Jsem lama, aneb jak jsem nezvládl aktivaci Windows

Snad poprvé v životě jsem koupil sestavený počítač v originálním balení s přeinstalovaným operačním systémem. Tedy nepočítám-li dva notebooky. Protože počítač bude používat naprostý začátečník, ocenil jsem, jak je vše zabaleno v úhledně srovnané krabici, že je k počítači doplněna pěkná stříbrnočerná klávesnice s řadou funkčních tlačítek, díky kterým bude práce s internetem pro cílovou osobu mnohem snazší. Ovšem po zapnutí počítače jsem znejistěl: Tato kopie systému Windows není pravá.

Aktivační kolečko 

Windows jsem aktivoval už mnohokrát. Před lety jsem s tím začal u Windows XP, kde se tento vynález prvně objevil. Aktivace Windows Vista bych zatím spočítal na prstech jedné ruky. Nicméně vždy tento proces proběhl bez problému. Pouze po výměně disku neproběhla aktivace online automaticky a musel jsem využít tzv. automatický aktivační systém v telefonu a potvrdit, že konkrétní product key jsem použil pouze na jednom počítači.

Ovšem s novým počítačem Barbone jsem si opravdu nevěděl rady. Bylo už 21 hodin, na infolince Microsoftu už žádný živý operátor (ani ten, který tak špatně hovoří česky) nebyl a počítač mi vyhrožoval omezeným režimem funkčnosti a chtěl provést opětovnou aktivaci. Zkusil jsem tedy aktivaci online – bezúspěšně. Jediná změna byla ta, že mi systém začal tvrdit, že není pravý. Že bych udělal chybu? Zkusil jsem celý maraton s přepisováním několika skupin číslic do mobilu automatickému aktivátorovi a zpět absolvovat znovu – bez výsledku. Počítač jsem tedy vypnul s tím, že počkám do rána a budu řešit s čistou hlavou, jak je možné, že počítač se zakoupeným systémem hlásí něco o nepravostech. 

Nakonec mi to nedalo, počítač jsem zapnul znovu a před přihlášením jsem použil funkci pro aktivaci produktu online. A vida – Windows najednou hlásí, že aktivace byla úspěšná. Zároveň však stále tvrdí, že systém není pravý – to je zajímavý rozpor. Taková situace už na mě byla ve 23 hodin a po dvou hodinách neúspěšného snažení trochu „silný kafe“.

Restarty a vypnutí vyřeší vše 

Jaké však bylo ráno překvapení, když mi systém už nehlásil žádný problém! Nejenom, že byl aktivován, ale netvrdil nic o nepravostech a vše fungovalo bez nejmenších problémů. Tak nevím. Udělal jsem někde chybu a jsem lama? Nebo je na vině Microsoft, potažmo piráti, kvůli kterým je aktivace ve Windows nutností a obtěžujícím prvkem? Nebo za to snad může výrobce počítačů Barbone, který Windows Vista instaluje tak, aby po rozbalení počítače uplynulo více než třicet (?) potřebných dnů k aktivaci systému a systém pak tvrdil, že není pravý a fungoval pouze v omezeném režimu?

Tak či tak si myslím, že méně zkušený člověk by na podobných problémech pohořel. Jaký je váš názor? Setkali jste se někdy s podobným nebo jiným problémem při aktivaci operačního systému Windows?

Buďme ve spojení, přihlaste se k newsletteru

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracováním osobních údajů. 
Více informací v Ochrana osobních údajů.

Autor článku: Jan Polzer

Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal, WordPress a Symfony. Acquia Certified Developer & Site Builder. Autor několika knih o Drupalu.
Web Development Director v Lesensky.cz. Ve volných chvílích podnikám výlety na souši i po vodě. Více se dozvíte na polzer.cz a mém LinkedIn profilu.

Komentáře k článku

návštěvník

hmm zajímavé, nemohlo se třeba stát že Microsoft měl nějaký výpadek aktivačních serverů nebo prostě nějaká porucha spojení, jenž by způsobila tyto podivné problémy?
Nebo je možné (jak jste ostatně psal v článku), že za to může výrobce, jenž tam něco "pokazil".

Osobně jsem se tedy zatím s problémem při aktivaci nesetkal. Nedávno jsem si koupil Windows Vista Home Premium OEM a žádný problém nenastal stejně jako když jsem nedávno skládal PC pro rodiče mého strejdy a instaloval tam WinVistu (opět HP OEM). I když v obou případech jsem aktivaci prováděl téměř ihned po nainstalování a připojení k internetu, takže nějaký problém s 30-ti denní lhůtou neměl moc šanci vyskytnout.

Profile picture for user Jan Polzer

Výpadek to určitě nebyl, když jim fungoval telefonní registrátor s automatem.

Spíš si myslím, že je škoda, že Windows byly úž úplně nainstalovány. Paradoxně to začátečníkovi spíše znepříjemní život. Když jsem si kupoval notebook, byly tam Windows XP přichystány v téměř nainstalované podobě. Po prvním spuštění jsem jen počkal, až instalace doběhne do konce. Tady u Barbone to už udělal výrobce a každý, kdo si to koupí, pak bude valit oči na hlášky o nepravém systému. Myslím, že si u TS Bohemia zbytečně přidělali problém pro zákaznickou linku :-)

Druhá otázka je, jestli jdou Visty připravit do podoby, kterou jsem zmínil u notebooku.

Jan Polzer, Maxiorel.cz, Screenshots Archive, Anastacia.cz

návštěvník

Připravit do té podoby určitě jdou. Asi před měsícem jsem takhle "instaloval" Vistu na nový PC jendnoho kamaráda mého taťky.
Koupil si totiž hotovou PC sestavu, tuším Asus (nebo Acer? teď fakt nevím) a samozřejmě si s tím jako naprostý laik (tuším, že PC nikdy předtím ani neměl) si moc nevěděl rady, takže jsem tam přišel zapojil to a spustil.
Byly tam již předinstalované WinVista, respektive po spuštění PC se zobrazila nabídka, kde stačilo dát instalovat a ten instalátor jen zkopíroval soubory PC se párkrát restartoval a Vista byla nainstalovaná.

Byl to sice stolní PC, ale určitě půjde stejný postup aplikovat na notebooky.

návštěvník

V souvislosti s Vistami jsou hlášeny případy, kdy se systém úspěšně aktivoval a přitím dál tvrdil, že jde o nelegální / zkušební verzi. Řeší je právě restart. V tvém případě bych tipoval, že nejdříva ktivace prostě neprocházela kvůli nějaké chybě na straně MS a později o ní systém jenom špatně informoval. Pro uklidnění: SP1 toto neřeší ;-)

Přidat komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Moje kniha o CMS Drupal

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Poslední komentáře
Nové diskuze
Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru