Jak na automatické ukládání formulářů v Drupalu

Jestli v něčem Drupal zaostává za WordPressem, tak je to stoprocentně automatické ukládání rozepsaného článku. Je více možností, jak to řešit. Mým momentálním favoritem je modul, který ukládá rozpracované formuláře jak u obsahu, tak dalších entit v Drupalu.

Musím zaklepat, už se mi nestává, že by mi padal prohlížeč a já přišel o rozpracovaný článek. Před lety, v době jednočíselných verzí Firefoxu se to občas stávalo a já si od té doby zvykl články psát dopředu ve Wordu nebo v Google Docs a až následně je vysázet do editoru na blogu. Ono to má stále své výhody.

Ovšem i když si článek připravíte dopředu a prohlížeč vám nespadne, stále může zamrzet omylem zavřené okno prohlížeče a ztráta minimálně několika minut práce. Jednou za rok se mi s podobným problémem některý z klientů svěří.

Pro podobné situace Drupal ve svém základu vybaven není. Nejsem si jist, zda je to nezbytné. Takový WordPress ale má podobnou funkci ve svém jádře a třeba automatické ukládání dokumentů v Google Docs je návykové.

Každopádně řešením těchto situací je modul Autosave Form. Po instalaci a zapnutí začne sledovat všechny obsahové formuláře a průběžně je ukládat po minutě práce. Informaci o ukládání uvidíte v proužku, který se na chvíli zobrazí v pravém spodním rohu webového prohlížeče.

Na rozdíl od některých jiných modulů, které se o automatické ukládání pokoušely, využívá vlastní úložiště namísto například revizí. Je to rychlejší, a především ukládání neblokuje nějaké nevyplněné povinné políčko.

Pokud z nějakého důvodu přijdete o aktuální okno prohlížeče, stačí otevřít adresu pro editaci formuláře. Po jejím načtení uvidíte dotaz s tím, že byla nalezena rozpracovaná verze dané stránky a modul vám nabídne načtení dat z automatického ukládání.

Autosave Form v Drupalu

V popisu modulu autor zmiňuje, že některé věci nejsou dořešené. Typicky vnořené entity, například nové paragraphy nebo média. Každopádně s obnovením stránky plné již existujících paragrafů si poradí na jedničku, stejně jako s klasickou stránku, kde jsou jen políčka týkající se přímo upravované entity.

Proč zmiňuji entity? Autosave Form se totiž neomezuje pouze na editaci článků či stránek. Poradí si s jakoukoli obsahovou entitou, což může být také termín kategorií, uživatelský účet, vlastní blok, komentář a jiné.

V nastavení modulu určujete interval pro automatické ukládání. Pozor, hodnota se zadává v milisekundách, proto výchozí hodnota 60000 značí jednu minutu. 60 sekund.

Tip: Další vychytávky k Drupalu najdete i v mé knize 333 tipů a triků pro Drupal 9.

Tagy

Buďme ve spojení, přihlaste se k newsletteru

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracováním osobních údajů. 
Více informací v Ochrana osobních údajů.

Autor článku: Jan Polzer

Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal, WordPress a Symfony. Acquia Certified Developer & Site Builder. Autor několika knih o Drupalu.
Marketing Director v Lesensky.cz. Ve volných chvílích podnikám výlety na souši i po vodě. Více se dozvíte na polzer.cz a mém LinkedIn profilu.

Komentáře k článku

Přidat komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Moje kniha o CMS Drupal

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Poslední komentáře
Nové diskuze
Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru