Kendo UI: povedená javascriptová knihovna nejen pro vizualizaci dat

Určitě jste někdy potřebovali na webu zobrazit nějaký graf vycházející z dynamicky se měnících dat. Řešení je spousta, od skriptů na straně serveru po JavaScript v prohlížeči. Jednou z povedených knihoven pro tento úkol je Kendo UI.

Kendo UI je sada funkcí psaných v JavaScriptu, pomocí kterých můžete postavit velmi pěkné uživatelské prostředí pro své webové aplikace. Skládá se ze dvou částí zaměřených na vizualizaci dat a na vykreslování nejrůznějších ovládacích prvků do těla webové stránky. Využívá přitom sílu HTML5, CSS3 a populárního jQuery.

Kendo UI Web - webová aplikace s perfektním vzhledem

Koukněme se nejprve na nabídku Kendo UI pro tvorbu vzhledu a ovládacích prvků webových aplikací. Kalendáříky, okna nebo tabulky, to vše jde vcelku dobře zvládnout za pomoci jQuery, jQuery UI a trošky času pro nastylování. Pokud se však podobnou činností nechcete zdržovat, může pro vás být Kendo UI východiskem. Koukněte se na demo pro Kendo UI Web.

Vytvoření interaktivních tabulek, oken, kalendářů, menu s položkami nebo obrázky s textem, různých panelů, stromových struktur či oken je s využitím Kendo UI hračka. Nejenom, že výsledek dobře vypadá, ale velmi snadná je také implementace.

Jako příklad mohu uvést třeba sestavení ovládacího prvku TreeView se stromovou strukturou. Když kouknete na ukázku použití, tak v podstatě stačí vytvořit HTML strukturu nečíslovaného seznamu a značce UL dát nějaký identifikátor. Pak ho jen stačí pomocí jQuery selektoru vzít a přetransformovat na TreeView jednoduchou funkcí kendoTreeView().

Samozřejmě, Kendo UI není primárně určeno tam, kde chcete na webu vytvořit co nejlepší HTML strukturu pro vyhledávače. Jeho použití má smysl, podobně jako u dalších JavaScriptových knihoven, především v administracích webů, tam, kde je potřeba vytvořit rozhraní co nejpodobnější práci na desktopu nebo u specializovaných webů a jejich částí, kde vás SEO až tak netrápí.

Kendo UI

Kendo UI Web

Kendo UI DataViz - ovládněte grafy s lehkostí

Možná ještě více, než vytváření nejrůznějších ovládacích prvků se mi na Kendo UI líbí jeho provázanost na nejrůznější datové zdroje a jejich následná vizualizace. Dovedu si to představit třeba v administraci nějakého eshopu, kde chcete ukázat statistiky prodejů.

Kendo UI DataViz nabízí tvorbu čárových, sloupcových, výsekových a jiných grafů založených na datech vycházejících ze specifikace v nějakém javascriptovém poli nebo dostupných pomocí JSON. Použití je opět jednoduché, viz ukázka. Stačí v HTML struktuře definovat nějaký DIV, do kterého graf umístíte, zbytek je pak záležitostí několika řádků JavaScriptu, ve kterém specifikujete typ grafu, popisky a data.

Kendo UI

Kendo UI DataViz

Kolik vás to bude stát?

Kendo UI je komerční produkt dostupný jak v placené verzi, tak zdarma pro nekomerční použití pod licencí GPL. Aktuální cena je 399 dolarů, váže se na vývojáře a neomezený počet projektů. Další informace najdete na webu www.kendoui.com.

Buďme ve spojení, přihlaste se k newsletteru

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracováním osobních údajů. 
Více informací v Ochrana osobních údajů.

Autor článku: Jan Polzer

Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal, WordPress a Symfony. Acquia Certified Developer & Site Builder. Autor několika knih o Drupalu.
Marketing Director v Lesensky.cz. Ve volných chvílích podnikám výlety na souši i po vodě. Více se dozvíte na polzer.cz a mém LinkedIn profilu.

Komentáře k článku

Přidat komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Moje kniha o CMS Drupal

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Nové diskuze
Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru