Invisimail: zabraňte spambotům vykrádat mail z vašeho Drupalu

Je jasné, že spam si dříve či později najde cestu do každé poštovní schránky. Můžete mu to ale ztížit. Pokud potřebujete na webu s Drupalem uvádět mailové adresy, zkuste použít modul Invisimail. Postará se, aby je roboti tak snadno ze stránky nevyčetli.
reklama

Možností, jak uvádět mailovou adresu na webu, ale přitom zabránit jejímu získání ze strany různých robotů zpracovávajících zdrojový kód, je celá řada. Často se používá vložení coby obrázku, na kterém je napsaný text. Ne vždy je to dostatečné, navíc pak nemůžete mít mail jako odkaz, protože robot by adresu vyčetl právě z odkazu.

V Drupalu můžete vyzkoušet jednoduchý modul s názvem Invisimail. Já jej používám ve dvou kombinacích. Za prvé jako filtr, kdy zpracovává text před jeho zobrazením a ukrývá z něj zadané e-mailové adresy. A za druhé jako formát zobrazení pro e-mailové políčko tvořené modulem E-mail Field.

První použití má asi širší využití, protože prostě zpracuje celý text, ať už na stránce nebo v nějakém bloku. Druhá možnost vyžaduje, aby všechny adresy byly u dané entity v nějakém speciálním políčku, což nelze napasovat na každý typ webu.

Použití spolu s modulem Email Field je maximálně jednoduché. Ve správě zobrazení nastavíte, aby se obsah políčka zobrazoval vykreslený právě některou z možností nabízených Invisimailem a jste prakticky hotovi. Při použití modulu coby filtru je nastavení složitější, takže se na něj mrkneme.

Nutno dodat, že si nejsem jist účinností tohoto řešení, respektive obecně tím, že když neuvedete na webu mailovou adresu, že vám nikdy spam nepřijde. To asi není pravda. Na druhou stranu každé oddálení prvního spamu se počítá. A implementace Invisimailu není nijak časově náročná.

Zprovoznění filtru pro maskování e-mailových adres

Poté, co nainstalujete modul Invisimail, musíte si říci, s jakým formátem textu chcete filtr používat. Samozřejmě můžete se všemi. Já na weby dávám většinou jako výchozí formát Full HTML, takže popíšu zprovoznění na něm. Pokud máte webový magazín, kam občas někdo píše i s omezeným formátem Filtered HTML, měli byste samozřejmě postup opakovat i pro něj. Respektive pro všechny další formáty, které na webu používáte.

Tím je implementace Insvisimailu a ochrany před vykrádáním spamboty dokončena. Můžete zkusit vytvořit novou stránku s daným formátem textu a zadat do ní nějakou mailovou adresu.

Jak otestovat, že Invisimail funguje

Výsledkem správného nastavení Invisimailu by mělo být, že jeho přítomnost při prohlížení webu nijak nepoznáte. Ovšem asi budete chtít vyzkoušet, že jej máte správně nastaven a funguje.

Jeho koncept počítá s tím, že spamboti nepoužívají JavaScript, takže e-mailové adresy jsou do textu doplňovány právě jeho pomocí. Ověření funkčnosti je tak snadné. Stačí v prohlížeči dočasně JavaScript vypnout a stránku s načíst. E-mailové adresy by neměly být vidět.

Já k tomuto účelu používám jednoduchou volbu pro zapnutí a vypnutí JavaScriptu v rozšíření Web Developer pro Firefox. Je dostupný i pro Chrome.

Tagy
Autor článku: Jan Polzer

Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal a Symfony. Obojí také školím spolu se základy SEO. Jsem Acquia Certified Developer (Drupal 7) a Site Builder (Drupal 8 & 9) a napsal jsem několik knih o Drupalu. Ve volných chvílích cestuji a podnikám výlety. Více se dozvíte na mém firemním webu.

reklama

Komentáře k článku

Přidat komentář

Filtered HTML

  • Povolené HTML značky: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <p> <br>
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Novinka listopad 2020

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Poslední komentáře
reklama
Nové diskuze
reklama
Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru