Lighthouse Parade: jak spustit testy Lighthouse pro všechny stránky na webu

Je několik způsobů, jak spustit otestování webové stránky nástrojem od Google Lighthouse. Ale už málokdo používá nějakou automatiku, která zajistí otestování všech podstránek, nejenom homepage. A přesně tohle vám Lighthouse Parade zajistí. Z příkazového řádku s exportem do CSV.

Lighthouse najdete ve webovém prohlížeči Chrome. Online podoba běží na webových stránkách Google pro vývojáře web.dev. Existuje řada nástrojů, které umí Lighthouse spouštět z příkazového řádku a naskriptovat tak analýzu webu do nějakého širšího workflow.

Má to jeden problém. Většina lidí si otestujte homepage svého webu, ale přitom zapomíná, že to zdaleka nemusí být ta nejnavštěvovanější stránka, kam směřujete návštěvnost z vyhledávačů a reklamních ploch.

Ono se není co divit. Koho by bavilo spouštět jeden test za druhým nebo připravovat seznam všech podstránek na webu, abyste je nějakým automatem prošli. Dobrá zpráva: díky Lighthouse Parade už nemusíte. Projde všechny stránky na webu sám a testy spustí automatizovaně a paralelně za vás.

Výsledky Lighthouse Parade v Tabulkách Google

Jak na testy s Lighthouse Parade

Nástroj si můžete stáhnout komplet se zdrojovým kódem z GitHubu, ale pravděpodobně jej nebudete chtít zkoumat. Jen rovnou spustit. Protože je napsaný pro Node.js, ujistěte se, že tuto platformu máte v počítači nainstalovanou.

Následně spusťte v příkazovém řádku nebo okně terminálu následující příkaz:

npx lighthouse-parade https://www.adresawebu.tld/

Lighthouse Parade si minimálně na Macu při prvním spuštění vyžádá přístup k síti, vyhledá URL adresy na webu a následně spustí paralelně testování. O průběhu jste informováni na příkazovém řádku. Po skončení mějte chvíli trpělivost. Vypadá to, že se nic neděje, ale Lighthouse Parade zaseknutý není. Měl by po chvíli korektně skončit.

Ve složce, odkud jste jej spustili, najdete vytvořený podadresář s výsledky měření. Data s číselnými ukazateli pro jednotlivé stránky jsou uložena v několika souborech CSV.

Zobrazení výsledků z Lighthouse Parade v Tabulkách Google

Data ve formě CSV přímo svádí k tomu, abyste si z nich v Excelu, Numbers, OpenOffice či jiném tabulkovém programu udělali analýzu plnou grafů. Protože vizuální vjem je vždycky lepší než hromada čísel.

Tvůrci Lighthouse Parade to vědí, a proto připravili jednoduchou šablonu pro Tabulky Google:

Měření rychlosti a optimalizace webu je tak opět o něco pohodlnější. Jinak, díky Martinu Michálkovi za tip k tomuto nástroji na jeho Twitteru.

Tagy

Buďme ve spojení, přihlaste se k newsletteru

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracováním osobních údajů. 
Více informací v Ochrana osobních údajů.

Autor článku: Jan Polzer

Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal, WordPress a Symfony. Acquia Certified Developer & Site Builder. Autor několika knih o Drupalu.
Marketing Director v Lesensky.cz. Ve volných chvílích podnikám výlety na souši i po vodě. Více se dozvíte na polzer.cz a mém LinkedIn profilu.

Komentáře k článku

Přidat komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Moje kniha o CMS Drupal

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Nové diskuze
Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru