FreeTranslator – překladový slovník zadarmo

Znáte to jistě také. Čtení cizojazyčného textu vám nedělá problém, jen si čas od času potřebujete připomenout některé slovíčko. Při komunikaci s někým v zahraničí zase potřebujete připomenout, jak se které slovo přeloží. Vedle placených softwarových překladačů existuje také několik online služeb (viz Slovník na Seznamu) pro překlad slovíček. Pokud však dáváte přednost programu, který internet nevyžaduje, zkuste nainstalovat zdarma dostupný překladač FreeTranslator.

FreeTranslator je jednoduchý prográmek, který nevyžaduje instalaci, takže ho stačí jen rozbalit do nějaké složky v počítači. Součástí balíčku s programem jsou pouze italsko-anglické slovníky. Spoustu dalších si však můžete stáhnout z webu. Najdete mezi nimi i šest českých. Pomohou s překladem do angličtiny, francouzštiny a italštiny a obráceně. Nezapomeňte si tedy stáhnout odpovídající slovník pro každý směr překladu. Slovníky rozbalte do složky dizionari, která se je součástí programu. 

Slovník s mnoha jazyky

V začátku práce s překladačem FreeTranslator doporučuji vypnout prohledávání oblíbených slovníků. Tím se zpřístupní nabídka se seznamem slovníků. Pak zadejte slovo, které chcete přeložit, stiskněte Enter nebo tlačítko Translate a koukněte na výsledek. Program zobrazí překlad a nabídne podobná slůvka. 

FreeTranslator

Překlad z češtiny do angličtiny

V nabídce File najdete funkci pro výběr tzv. oblíbených slovníků. Po aktivaci příslušné volby v hlavním okně FreeTranslatoru pak program bude prohledávat automaticky všechny vaše oblíbené slovníky. Teoreticky tak zjistíte, jak se dané slůvko řekne v různých jazycích. 

FreeTranslator

Nastavení oblíbených slovníků

Pokud se pozorněji kouknete na výsledky překladu ve FreeTranslatoru, zjistíte, že podobná slova jsou nabízena jako odkaz. Je zde však problém. Nabízené výrazy sice jsou čerpány ze slovníku, avšak po kliknutí na odkaz slovník sdělí, že slovo nebylo nalezeno. Je to způsobeno nějakou chybou v programu, protože pokud slůvko zadáte ručně, FreeTranslator jej nalezne. 

FreeTranslator

Chyba v programu znemožňuje používání odkazů na překlad

Další chyby jsem si všiml při přepínání z režimu oblíbených slovníků do normálního. Pokud nerozklepnete rozbalovací nabídku a znovu nevyberete konkrétní slovník, program vám bude vytrvale tvrdit, že hledané slůvko nenalezl. Opětovným výběrem slovníku (přestože vypadá jako aktivní) se vše spraví. 

FreeTranslator

Jednou přeložený výraz najednou program nezná

Poběží i na Linuxu

FreeTranslator získal 2/5 bodů na Maxiorel.czI přes popsané chyby si myslím, že jde o zajímavé dílko. Program je malý, zadarmo a ovládá se velmi snadno. Je vytvořen pro provoz s knihovnami .NET Framework ve Windows. Díky projektu Mono by však měl fungovat i v Linuxu a na Mac OS X. Příslušné verze jsou k dispozici pro stažení na domovských stránkách programu FreeTranslator spolu s verzí pro PocketPC. Najdete tam i odkazy na .NET Framework, Mono a .NET Compact Framework. 

Odkazy na .NET Framework bohužel směřují na starou verzi. Uživatelé Windows Vista se trápit nemusí, tyto knihovny mají už ve svém systému. Ostatním doporučuji stažení české verze .NET Framework 3.0 přímo ze stránek Microsoftu.

Buďme ve spojení, přihlaste se k newsletteru

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracováním osobních údajů. 
Více informací v Ochrana osobních údajů.

Autor článku: Jan Polzer

Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal, WordPress a Symfony. Acquia Certified Developer & Site Builder. Autor několika knih o Drupalu.
Marketing Director v Lesensky.cz. Ve volných chvílích podnikám výlety na souši i po vodě. Více se dozvíte na polzer.cz a mém LinkedIn profilu.

Komentáře k článku

Přidat komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Moje kniha o CMS Drupal

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Nové diskuze
Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru