Měříme rychlost a výkonnost webu s pomocí Google

Ve svých Nástrojích pro webmastery Google nabízí jednoduchý nástroj pro posouzení rychlosti načítání webových stránek a jejích slabých míst. Rovněž nabízí užitečný doplněk pro webový prohlížeč Firefox.

Reklama

Přemýšlíte o tom, jak si váš web vede z hlediska rychlosti v porovnání s jinými webovými stránkami? K dispozici je řada nástrojů, které dovedou změřit a porovnat aktuální rychlost načítání webových stránek. Jedno počitadlo najdete například na webu Self SEO.

Nevýhodou podobných počitadel je však skutečnost, že rychlost načítání stránky odpovídá tomu, kde se nachází server s měřeným webem, a kde běží měřič rychlosti. Běží-li web v USA a měřidlo rovněž, budou výsledky mnohem příznivější, než rychlost načítání stránky do prohlížeče v České republice. Stejně tak nemůžete úplně nejlépe porovnávat různé weby, pokud jsou hostovány na různých kontinentech.

Naproti tomu Google nabízí statistiku týkající se rychlosti načítání webu z poněkud odlišného pohledu. Řekne vám samozřejmě, jaká je průměrná rychlost načítání vašeho webu, nabídne vám procentuální vyjádření toho, kolik webů je rychlejších a především vám poradí, které části webu optimalizovat.

Jak změřit rychlost a výkon webu

Přihlaste se do Nástrojů pro webmastery, přidejte si nový web, ověřte jeho vlastnictví a poté se podívejte do statistik. Stačí daný web rozkliknout. Na levé straně uvidíte odkaz Laboratoř Google a v ní konečně nástroj nazvaný Výkon webu. Jako první uvidíte graf se statistikou rychlosti načítání v průběhu určitého období, doplněný samozřejmě číselným vyjádřením a popiskem.

Rychlost webu

Rychlost webu

Následuje výběr některých stránek z webu a jejich rychlost načítání. Vřele doporučuji rozkliknout Podrobnosti a prohlédnout si návrhy na vylepšení současného stavu - nejčastěji se jedná o doporučení pro kompresi CSS, minimalizování externě načítaného obsahu, spojení JavaScriptů atd.

Měření výkonu webu ve Firefoxu

Doporučení nacházející se v Nástrojích pro webmastery jsou jen výběrem z toho, co vám poradí užitečných doplněk pro Firefox s názvem Page Speed. Pro jeho fungování ještě potřebujete jiný doplněk, Firebug. Ten by neměl chybět ve výbavě žádného tvůrce webů.

Po instalaci Page Speed do Firefoxu a následném restartu si načtěte webovou stránku, pro kterou chcete zobrazit informace o výkonu. Pravým tlačítkem myši na stránce zvolte funkci Zkoumat prvek, čímž si ve spodní části zobrazíte panel Firebugu. V něm se přepněte na kartu Page Speed a klepněte na tlačítko Analyze Performace.

Doplněk Page Speed a měření rychlosti webu

Doplněk Page Speed a měření rychlosti webu

Po chvilce zpracovávání vám Page Speed zobrazí celkové skóre dané stránky (X bodů ze sta, čím více, tím lépe) spolu s doporučeními, které věci by stálo za to vylepšit. Každou z doporučených úprav si ještě rozklepněte, prohlédněte si detaily. Google vám zde sdělí, jak velký bude mít daná úprava vliv na rychlost načítání webu, případně, jak jí docílit.

Page Speed a doporučení k optimalizacím

Page Speed a doporučení k optimalizacím

Nejlepší na celém doplňku Page Speed je skutečnost, že ihned po úpravě můžete celkové skóre aktualizovat a v podstatě tak ověřit, jaký vliv úprava na rychlost načítání stránky měla.

Reklama

Komentáře

proboha na jakym to jede hostingu? ja nemam nikde(vcetne ubercart vic jak 2s maximum) (google developer tools)

Přidat komentář