Jak na neustále aktuální český překlad Drupalu

Jádro Drupalu je téměř kompletně přeloženo do češtiny, český překlad je k dispozici také pro veliké množství modulů. S jednoduchou pomůckou můžete udržovat neustále aktuální češtinu pro jádro i moduly.

Čeština pro Drupal, čeština pro Übercart, čeština pro různé doplňkové moduly... Podobná hledání se vyskytují docela často, přitom k naplnění těchto potřeb stačí všem drupalistům jeden malý jednoduchý modul, který stahuje aktuální české i jiné překlady z webu localize.drupal.org.

Některé moduly jsou vybaveny českým překladem již přímo ve svém balíčku. Ten se od Drupalu 6 automaticky načte při zapínání tohoto modulu a čeština je pro něj automaticky dostupná - samozřejmě, pokud se český překlad u modulu nachází.

Pak ovšem máme množství dalších doplňkových modulů, pro které je sice čeština v určité, často nekompletní podobě, dostupná, ovšem lokalizační soubory s češtinou se v balíčku s příslušným modulem nenacházejí.

Překlady je možné realizovat na webu localize.drupal.org. Ze stejného umístění je možné stahovat soubory *.po s češtinou nebo jinými jazyky. Ty pak lze importovat přes překladové rozhraní do Drupalu.

Používejte modul Localization update

Skutečnost, že je na webu localize.drupal.org k dispozici množství dalších českých překladů pro Drupal a jeho moduly, je sice potěšující, neustálé stahování souborů *.po a jejich následný ruční import přes překladové rozhraní, to je poněkud zdlouhavá operace.

S použitím modulu Localization update si můžete celý tento proces zjednodušit. Po jeho zapnutí vám v Drupalu 6 přibude nové nastavení Prvky webu > Překlad rozhraní > Aktualizovat.

Localization Update vám zde zobrazí seznam instalovaných modulů a informaci o tom, zda je pro ně na webu localize.drupal.org k dispozici aktualizovaný překlad. Vše, co musíte pro instalaci nových překladů udělat, je vybrat si vespod jednu z možností pro aktualizaci překladu a klepnout na tlačítko Aktualizace překladů.

Localization update v Drupalu 6

Localization update v Drupalu 6

Pokud jsou k dispozici nové místní překlady (tedy soubory *.po u jednotlivých modulů) ihned se importují. Pokud jsou nové překlady k dispozici na webu, pak se stáhnou do Drupalu a následně se importují taktéž. Váš jediný úkol je chvíli počkat a sledovat ukazatel průběhu aktualizace překladů.

V administrační části Nastavení webu > Jazyky najdete ještě položku Aktualizace překladu, ve které můžete vybrat výchozí způsob aktualizace překladů, nastavit automatické zjišťování aktualizací a případně složku, ve které chcete uchovávat automaticky stažené překlady.

Nastavení modulu Localization update v Drupalu 6

Nastavení modulu Localization update v Drupalu 6

Modul Localization update je k dispozici také ve verzi pro Drupal 7. Práce s ním je zde v podstatě stejná.

Tagy

Buďme ve spojení, přihlaste se k newsletteru

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracováním osobních údajů. 
Více informací v Ochrana osobních údajů.

Autor článku: Jan Polzer

Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal, WordPress a Symfony. Acquia Certified Developer & Site Builder. Autor několika knih o Drupalu.
Marketing Director v Lesensky.cz. Ve volných chvílích podnikám výlety na souši i po vodě. Více se dozvíte na polzer.cz a mém LinkedIn profilu.

Komentáře k článku

návštěvník

Dobrý den, tento modul taky s používám a můžu říct, že žádné problémy se nevyskytli vše funguje spolehlivě jak má. Chtěl bych se Vás zeptat, jaké máte téma na v administraci na obrázcích to vypadá moc dobře a přehledně.

 

Díky Filip

návštěvník

Vaše stránky jsou velmi podnětné a články jsou čtivé a srozumitelné. Pro mě jsou nejcenější články o Drupalu s nímž začínám (předtím jsem dělal 2 roky WordPress).

Díky

Jirka 

návštěvník

Dobrý deň, použil som tento modul a aktualizoval preklad na všetky moduly čo mi našlo. Po tejto akcii mi vôbec nefunguje stránka, zobrazi sa len biela plocha nič viac. Môžete mi prosím poradiť čo mam s tym robiť? ďakujem

návštěvník

Stránku sa mi už podarilo rozbehať ale vybehol mi ďalší problém keď som vytvoril kalendar podľa video návodu. Keď chcem vytvoriť novy obsah/akcie tak mi vyhodi čistu bielu stranu. Vedeli by ste mi prosím poradiť kde by mohol byť problém? Ďakujem

Profile picture for user Jan Polzer

Čistá bílá stránka je většinou příznaku nedostatku paměti pro běh PHP skriptů - údaj o její velikosti najdete v Hlášení stavu.

návštěvník

Pamäťové obmedzenie PHP mam na 50M. Dá sa to nejak upraviť alebo je to vec hostingu a budem musieť to riešiť s nimi? vďaka

návštěvník

Vďaka, skusim to s nimi prejednať ale myslíte si že 50M je málo? Sa mi zdá že väčšina webov ma 32M a funguju bez problémov. Možno sa to len mne zdá. Ja len tým chcem naznačiť či nemôže byť problém v niečom inom.

návštěvník

Zdravím, ja používam na všetkých svojich weboch s Drupalom 96M. Až pri tejto hodnote mi weby bežia bez problémov, takže navýšenie pamäte tiež odporúčam.

Profile picture for user Jan Polzer

32 MB je krutě málo, pro základ Drupalu potřebujete 48 MB, aby nedocházelo k problémům. Doplníte-li Views a nějaké další moduly, pak určitě potřebujete ještě víc, jak tu píše kolega. Já používám 128 MB všude, kde to je možné.

návštěvník

Vďaka za informácie. Už som písal na technickú podporu hostingu a čakám na odpoveď.

návštěvník

No takže s hostingom som veľa nepochodil lebo mi tu pamäť nechcu zvýšiť kôli bezpečnosti a bezproblémovej prevádzke ostatných webov. Tak teraz neviem čo robiť :(

návštěvník

No obávam sa, že je iba jediná možnosť. Zmeniť hosting. Skôr či neskôr by ste asi na problémy s pamäťou narazil. Ja keď som požiadal o zvýšenie pamäte, tak s tým nebol absolútne žiaden problém.

návštěvník

To mne zase dali takúto odpoveď: "z dovodu bezproblemovej prevadzky web stranok nasich zakaznikov nie je
mozne tento parameter zvysovat na zdielanom hostingu, kde je na kazdom
servery niekolko stoviek web stranok."

Takže asi budem musieť riešiť iny hosting ako vravíte. Vedeli by ste mi doporučiť nejaky dobry kde by ani s týmto nebol problém? Ďakujem.

Profile picture for user Jan Polzer

Klasika. Hosting má přetížené servery, takže jakékoli úpravy jsou nemožné. Zkuste Webhosting C4, neustále jej doporučuji a jsou na něj i tu na webu v komentářích kladné ohlasy. Dobrou (osobní) zkušenost mám také s Web4U a HostGatorem. V případě Web4U bylo nutné požádat o zvýšení memory limitu dodatečně, ale vyhověli bez problémů do několika desítek minut.

návštěvník

S tímto modulem jsem byl
až doteď taky spokojený. Ale při aktualizaci na Drupal 7.23 jsem s lokalizací (drupal-7.23.cs.po) úplně pohořel. Import se pokaždé zasekne na
části 1 (1 z 6), u 17% staženého objemu dat, a pak se objeví chybová
hláška

Error importing interface
translations
 

Please continue to the error
page

An AJAX HTTP error occurred. HTTP Result Code: 200 Debugging information follows.
Path: /drupal7/batch?render=overlay&id=2&op=do StatusText: OK
ResponseText: Fatal error: Maximum execution time of 240 seconds exceeded in
D:\xampp\htdocs\drupal7\includes\database\database.inc on line 2168

Když kliknu na the error page, tak se objeví hláška

Status message: The language Czech has been
created and can now be used. More information is available on the help screen.

Error message: Error importing translations.

Zajímavé je, že přeloženo je přesto mnohem více než při ruční instalaci
češtiny (ať už dodatečné nebo při instalaci Drupalu), při které se ovšem taky
objevují chybové hlášky. Podobné problémy s češtinou
jsem při dřívějších instalacích (nižších než 7.23) nikdy neměl.

 

 

Profile picture for user Jan Polzer

No, překladu je asi tolik, že Váš aktuální limit pro běh PHP skriptu na serveru, je moc krátký na to, aby se všechno importovalo. Možná je to nějakou momentální přetížeností serveru Drupalu, kdy se data nestáhnou dostatečně rychle. Řešil jsem kdysi podobný problém s importem němčiny na jednom hostingu. Nakonec jsem to udělal tak, že jsem import provedl na lokálním počítači a na web pak nakopíroval novou databázi z počítače.

návštěvník

Však já to mám taky na lokálním počítači a timeout tam mám defaultních 300 sekund, takže by to mělo stačit. Klidně bych to nastavil na víc, ale zatím nevím, jak.

návštěvník

Už to mám. Hledal jsem, kde je nastavených těch 240, a je to v tom lokalizačním modulu. Tak jsem to navýšil na 500 a celý překlad v pohodě importoval. Děkuji Vám za odpověď.

Přidat komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Moje kniha o CMS Drupal

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Poslední komentáře
Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru