Měříme rychlost a výkonnost webu s pomocí Google

Ve svých Nástrojích pro webmastery Google nabízí jednoduchý nástroj pro posouzení rychlosti načítání webových stránek a jejích slabých míst. Rovněž nabízí užitečný doplněk pro webový prohlížeč Firefox.

Přemýšlíte o tom, jak si váš web vede z hlediska rychlosti v porovnání s jinými webovými stránkami? K dispozici je řada nástrojů, které dovedou změřit a porovnat aktuální rychlost načítání webových stránek. Jedno počitadlo najdete například na webu Self SEO.

Nevýhodou podobných počitadel je však skutečnost, že rychlost načítání stránky odpovídá tomu, kde se nachází server s měřeným webem, a kde běží měřič rychlosti. Běží-li web v USA a měřidlo rovněž, budou výsledky mnohem příznivější, než rychlost načítání stránky do prohlížeče v České republice. Stejně tak nemůžete úplně nejlépe porovnávat různé weby, pokud jsou hostovány na různých kontinentech.

Naproti tomu Google nabízí statistiku týkající se rychlosti načítání webu z poněkud odlišného pohledu. Řekne vám samozřejmě, jaká je průměrná rychlost načítání vašeho webu, nabídne vám procentuální vyjádření toho, kolik webů je rychlejších a především vám poradí, které části webu optimalizovat.

Jak změřit rychlost a výkon webu

Přihlaste se do Nástrojů pro webmastery, přidejte si nový web, ověřte jeho vlastnictví a poté se podívejte do statistik. Stačí daný web rozkliknout. Na levé straně uvidíte odkaz Laboratoř Google a v ní konečně nástroj nazvaný Výkon webu. Jako první uvidíte graf se statistikou rychlosti načítání v průběhu určitého období, doplněný samozřejmě číselným vyjádřením a popiskem.

Rychlost webu

Rychlost webu

Následuje výběr některých stránek z webu a jejich rychlost načítání. Vřele doporučuji rozkliknout Podrobnosti a prohlédnout si návrhy na vylepšení současného stavu - nejčastěji se jedná o doporučení pro kompresi CSS, minimalizování externě načítaného obsahu, spojení JavaScriptů atd.

Měření výkonu webu ve Firefoxu

Doporučení nacházející se v Nástrojích pro webmastery jsou jen výběrem z toho, co vám poradí užitečných doplněk pro Firefox s názvem Page Speed. Pro jeho fungování ještě potřebujete jiný doplněk, Firebug. Ten by neměl chybět ve výbavě žádného tvůrce webů.

Po instalaci Page Speed do Firefoxu a následném restartu si načtěte webovou stránku, pro kterou chcete zobrazit informace o výkonu. Pravým tlačítkem myši na stránce zvolte funkci Zkoumat prvek, čímž si ve spodní části zobrazíte panel Firebugu. V něm se přepněte na kartu Page Speed a klepněte na tlačítko Analyze Performace.

Doplněk Page Speed a měření rychlosti webu

Doplněk Page Speed a měření rychlosti webu

Po chvilce zpracovávání vám Page Speed zobrazí celkové skóre dané stránky (X bodů ze sta, čím více, tím lépe) spolu s doporučeními, které věci by stálo za to vylepšit. Každou z doporučených úprav si ještě rozklepněte, prohlédněte si detaily. Google vám zde sdělí, jak velký bude mít daná úprava vliv na rychlost načítání webu, případně, jak jí docílit.

Page Speed a doporučení k optimalizacím

Page Speed a doporučení k optimalizacím

Nejlepší na celém doplňku Page Speed je skutečnost, že ihned po úpravě můžete celkové skóre aktualizovat a v podstatě tak ověřit, jaký vliv úprava na rychlost načítání stránky měla.

Buďme ve spojení, přihlaste se k newsletteru

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracováním osobních údajů. 
Více informací v Ochrana osobních údajů.

Autor článku: Jan Polzer

Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal, WordPress a Symfony. Acquia Certified Developer & Site Builder. Autor několika knih o Drupalu.
Marketing Director v Lesensky.cz. Ve volných chvílích podnikám výlety na souši i po vodě. Více se dozvíte na polzer.cz a mém LinkedIn profilu.

Komentáře k článku

návštěvník

proboha na jakym to jede hostingu? ja nemam nikde(vcetne ubercart vic jak 2s maximum) (google developer tools)

Přidat komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Moje kniha o CMS Drupal

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Nové diskuze
Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru