Google Chrome OS je již k dispozici

Nový a hodně diskutovaný open source operační systém Google Chrome OS je od včerejšího dne oficiálně k dispozici pro stažení. Zatím jen ve formě zdrojového kódu, ze kterého sestavíte bootovací obraz.

Reklama

Google Chrome OS je nový operační systém založený na webovém prohlížeči Google Chrome. Smyslem existence a vývoje dalšího operačního systému, je nabídnout zařízení, které nabootuje během několika málo sekund a okamžitě umožní uživateli přístup na internet. Systém je tedy malý a rychlý a zaměřený především na práci s internetem.

Jak to celé vypadá, se můžete podívat na následujícím obrázku. Systém je v podstatě tvořen webovým prohlížečem, který se od klasického Google Chrome liší tím, že obsahuje několik karet navíc.

Google Chrome OS

Google Chrome OS

Na první kartě najdete odkazy pro spuštění různých webových aplikací, jako je Twitter, Facebook, Hotmail, Gmail, YouTube nebo PicasaWeb. Nechybí základní pomůcky jako je kalkulačka, úkolníček, poznámkový blok. Hry zastupují šachy.

Další trojice záložek slouží k rychlému přepnutí do schránky na Gmailu, do kalendáře Google a do Google Dokumentů. U karty pro Gmail si všimněte znázornění počtu nových zpráv.

Od standardního Google Chrome se operační systém Google Chrome OS liší ještě informací o čase a ikonkami síťového připojení.

Kde stahovat Google Chrome OS?

Google Chrome OS je v tuto chvíli k dispozici ke stažení jako zdrojový kód. Přeložený a sestavený systém si budete moci stáhnout příští rok, ale pokud jste nedočkaví, můžete Google Chrome OS mít už nyní.

Podmínkou je, že používáte některou z linuxových distribucí. Na oficiální stránce Chromium OS klepněte na odkaz Getting and building, kterým se dostanete na podrobného průvodce tím, jak je možné stáhnout zdrojové kódy nového systému, jak je sestavit a jakým způsobem vytvořit bootovací flashdisk USB.

Google Chrome OS je open source projekt, kromě stažení zdrojových kódů máte také možnost si je libovolně upravit. Zaujme vás?

Reklama

Komentáře

Ten Google Chrome OS vychází z nějakýho existujícího systému nebo je to systém úplně postavený na zelené louce?

Úplně nový není, Google Chrome OS je upravený Debian Linux.

Tvořím weby. Nabízím poradenství pro Drupal. Jsem na Twitteru.

Přidat komentář