Google Chrome OS je již k dispozici

Nový a hodně diskutovaný open source operační systém Google Chrome OS je od včerejšího dne oficiálně k dispozici pro stažení. Zatím jen ve formě zdrojového kódu, ze kterého sestavíte bootovací obraz.

Google Chrome OS je nový operační systém založený na webovém prohlížeči Google Chrome. Smyslem existence a vývoje dalšího operačního systému, je nabídnout zařízení, které nabootuje během několika málo sekund a okamžitě umožní uživateli přístup na internet. Systém je tedy malý a rychlý a zaměřený především na práci s internetem.

Jak to celé vypadá, se můžete podívat na následujícím obrázku. Systém je v podstatě tvořen webovým prohlížečem, který se od klasického Google Chrome liší tím, že obsahuje několik karet navíc.

Google Chrome OS

Google Chrome OS

Na první kartě najdete odkazy pro spuštění různých webových aplikací, jako je Twitter, Facebook, Hotmail, Gmail, YouTube nebo PicasaWeb. Nechybí základní pomůcky jako je kalkulačka, úkolníček, poznámkový blok. Hry zastupují šachy.

Další trojice záložek slouží k rychlému přepnutí do schránky na Gmailu, do kalendáře Google a do Google Dokumentů. U karty pro Gmail si všimněte znázornění počtu nových zpráv.

Od standardního Google Chrome se operační systém Google Chrome OS liší ještě informací o čase a ikonkami síťového připojení.

Kde stahovat Google Chrome OS?

Google Chrome OS je v tuto chvíli k dispozici ke stažení jako zdrojový kód. Přeložený a sestavený systém si budete moci stáhnout příští rok, ale pokud jste nedočkaví, můžete Google Chrome OS mít už nyní.

Podmínkou je, že používáte některou z linuxových distribucí. Na oficiální stránce Chromium OS klepněte na odkaz Getting and building, kterým se dostanete na podrobného průvodce tím, jak je možné stáhnout zdrojové kódy nového systému, jak je sestavit a jakým způsobem vytvořit bootovací flashdisk USB.

Google Chrome OS je open source projekt, kromě stažení zdrojových kódů máte také možnost si je libovolně upravit. Zaujme vás?

Buďme ve spojení, přihlaste se k newsletteru

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracováním osobních údajů. 
Více informací v Ochrana osobních údajů.

Autor článku: Jan Polzer

Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal, WordPress a Symfony. Acquia Certified Developer & Site Builder. Autor několika knih o Drupalu.
Marketing Director v Lesensky.cz. Ve volných chvílích podnikám výlety na souši i po vodě. Více se dozvíte na polzer.cz a mém LinkedIn profilu.

Komentáře k článku

návštěvník

Ten Google Chrome OS vychází z nějakýho existujícího systému nebo je to systém úplně postavený na zelené louce?

Přidat komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Moje kniha o CMS Drupal

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Nové diskuze
Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru