Jak udržet web s Drupalem v aktualizovaném stavu

Údržba webu, který běží na systému Drupal, je poměrně snadná. Administrátorské rozhraní je přehledné a poskytuje vám dostatek nástrojů k tomu, abyste zařídili, že váš web poběží jako hodinky. Horší je to ovšem se sledováním aktualizací použitých modulů. Pokud kromě jádra Drupalu používáte jenom jeden či dva doplňkové moduly, pak je snadné se kouknout na jejich stránky. Ovšem v případě, že doplňkových modulů máte mnohem více, je sledování jejich aktualizací přeci jenom časově náročnější.

A proč vlastně sledovat aktualizace použitých modulů? Jednoduše kvůli případným bezpečnostním opravám a řešení různých chyb, které se mohou vyskytnout. Dalším důvodem ke sledování aktualizací modulů pro Drupal je nová funkcionalita, nicméně myslím, že bezpečnostní hledisko je v tomto případě na prvním místě.

Update Status pro Drupal

Abyste si ušetřili práci s vyhledáváním dostupných aktualizací k modulům, použijte modul Update Status. Za předpokladu, že máte správně nastavený cron, proběhne jednou denně kontrola dostupnosti aktualizací ke všem vašim instalovaným modulům. Update Status kontroluje pouze dostupnost aktualizací pro stabilní verze modulů (značeny stylem 5.x-1.0), nikoli pro moduly ve vývojových verzích (5.x-1.x-dev).

Update Status for Drupal

Informace o dostupných aktualizacích pro použité moduly k Drupalu

Po instalaci Update Status se vám v položce Administrace | Logy objeví nový odkaz Available updates. Pod ním se skrývá barevně odlišený seznam modulů, kde okamžitě zjistíte, u čeho je dostupná aktualizace, jaké je číslo její verze, ze kdy aktualizace pochází atd. Najdete zde i rychlé odkazy ke stažení a prohlédnutí poznámek k vydání.

Kontrolu dostupnosti aktualizací lze provést také ručně, klepnutím na příslušný odkaz. V nastavení Update Status můžete určit, u kterých modulů chcete informace o aktualizaci potlačit.

Stahovat můžete z domovské stránky modulu Update Status.

Buďme ve spojení, přihlaste se k newsletteru

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracováním osobních údajů. 
Více informací v Ochrana osobních údajů.

Autor článku: Jan Polzer

Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal, WordPress a Symfony. Acquia Certified Developer & Site Builder. Autor několika knih o Drupalu.
Marketing Director v Lesensky.cz. Ve volných chvílích podnikám výlety na souši i po vodě. Více se dozvíte na polzer.cz a mém LinkedIn profilu.

Komentáře k článku

návštěvník

Vždycky jsem upřednostňoval software který umožňoval automatický update, Drupal byl výjimka.
Už aby tady byla nová verze se slibovaným automatický updatem.
S ohledem na četnost záplatování (některá období snad i každý týden), hlavně když má člověk nainstalováno víc modulů, to bude vysvobození z administrátorského pekla...

Přidat komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Moje kniha o CMS Drupal

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Nové diskuze
Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru