Kolik si vydělá Drupalista? Třeba 170 000 Kč měsíčně

Článkem s lehce bulvárním, ale níže zdůvodněným nadpisem bych rád odpověděl na otázku, zda je možné se živit jako specialista na Drupal. Určitě to možné je. Stejně jako s WordPressem. Záleží ovšem na tom, zda jste ochotni jít pod povrch. Klíčovým slovem jsou přesahy.

Několik přátel se mě neustále ptá, jestli tím, že dělám pouze Drupal, se mohu uživit a zda se tím mohu uživit dobře. Jinými slovy mají na mysli, pokud dají v práci výpověď, půjdou na volnou nohu a začnou dělat weby s Drupalem, zda si tím zajistí živobytí. Tímto článkem vám tedy odpovídám.

K výsledné odpovědi, která může znít ano, ale není úplně přímočará cesta. Předně, ani já sám nedělám jen a pouze weby na Drupalu, ani jsem to nikdy nedělal. Samozřejmě jej mám rád, prezentuji se především jako specialista na Drupal a většina webů, které stavím, je na Drupalu.

Ale kromě toho stavím i weby na WordPressu, programuji v Symfony věci na míru, školím (nejen Drupal), píšu články, dělám videonávody.

Jděte do hloubky

Pokud chcete uspět jako „Drupalista“, ať už si pod tím představujete cokoli, neměli byste skončit na tom, že dovedete nakopírovat web přes FTP a importovat na hostingu zálohu MySQL databáze. S tím, že jste si web dopředu naklikali na počítači, nahráli do něj nějakou zdarma dostupnou šablonu webu, poklikali na různá nastavení v administraci a máte hotovo.

V prvé řadě je nutné naučit se perfektně HTML a CSS, abyste byli schopni vytvořit alespoň odvozené téma vzhledu a v něm provést úpravy tak, že web nevypadá jako zaflikovaný stan. Není to nic složitého, ale cvičení dělá mistra.

Od věci není ani znalost jQuery a JavaScriptu jako takového. S výjimkou nějakých složitých implementací se vyhnete tomu, že byste museli v JavaScriptu ve spojitosti s Drupalem programovat jako v klasickém programovacím jazyce. Ale když vidím, kolik bych si kdysi ušetřil hodin práce prasení kódu, když bych býval mohl využít AJAX, selektory v jQuery a manipulaci s DOM, biju se do hlavy, že jsem ze začátku pár let jQuery v Drupalu ignoroval.

Bez PHP to nepůjde. Říkejte si, co chcete. Pro jednoduché weby nemusíte být špičkový programátor a tvořit vlastní moduly. Než přišel Drupal 8, tak bych napsal, že nemusíte vědět nic o třídách a hloubce objektového programování. Ale preprocesovací funkce a hooky pro úpravu HTML výstupu formulářů a proměnných do šablony, se hodí u každého druhého webu, který v poslední době dělám.

Něco lze přitom obejít tím, že do Drupalu doplníte nějaký modul přidávající kupu dalších nastavení. Ale je to zbytečné. Každý další modul navíc web mírně zpomalí. Vyžaduje sledování aktualizací. Přitom by základní potřeba, proč tam ten modul mít, šla vyřešit dva řádky v souboru template.php u šablony vzhledu.

Setkávám se s podobnými chuťovkami vždy, když převezmu web po někom jiném (což ale kvůli tomu dělám značně nerad). Na jedné straně je zákazník, kterému to zřejmě nevadí, protože vidí vizuální výsledek a zaplatí, na druhé pak podporování vlastní lenosti u tvůrce takového webu a omezená možnost pak sáhnout na složitější projekty.

Sundejte si klapky z očí

Pokud bych měl poradit, nesnažte se zůstat jenom u Drupalu. Platí to jak pro zapálené freelancery, tak pro námezdné dělníky internetu, kteří chvíli pracují na plný úvazek tam a pak onde. Abyste byli schopni postavit web bez nervů, musíte znát i další technologie ze světa programování a tvorby webu. Jako freelancerovi vám ušetří práci, jako kariérnímu programátorovi pak mohou získat lepší práci.

Doba vyžaduje znalosti různých dalších frameworků, například Angular.js, povědomost o REST API, znalost práce s Gitem, základní znalost práce s linuxovým příkazovým řádkem, schopnost psát SQL dotazy, častokrát nakonfigurovat webový server, používat nějaký nástroj pro deployment a mnoho dalšího.

Pokud si budete myslet, že znalostí Drupalu vaše obzory končí, brzy vás někdo vyvede z omylu. Také jsem si to pár let myslel, měl jsem většího zákazníka, pro kterého jsem kromě Drupalu jako takového nemusel řešit nic jiného. Poté, co jsme se rozešli, jsem trochu bolestně prozřel, že jsem zakrněl. Neopakujte moji chybu.

Přesahy – to je, oč tu běží

Slovo přesahy začínám slýchat od kamarádů, ale i v médiích stále častěji. A zdaleka ne jenom v souvislosti s nějakými technologiemi. Vztáhl bych to na předchozí dvě části článku. Snažte se přesahovat. Mě například znalost Drupalu pomohla k tomu, abych weby na WordPressu neprasil jako drtivá většina klikačů okolo (bez urážky).

Od práce s jQuery v Drupalu jsem se dostal k jejímu využití v aplikacích na klíč. A taky to byl impuls, abych se začal více zajímat o JavaScript bez jQuery. Spoustu věcí, co jsem dříve řešil složitě, pak jednoduše v jQuery, ale s nutností mít knihovnu navíc, nyní zvládám jen s HTML5 a jeho JavaScriptovým API.

A obráceně – hledal jsem nějaký PHP framework, abych nebyl závislý jen na Drupalu. Dnes by se řeklo, že jsem hledal další možnost přesahu, já tomu říkal rozšiřování obzorů. Začal jsem s CodeIgniterem, přeskočil Nette a Phalcon a skončil u Symfony. Že je to dobrá volba se ukázalo záhy. Znalost Symfony mi nyní pomáhá u Drupalu 8. A nejenom v PHP. Máme tu Twig, YAML a další věci.

Člověk se zkrátka stále musí učit. Nechtějte dopadnout jako jeden místní čtenář, který mi před pár lety napsal: „Pane Polzere, nepropagujte pořád ten Drupal. Já jsem programátor vyrostlý v devadesátých letech a takové věci mi a mně podobným pak ubírají práci.“

Projekt snů? 170 000 Kč měsíčně a práce pro Evropskou unii

Nedovedu říci, kolik si můžete vydělat tím, že se budete pilně snažit stát se specialistou na Drupal. Já sám na tom nejsem kdovíjak dobře. Částečně proto, že jsem líný a dávám přednost menším projektům, částečně proto, že sedím jednou prdelí na několika židlích. Mám to tak rád, není to nuda.

Ale pro ilustraci mohu poskytnout informace o jedné nabídce, kterou jsem dostal. V mailu mi jich končí několik týdně, ale všechny odmítám. Vzhledem ke své lenosti nechci opustit Brno a zažitý způsob života. Vím, že se to dnes nenosí, ale nemohu si pomoci.

Přiznám se, že jsem nikdy moc nezjišťoval, kolik bych si vydělal jako PHP programátor s roky praxe coby zaměstnanec. Ale následující nabídka mi přišla docela zajímavá. V bodech:

  • Práce na rozvoji Next EUROPA CMS, což je redakční systém stojící na Drupalu, který by do budoucna měly využívat různé evropské instituce a jejich filiálky po celém světě.
  • Požadované znalosti: Drupal, PHP, HTML, CSS, JavaScript, MySQL
  • 15 let praxe, minimálně 8 s Drupalem
  • Angličtina nebo francouzština, schopnost fungovat v multikulti prostředí
  • Přestěhování do Bruselu
  • Plat 6307 EUR za měsíc (asi 170 000 Kč) hrubého
  • Osm týdnů dovolené za rok

Zajímavé na tom je, že jsem už tuto nabídku dostal několikrát, od různých agentur, které to pro EU zařizují. V jedné stálo, že zaměstnavatelem by byl přímo úřad evropské diplomacie (víte-li přesný název této instituce, napište). Ty nabídky oscilují v částce a té dovolené, podle toho, kdo je pošle, jinak jsou stejné

Podle toho soudím, že je buď málo opravdu zkušených Drupalistů (hledají jich prý okolo 70), nebo je plat poněkud nízký. Já osobně bych to možná bral, pokud bych nebyl lenoch. Je to i za měsíc mnohonásobně více, než si lze vydělat například psaním knih o Drupalu… Líbila by se vám podobně odměněná práce s Drupalem také?

Nic není černobílé a jako pesimistovi mi vadí nejenom přesídlení zrovna do Bruselu, ale i vyhlídky na to, jak dlouho by taková práce vydržela, při současné politické situaci. Na druhou stranu, když slýchám jiné programátory, jako zaměstnanec v podstatě nevíte dne ani hodiny ani v soukromých firmách.

Tolik tedy k otázce, zda se lze Drupalem uživit. Lze, a lze to slušně. Jen se člověk musí snažit. Stejně jako v jiných oborech. Perspektivu Drupal nepochybně má.

Tagy

Buďme ve spojení, přihlaste se k newsletteru

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracováním osobních údajů. 
Více informací v Ochrana osobních údajů.

Autor článku: Jan Polzer

Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal, WordPress a Symfony. Acquia Certified Developer & Site Builder. Autor několika knih o Drupalu.
Marketing Director v Lesensky.cz. Ve volných chvílích podnikám výlety na souši i po vodě. Více se dozvíte na polzer.cz a mém LinkedIn profilu.

Komentáře k článku

návštěvník

Ako Drupal freelancer som dost narazil v minulosti, rychlo som zistil ze "tudy cesta nevede". Momentalne robim na part-time pre zahranicnu firmu, uz druhu, a takto je to najlepsie. Zohnat takuto robotu nie je lahke ale distribuovanych firiem stale pribuda uz aj v Europe. Keby clovek bol ochotny robit full time z domu tak pozicii je pozehnane a za veeeelmi dobre peniaze(od 20€/h za junior poziciu(2 roky), cez 25€/h za senior pozicu(4-5r) po 25+ za specialistu(5+)).
Cize z mojho pohladu odporucam skor takyto prisup nez sa snazit uzivit drobnymi zakazkami...a uz duplom nie v nasich koncinach, na to nech clovek radsej rychlo zabudne.

A ten EU job je stary uz aspon dva roky a furt hladaju :D ... cize dopy je.

Klucovy je mimochodom dobry linkedin profil ,)

Profile picture for user Jan Polzer

Díky Ivane. A důvod ten eurojob nevzít? U mě to byla ta lenost. Kdyby jsi nebyl spokojený, kde jsi, tak bys o podobné nabídce přemýšlel?

návštěvník

Stejná nabídka dorazila i mě :-) Ono to číslo vypadá vysoké, ale když si člověk spočítá veškeré náklady - daně, bydlení, apod. tak najednou zjistí, že ten čistý příjem bude výrazně nižší. Navíc podobných nabídek je mnoho a řekl bych že i zajímavějších (Acquia, apod.), pracovat pro EU prostě není cool :-)

Profile picture for user Jan Polzer

No vida. Jsem myslel, že jsem jediný, kdo to nevzal, a tudíž hlupák :-) Teď mám o něco klidnější pocit.

návštěvník

Mít 170k někde jinde je něco jiného, než mít tolik u nás. Nabídky v Silicon Valley jsou ještě i násobně vyšší (jen nevím, jestli pro Drupal), ale pak si začněte zjišťovat ekonomickou situaci a najednou počítáte, kolik spolubydlících budete muset mít, abyste utáhli nájem a netrávili volný čas dojížděním.

Přidat komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Moje kniha o CMS Drupal

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Nové diskuze
Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru