Jak na synchronizaci libovolné složky se SkyDrive

Nedávno uvolněná nová verze SkyDrive s navýšenou kapacitou i speciálními aplikacemi pro pohodlnou synchronizaci bohužel trpí stejným neduhem jako třeba DropBox. Nedovede synchronizovat jiné složky, než svou vlastní. Jak si s tím poradit?

Reklama

Jakmile si do počítače s Windows nainstalujete aplikaci pro synchronizaci dat s cloudovým úložištěm SkyDrive, vytvoří se vám speciální složka - cokoli do ní nakopírujete, nahraje se na váš účet u SkyDrive. A také obráceně. To, co si přes web nebo z jiného počítače do SkyDrive uložíte, objeví se po synchronizaci v této složce.

Bohužel desktopová aplikace pro SkyDrive dovede synchronizovat obsah jen této jedné složky a případných jejích podsložek. Podobně jako konkurenční DropBox nedovede z nějakého důvodu synchronizovat obsah jiných složek v počítači, které si zvolíte.

Pro mě osobně to byl kdysi důvod, proč jsem DropBox zavrhl a začal používat produkt Microsoftu. Ano, tentýž Microsoft, jehož SkyDrive nyní umí synchronizovat jen jednu složky, má produkt, který dovede synchronizovat vše, co určíte. Bohužel jde o produkt, který kvůli novému SkyDrive brzy skončí. Jak možná tušíte, jde o skvělý Live Mesh.

Naštěstí na rozdíl od DropBoxu je tu možnost, jak problém jediné synchronizované složky u SkyDrive obejít. Stačí vytvořit symbolický link, tedy pomyslnou složku, která se tváří jako běžná, ale ve skutečnosti odkazuje na jiné umístění v počítači. SkyDrive to zřejmě nepozná a díky tomu bude ve skutečnosti synchronizovat obsah i jiných složek než své vlastní. Stačí symlink vytvořit.

Řešení pomocí symlinku

V rámci souborového systému NTFS můžete v adresářové struktuře vytvořit symbolický odkaz tvářící se jako složka v umístění, které SkyDrive synchronizuje. Ve skutečnosti je ale provázána na fyzickou složku jinde v počítači. Je to podobné, jako kdybyste nějakou složku připojili k písmenu diskové jednotky.

Otevřete si tedy příkazový řádek a příkazem cd cesta (např. cd C:\Users\Jméno\SkyDrive) se přepněte do složky, kterou vám SkyDrive synchronizuje. Následně zadejte tento příkaz:

mklink /J složka cíl

Tím se vám v umístění pro SkyDrive vytvoří propojení a SkyDrive bude synchronizovat i složku specifikovanou ve výše uvedeném příkazu jako cíl.

Rozšíření shellu - pohodlnější variantu pro synchronizaci více složek ve SkyDrive

Jan Hannemann z webu Bitdisaster rovněž začal s výše uvedeným řešením, ale brzy došel k závěru, že je poněkud nepohodlné. Vytvořil proto miniprográmek nebo spíše rozšíření shellu Windows. Po instalaci nástroje s názvem Sky ShellEx se vám v kontextové nabídce vyvolané pravým tlačítkem myši na složce v Průzkumníkovi objeví nová položka - Sync to SkyDrive.

Jakmile na ni kliknete, dojde k tomu, co můžete dělat výše uvedeným příkazem ručně. Vytvoří se propojení ze symbolické složky v umístění sledovaném SkyDrive na skutečnou složku ležící mimo.

Sky ShellEx

Doporučuji vyzkoušet, mělo by to fungovat bez problémů. Rovněž budu vděčný, pokud byste někdo mohl vyzkoušet propojení pomocí mklink /J s nějakou složkou v umístění pro DropBox. Jsem zvědav, zda to v aktuální verzi už nebude fungovat. Dejte vědět do komentářů.

Tagy: 

Reklama

Komentáře

Také pro Dropbox to funguje. Vyzkoušeno. Ostatně již delší dobu a na forum.dropbox.com je o to docela dost. 

chcem sa spytat ako mam synchronizovat v skydrive 2 pocitace a rovnaky adresach v nich (aby som mal na 3 miestach - 2PC a skydrive ulozisko .... rovnaky obsah adresara napr. test ... a ked nieco zmenim na PC1 v nom, tak sa mi to prejavi aj v tom test adresay v PC2 .... proste synchronizacia ako LiveMESH) ... dakujem

To by mělo fungovat standardně.

Tvořím weby. Nabízím poradenství pro Drupal. Jsem na Twitteru.

Přidat komentář