Jaký je Backdrop CMS 1.8 v porovnání s Drupalem?

Zhruba před měsícem vyšla nová verze redakčního systému Backdrop, což je taková alternativa k Drupalu pro ty vývojáře, kteří neradi Symfony, Twig a vůbec nový koncept osmičky. Co vše aktuální Backdrop nabízí?

Redakčnímu systému Backdrop jsem se věnoval trochu podrobněji naposled před třemi roky. Proto krátce shrnu, co je to zač. Když začalo být jasné, že Drupal 8 bude v porovnání se sedmičkou mnohem složitější (no, to je relativní) co se kódu modulů a tvorby témat vzhledu týče, odštěpila se část vývojářů s tím, že vzali stávající podobu Drupalu 7 a pojmenovali ji Backdrop.

Tuto podobu ovšem dále rozvíjejí a přidávají jí novou funkcionalitu. Zejména tedy tím, že do základní instalace doplňují moduly, které byly dříve v Drupalu 7 jako doplňkové. Vzniká tak ucelenější redakční systém s klasickou tvorbou modulů a témat vzhledu. Bez komponent ze Symfony, bez šablonovacího systému Twig, jen se starými dobrými PHP šablonami a příjemnější administrací, než měl Drupal 7.

Backdrop 1.8

Pro lidi okolo Backdrop CMS je důležité, aby systém sloužil především tvůrcům webu, nikoli kodérům vyžívajícím se v produkci množství řádků PHP i jiného kódu. A to je jim daří. Je totiž bez pochyby, že Drupal 7 měl mnohem nižší vstupní bariéry pro toho, kdo se nespokojil jen s klikáním, ale potřeboval vlastní vzhled nebo nějaký specializovaný modul.

Jakkoli je mi Backdrop sympatický a má řadu věcí lépe vymyšlených než Drupal 8, nemyslím si, že je práce s Drupalem 8, co se tvorby webu týče, výrazně složitější. Jistě, je tam řada jiných věcí, některé mě štvou, mnohem více mi ale připadá jako výrazné zjednodušení oproti předcházející verzi.

Novinky v Backdrop 1.8

Aktuální verze Backdropu přináší spíše kosmetické novinky. Dost mi vadí, že pořád neumí automaticky natáhnout českou lokalizaci, přestože využívá lokalizační server Drupalu. Pokud chcete mít vše alespoň částečně v češtině včetně instalace, musíte si stáhnout překladový soubor, nakopírovat jej do struktury redakčního systému a pak teprve spustit instalaci.

Jedna osmička přidává či vylepšuje:

  • Animovaný progress bar (no teda)
  • Přeskládaný a ikonkama vylepšený administrační panel
  • Indikátor nevydaného článku coby červený pruh nad obsahem (to je jistě lepší, než výchozí růžové podbarvení celého obsahu v Drupalu)
  • Možnost zobrazit blok s menu kompletně rozbalený (to se hodí)
  • Aktualizaci na CKEditor 4.7.2 (jedna z ukázek vylepšení oproti původnímu Drupalu 7, kde editor úplně chyběl)

Kompletní seznam změn najdete samozřejmě v poznámkách k vydání.

Videopohled na Backdrop CMS 1.8

Pojďme se nyní mrknout na redakční systém Backdrop CMS trochu blíže formou videa.

Pokud bych měl vypíchnout některé drobnosti, které se mi na Backdropu líbí, tak to budou:

Instalace témat vzhledu a modulů z administrace, včetně jejich vyhledání. Podobně to má WordPress.

Backdrop 1.8

Zapnutá transliterace názvů souborů zabraňující problémům s diakritikou. Drupal 8 to stále nemá v jádře (míněno pro soubory), modul Transliteration osmičku nepodporuje. Vidím to jako velké plus Backdropu nejen pro české uživatele.

Nabídka zapnutí právě nainstalovaných modulů a témat, nikoli jejich nakopírování, pak prohledávání seznamu a teprve následné zapnutí.

Backdrop 1.8

Vyzkoušejte si jej sami

Nejlepší je si vždy všechno osahat a vyzkoušet na vlastní kůži. Backdrop jednoduše otestujete i bez jeho kopírování do lokálního vývojového prostředí či na hosting. Stačí se přihlásit bezplatným účtem na Pantheon, což je specializovaný hosting, či spíše platforma pro provoz Drupalu a WordPressu. A následně na titulce Backdropu kliknout na odkaz pro vyzkoušení. V době vydání tohoto článku se však instalovala starší verze Backdropu.

Pantheon je velmi rychlý, spolehlivý, má řadu vychytávek, které na každém hostingu nenajdete (příkazový řádek, SFTP, GIT, Dev-Test-Live prostředí, snadné klonování databází, spuštění zálohy na vyžádání rovnou z administrace nebo třeba napojení na New Relic). Jenže taky tomu odpovídají ceny, nejnižší je něco přes pětistovku měsíčně.

Buďme ve spojení, přihlaste se k newsletteru

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracováním osobních údajů. 
Více informací v Ochrana osobních údajů.

Autor článku: Jan Polzer

Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal, WordPress a Symfony. Acquia Certified Developer & Site Builder. Autor několika knih o Drupalu.
Web Development Director v Lesensky.cz. Ve volných chvílích podnikám výlety na souši i po vodě. Více se dozvíte na polzer.cz a mém LinkedIn profilu.

Komentáře k článku

Přidat komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Moje kniha o CMS Drupal

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Nové diskuze
Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru