GIMP a soubory EPS

Používáte ve Windows open source grafický editor GIMP a rádi byste s ním otevírali zapouzdřené postscriptové soubory EPS? GIMP to zvládne, jenom je potřeba mu trošku pomoci. Tak, jak je u open source softwaru zvykem, i v tomto případě si budete muset dopomoci další aplikací.

Reklama

Řešením je GhostScript

Aby GIMP bez problémů otevíral a zobrazoval soubory EPS, je nutné do Windows nainstalovat podporu v podobě programu GhostScript. Po jeho instalaci je nutné nastavit proměnnou prostředí s názvem GS_PROG na hodnotu odpovídající cestě k souboru gswin32c.exe. Typicky to bude C:\Program Files\gs\gs8.53\bin\gswin32c.exe.

Nastavení proměnné prostředí

Nevíte, jak proměnnou prostředí nastavit? Je to velice jednoduché. Zobrazte Vlastnosti počítače (např. klávesovou zkratkou WIN+PAUSE/BREAK), klepněte na záložku Upřesnit a na tlačítko Proměnné prostředí (je skoro naspodu). Zobrazí se okno, kde je pod seznamem uživatelských proměnných tlačítko Nová. Použijte jej a zadejte výše popsanou proměnnou GS_PROG. Tím by mělo být nastavení podpory EPS souborů v GIMPu kompletní a můžete začít s postscriptovými soubory pracovat.

 Při otevírání souborů EPS v GIMPu nezapomeňte nastavit vyhlazování. Jinak budou obrázky dost ošklivé a hranaté.

Reklama

Komentáře

Diky za clanek. Moc pomohl.

Super taky mi to moc pomohlo. jenom sem musel ty obrácený lomítka přepsat na lomítka /
Tudíž ta cesta vyapadá takhle a teď to funguje:
C:/Program Files/gs/gs8.54/bin/gswin32c.exe
Díky

Diky moc!

Díky pomohlo! Jen cesta musí být opravdu s normálními lomítky a do cesty nezapomenout vepsat číslo aktuální verze.

Tak jsem udělala podle návodu - stáhla ke Gimpu Ghosta, nainstalovala, zadala proměnnou - a nic. Zkusila jsem podle rady obrátit lomítka -  a zasejc nic. Píše mi stále dokola toto:"Chyba při spouštění Ghostscriptu. Ujistěte se, že je Ghostscript nainstalován. Pokud je třeba, použijte proměnnou prostředí GS_PROG k oznámení jeho umístění GIMPu.
(Nelze spustit proces potomka (No such file or directory))" - verzi jsem přepsala na 9.00 protože tu jsem si stáhla. Neví někdo, v čem by ještě mohl být problém?

Uf - dobrý, už ho vidí, chtělo to restart gimpu.

Udělal jsem vše co je popsáno výše přečetl si příspěvky, ale ani tak nemohu obrázky pouštět. Napadá ještě někoho něco ?
Díky

No ono je otázka, jak je to s GIMPem nyní. Článek je už devět let starý a já GIMP nepoužívám, abych to prověřil.

Tvořím weby. Nabízím poradenství pro Drupal. Jsem na Twitteru.

Přidat komentář