Měříme rychlost a výkonnost webu s pomocí Google

Ve svých Nástrojích pro webmastery Google nabízí jednoduchý nástroj pro posouzení rychlosti načítání webových stránek a jejích slabých míst. Rovněž nabízí užitečný doplněk pro webový prohlížeč Firefox.
reklama

Přemýšlíte o tom, jak si váš web vede z hlediska rychlosti v porovnání s jinými webovými stránkami? K dispozici je řada nástrojů, které dovedou změřit a porovnat aktuální rychlost načítání webových stránek. Jedno počitadlo najdete například na webu Self SEO.

Nevýhodou podobných počitadel je však skutečnost, že rychlost načítání stránky odpovídá tomu, kde se nachází server s měřeným webem, a kde běží měřič rychlosti. Běží-li web v USA a měřidlo rovněž, budou výsledky mnohem příznivější, než rychlost načítání stránky do prohlížeče v České republice. Stejně tak nemůžete úplně nejlépe porovnávat různé weby, pokud jsou hostovány na různých kontinentech.

Naproti tomu Google nabízí statistiku týkající se rychlosti načítání webu z poněkud odlišného pohledu. Řekne vám samozřejmě, jaká je průměrná rychlost načítání vašeho webu, nabídne vám procentuální vyjádření toho, kolik webů je rychlejších a především vám poradí, které části webu optimalizovat.

Jak změřit rychlost a výkon webu

Přihlaste se do Nástrojů pro webmastery, přidejte si nový web, ověřte jeho vlastnictví a poté se podívejte do statistik. Stačí daný web rozkliknout. Na levé straně uvidíte odkaz Laboratoř Google a v ní konečně nástroj nazvaný Výkon webu. Jako první uvidíte graf se statistikou rychlosti načítání v průběhu určitého období, doplněný samozřejmě číselným vyjádřením a popiskem.

Rychlost webu

Rychlost webu

Následuje výběr některých stránek z webu a jejich rychlost načítání. Vřele doporučuji rozkliknout Podrobnosti a prohlédnout si návrhy na vylepšení současného stavu - nejčastěji se jedná o doporučení pro kompresi CSS, minimalizování externě načítaného obsahu, spojení JavaScriptů atd.

Měření výkonu webu ve Firefoxu

Doporučení nacházející se v Nástrojích pro webmastery jsou jen výběrem z toho, co vám poradí užitečných doplněk pro Firefox s názvem Page Speed. Pro jeho fungování ještě potřebujete jiný doplněk, Firebug. Ten by neměl chybět ve výbavě žádného tvůrce webů.

Po instalaci Page Speed do Firefoxu a následném restartu si načtěte webovou stránku, pro kterou chcete zobrazit informace o výkonu. Pravým tlačítkem myši na stránce zvolte funkci Zkoumat prvek, čímž si ve spodní části zobrazíte panel Firebugu. V něm se přepněte na kartu Page Speed a klepněte na tlačítko Analyze Performace.

Doplněk Page Speed a měření rychlosti webu

Doplněk Page Speed a měření rychlosti webu

Po chvilce zpracovávání vám Page Speed zobrazí celkové skóre dané stránky (X bodů ze sta, čím více, tím lépe) spolu s doporučeními, které věci by stálo za to vylepšit. Každou z doporučených úprav si ještě rozklepněte, prohlédněte si detaily. Google vám zde sdělí, jak velký bude mít daná úprava vliv na rychlost načítání webu, případně, jak jí docílit.

Page Speed a doporučení k optimalizacím

Page Speed a doporučení k optimalizacím

Nejlepší na celém doplňku Page Speed je skutečnost, že ihned po úpravě můžete celkové skóre aktualizovat a v podstatě tak ověřit, jaký vliv úprava na rychlost načítání stránky měla.

Autor článku: Jan Polzer

Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal a Symfony. Obojí také školím spolu se základy SEO. Jsem Acquia Certified Developer (Drupal 7) a Site Builder (Drupal 8 & 9) a napsal jsem několik knih o Drupalu. Ve volných chvílích cestuji a podnikám výlety. Více se dozvíte na mém firemním webu.

reklama

Komentáře k článku

návštěvník

proboha na jakym to jede hostingu? ja nemam nikde(vcetne ubercart vic jak 2s maximum) (google developer tools)

Přidat komentář

Filtered HTML

  • Povolené HTML značky: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <p> <br>
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Novinka listopad 2020

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Poslední komentáře
reklama
Nové diskuze
reklama
Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

Co píší na Interval.cz
@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru