Google Wave: Nová internetová vlna?

Společnost Google, to již dávno není slovo, které je synonymem pouze pro vlajkovou loď, stejnojmenný vyhledávač, ale také pro celou řadu stále se rozšiřujících služeb. Některé z nich jsou dokonce natolik výborné, že se propracovaly i do mobilních handheldů (Google Maps). Nyní se již nějaký čas mluví o další chystané novince. Ta nese jméno Google Wave.

Oficální preview stránka Google Wave se nalézá na adrese wave.google.com a shrnuje chystaný produkt do následující stručné charakteristiky: "Google Wave bude nový nástroj sloužící k webové komunikaci a spolupráci, který se objeví ještě před koncem tohoto roku." Přímo na stránkách je možno zkouknout Developer Preview I/O 2009 (80 minut) a nahlédnout do několika dalších zajímavých míst, jmenovitě se jedná o výpis vlastností, co program bude vlastně umět.

Taktéž jsou dostupné informace vyvojářského typu, které pomohou s tím, jak Google Wave zabudovat do svých stránek a vůbec zacházet s API. Do třetice tu lze nalézt i Build sekci, v níž je popsán tento otevřený protokol, který tak pochopitelně může využívat naprosto kdokoliv.

Google Wave

Google Wave

Co je to Google Wave?

Nás bude v první řadě zajímat, co to Google Wave je, co umí a jak vypadá. Tak tedy. Dle vlastních slov Google bude Google Wave zcela novým modelem pro komunikaci a spolupráci, to vše ve webovém prostředí. Ačkoliv se plné verze dočkáme až někdy v průběhu tohoto roku, preview nejzajímavějších klíčových funkcí je k dispozici již teď.

Revoluce Google Wave bude již v samotném konceptu a pojetí celého dokumentu - "wave" (vlna) totiž bude stejnou měrou IM konverzace jako dokument! Všichni zúčastnění budou moci komunikovat a spolupracovat pospolu na jednom rich-textovém textovém dokumentu, do něhož půjde kromě libovolného formátování přidat i obrázky, videa, mapy a další "živé" prvky.

Sdílení a okamžitý náhled

Celá filozofie wave stojí na jejím sdílení. Libovolný účastník debaty bude moci odpovědět na libovolnou část konverzace. Též bude schopen editovat obsah a kamkoliv přidávat další účastníky. Bude tu naštěstí i funkce Playback, která zajistí, aby se veškerá minulá konverzace zobrazila před zájemcem v rozumně čitelné formě.

Google Wave

Google Wave

Dalším, neméně podstatným rysem Google Wave, je průběh přísně v live-režimu. Tím myslíme, že pokud budete mít dostatečně rychlé připojení (to by dnes již neměl být problém ani na mobilech apod.), uvidíte veškeré změny v dokumentech / konverzacích v reálném čase - úpravy textu, interakce s prvky atd.

Pokud jde o klíčové technologie, na kterých Google staví, pak na prvním místě je Googlem uváděna spolupráce v reálném čase. Bude možno, aby všichni pracovali na wave s prvkem, který je zajímá, v reálném čase. Tzn. klidně i více lidí najednou.

Opravy překlepů a rozšiřitelnost

Jako druhou klíčovou technologii, na níž má stát úspěch Google Wave, vidí Google podporu jazyků na úrovni napovídání dalších slov a oprav chyb v pravopisu. Samozřejmě to bude server-based řešení.

A do třetice to nejdůležitější z technologií: Rozšiřitelnost. Jak je dnes u všech programů dobrým zvykem, také Google Wave bude velmi vstřícný k rozšiřování a aplikacím třetími stranami. K tomu slouží pečlivě zvolené Google Wave API a výrok naznačující, že by Google rád viděl Google Wave na jiných webech, nejrůznějších sociálních serverech apod.

Google Wave

Google Wave

Důvodem pro časné zveřejnění API je také to, aby se stihla komunita i podniky hladce připravit na uvedení produktu - jakmile se Google Wave objeví, patřičně přirpavený web s ním již bude moci plně spolupracovat.

Google Wave bude open source

Stejně jako v případě mobilního operačního systému Android, Google Chrome a řady jiných googlovských produktů a služeb se i tentokrát firma rozhodla uvolnit projekt jako kompletní open source záležitost. Prvořadým cílem podobného kroku pochopitelně je přilákat stejnou skupinu lidí, jako se to povedlo třeba právě Androidovi.

Google Wave

Google Wave

Pokud vás Google Wave zaujalo a přejete si být informováni o jeho finální verzi, pak si zaregistrujte na výše uvedeném odkazu wave.google.com svoji e-mailovou adresu. Google se v souvislosti s datem uvedení nechal slyšet, že minimálně ještě několik měsíců bude produkt ve stádiu "developerského preview".

Cílem Google Wave na každý pád bude oslabit pozice firem jako je AOL, Microsoft, ICQ a mnohé jiné, to vše ve prospěch nového, univerzálnějšího nástroje. Dá se s pravděpodobností 100 % očekávat, že se brzy vyrojí i další imitace. Google Wave se mimochodem dočkal slušné odezvy již od svých prvních preview - publikum bylo živější, nežli u řady applovských produktů...

A na závěr nezbývá, nežli si položit otázku, nakolik úspěšný může podobný produkt být? Možná je to překvapivý názor, ale je pravděpodobné, že opravdu velmi slušně - již teď tráví programátoři, grafici, projektoví manažeři a další členové týmu většinu času nad programy pro správu projektů a nad Instant Messaging klientem libovolného typu. Spojit úkoly i konverzaci do jednoho veřejně dostupného interaktivního wave se může ukázat tím správným krokem k dalšímu zvýšení efektivity i přehlednosti.

Google Wave je navíc příjemně univerzální nástroj. Poslouží stejně lidem z IT branže, jako inženýrům či lékařům. A jak nás historie naučila, při boji o zákazníka je univerzálnost vysoká karta. Taktéž význam browserů zřejmě opět s podobnými produkty ještě o trochu vzroste (jako by to ještě bylo možné...). Takže shrnuto a podtrženo, dle našeho názoru tu potenciál na úspěch i revolucionalizaci IM komunikace rozhodně je...

Tagy

Buďme ve spojení, přihlaste se k newsletteru

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracováním osobních údajů. 
Více informací v Ochrana osobních údajů.

Autor článku: Petr Hájek

Bývalý redaktor Maxiorla. Pravidelně čtenáře zásoboval novinkami ze světa IT.

Komentáře k článku

Přidat komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Moje kniha o CMS Drupal

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Poslední komentáře
Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru