Jak na rychlou optimalizaci velikosti obrázků v Drupalu

Celková velikost webových stránek se poslední dobou často řeší. Výrazné úspory dat dosáhnete nejčastěji optimalizací obrázků. Upravte si nastavení Drupalu tak, aby obrázky optimalizoval za vás, a to zcela automaticky.

Každý soubor s obrázkem ve výchozí podobě obsahuje množství dat, která se netýkají přímo obrazové informace. Mohou tam být záznamy z EXIFu a digitálního fotoaparátu. Údaje o GPS poloze při pořízení snímku. Stejně tak si většina grafických editorů ukládá kromě obrazu i nějaká další data do souboru s obrázkem.

Toho všeho se obvykle budete chtít zbavit. Dosáhnete třetinové, mnohdy poloviční a občas i tříčtvrtinové úspory dat a původní soubor s obrázkem se tak zásadně zmenší. Aniž by se to jakkoli dotklo jeho obrazové kvality. Ano – i s tou lze pracovat, ale to teď pomíjím.

Já všechny obrázky včetně těch, které se načítají v CSS, optimalizuji speciálním programem v počítači. Jenže v reálném životě webu to není úplně proveditelné. Jednak do něj budou vkládat obsah méně zkušení lidé, pro které je kolikrát problém přejmenovat soubor, natož pak jej i jen rozměrově zmenšit. Po nich nějakou optimalizaci nemůžete chtít.

A pak weby vytvářejí zmenšené kopie původních fotek. A tak i nahraný původně optimalizovaný obrázek nemusí být po vytvoření v podobě svého derivátu optimalizovaný. Bylo by dobré, aby tedy Drupal dělal optimalizaci používaných obrázků automaticky. A řešení v podobě doplňkového modulu existuje.

Tip: Pro optimalizaci obrázků v počítači používám na Macu velice povedený ImageOptim. Je to v podstatě jakýsi etalon toho, jak může optimalizace rychle a komfortně proběhnout. Poslední verze umí očesat nepotřebná data i z vektorových SVG. Ve Windows zkuste Radical Image Optimization Tool (RIOT).

Optimalizace a zmenšení obrázků s modulem Image Optimize (ImageAPI Optimize)

Vyjděme z předpokladu, že na webu nezobrazujete přímo originály obrázků, ale jejich upravenou podobu prohnanou přes některých z obrázkových stylů v Drupalu. V takovém případě stačí zapojit do hry modul Image Optimize (ImageAPI Optimize), správně jej nastavit a Drupal se postará o optimalizaci těchto vytvářených kopií původního obrázku zcela automaticky.

Modul Image Optimize nabízí dokonce hned několik možností, jak optimalizace obrázků nastavit a provádět. Funguje mírně odlišně v Drupalu 7 a 8. Ukážeme si tedy obě varianty.

Zmenšování souborů s obrázky v Drupalu 7

Po zapnutí modulu přejděte do administrační části Konfigurace > Média > Toolkit pro práci s obrázky. Místo původního nastavení nabízejícího jen úpravu komprese JPEGu zde uvidíte mnohem více voleb.

Přepněte nastavení z výchozího GD2 image manipulation toolkitu na novou volbu ImageAPI Optimize. Tím zapojíte do hry nový tento modul. V sekci ImageAPI Optimize Service máte na výběr dvojici voleb:

  • Internal tool – po zapnutí přidá další nastavení, kde zadáte cesty k příkazům na serveru pro optimalizaci obrázků
  • ReSmush.it – jestliže máte běžný hosting, na který si žádný serverový nástroj nedoplníte, použijte tuto volbu. Drupal obrázek nahraje na zmíněnou službu, ta provede optimalizaci a fotku mu zase vrátí. Zdarma do velikosti 5 MB.

K těm příkazům na serveru – ImageAPI Optimize pracuje s udělátky Jpegoptim, JPEGTRAN a Jfifremove pro JPEGy a pngquant, OptiPNG, Pngcrush, advpng, advdef a pngout pro PNG. Jestliže některý z nich máte na serveru či hostingu (zde pochybuji), zapněte jeho volbu v nastavení a zadejte k němu cestu.

Optimalizace obrázků v Drupalu 7

Optimalizace obrázků v Drupalu 8

Verze modulu ImageAPI Optim pro Drupal 8 doznala několika změn. Tou hlavní a nejdůležitější je skutečnost, že samotný modul je skutečně pouze optimalizační API, tedy programové rozhraní pro optimalizaci obrázků. K němu si musíte ještě doinstalovat odpovídající sadu nástrojů, které budou optimalizaci provádět.

Doinstalujte si tedy navíc ještě modul Image Optimize Binaries nebo Image Optimize reSmush.it. Podobně jako u sedmičkového Drupalu podle toho, zda máte server s odpovídajícími nástroji příkazového řádku nebo jen běžný hosting.

Po zapnutí modulů přejděte do Nastavení > Média > Image Optimize pipelines. Zde budete mít pravděpodobně připravenou optimalizační sadu podle použitého doplňkového modulu. Já jsem v osmičce Drupalu využil právě binárky. Vidím tedy položku Local Binaries a po kliknutí na tlačítko Upravit mi Drupal automaticky detekuje nástroje instalované na serveru. U těch ostatních mohu případně ručně dopsat cestu k jejich spouštění.

Následně v sekci Nastavení > Média > Styly obrázků je potřeba zapnout Image Optimize Pipeline, kde vyberete připravené optimalizační nastavení z předchozí části. Tím jste hotovi a Drupal 8 začne obrázky optimalizovat za vás.

Optimalizace obrázků v Drupalu 8

Kromě reSmush.it je možné využít i doplňkové moduly pro optimalizaci přes službu TinyPNG nebo Kraken.

Tip: spoustu zajímavého čtení k optimalizacím obrázků a v podstatě vyčerpávající informace nejen pro obrázky v Drupalu najdete na webu images.guide.

Tagy

Buďme ve spojení, přihlaste se k newsletteru

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracováním osobních údajů. 
Více informací v Ochrana osobních údajů.

Autor článku: Jan Polzer

Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal, WordPress a Symfony. Acquia Certified Developer & Site Builder. Autor několika knih o Drupalu.
Web Development Director v Lesensky.cz. Ve volných chvílích podnikám výlety na souši i po vodě. Více se dozvíte na polzer.cz a mém LinkedIn profilu.

Komentáře k článku

návštěvník

Podařilo se ti zprovoznit webp generování?

Profile picture for user Jan Polzer

Nee. Ale nezkoušel jsem zatím na Drupalu 8, nebyla příležitost. Prubnu na některém svém webu.

návštěvník

Honzo, a mně by to fungovalo na webu?

Profile picture for user Jan Polzer

Jen propojení na reSmush.it. Spouštění binárek přímo na serveru má Váš-Hosting.cz zakázané.

Přidat komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Moje kniha o CMS Drupal

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Poslední komentáře
Nové diskuze
Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru