Jak číst data o webu ze Seznam Webmaster i bez programování

Reportovací nástroje vyhledávače Seznam.cz se sice nevyrovnají například Search Consoli od Google, ale nějaká data vám o webu poskytnou. Ovšem ta hlavní jen coby API směřující do jiných aplikací. Jak si informace vyhledávače o svém webu přečtete zdarma i bez programování?

Reklama

Je to zhruba dva roky, co Seznam.cz přišel s nástrojem Webmaster. Ten vám prozradí, co vše vyhledávač ví o vašich webových stránkách. Stačí přejít na adresu https://reporter.seznam.cz/wm/ a přihlásit se účtem, který u Seznamu máte (nebo si jej vytvoříte).

Ze všeho nejdříve přidejte adresu svých webových stránek. Později přidáte další rozbalením příslušné funkce ze seznamu webů vlevo nahoře. Seznam nabízí dvě metody ověření, že web skutečně patří vám. Buď nahrajete na web nějaký soubor, případně doplníte nabídnutý metatag do hlavičky.

Seznam Webmaster

Hned po ověření uvidíte základní informace o svém webu. Tak, jak jej vidí Seznambot. Pro zvolené období vám Seznam Webmaster ukáže počet stránek uložených v databázi robota, počet stránek v indexu, ale také stránky, jejichž adresa byla přesměrována.

Seznam Webmaster

Co je důležité, uvidíte zde také počet stránek stránek, které se Seznambotu nepodařilo načíst, a tedy je nemohl do své databáze zařadit.

Vše je pak vidět v grafu pod tabulkou, abyste měli nějaké ponětí o vývoji těchto ukazatelů.

Podrobnější data o webu ze Seznam Webmaster

Počty indexovaných nebo chybových stránek jsou sice fajn, ale ještě lepší by bylo vědět, kterých adres se případné chyby týkají. Seznam Webmaster vám to sice sdělí, ale jen s pomocí API. Přímo v administraci služby najdete srozumitelnou dokumentaci včetně ukázek volání programového rozhraní. Jenže to není nic pro běžného uživatele, neprogramátora.

Naštěstí jsou tu nástroje, které vám tato data zpřístupní. Je jich více a většinou jsou placené. Ale pro rychlé zjištění těchto informací se nemusíte nikde registrovat ani používat placené nástroje.

Mrkněte na Seznam webmaster extractor. Zadejte do něj API klíč, který najdete v administraci Seznam Webmastera. Z nabídky si zvolte, zda chcete zobrazit data o indexovaných stránkách, chyby nebo třeba přehled přesměrovaných adres. Pokračujte tlačítkem Zobrazit.

Seznam Webmaster Extractor

Příslušné záznamy uvidíte v seznamu, který si případně stáhněte k sobě do počítače.

Co dalšího najdete v Seznam Webmaster? Není toho mnoho. Stále má přídomek beta a kromě výše uvedeného nabízí prokliky na Kontrolní formulář Seznamu a nástroj pro přidání URL do vyhledávače. Můžete tu ještě nabonzovat spam.

Uvidíme, co pánové ze Seznamu připraví dál. Buďme ale vděčni alespoň za těch pár údajů, které ze Seznambota získáme.

Reklama

Přidat komentář