Drupal Paragraphs: jak jednoduše sestavovat tělo stránky z komponent přímo v administraci

Redakční systém Drupal v základu nabízí vložení nadpisu a přidání textu do editoru. V definici obsahu si snadno přidáte další políčka, jako třeba obrázek, soubor nebo další textové pole. Ale co v případě, kdy na každé stránce chcete měnit jejich pořadí a sestavovat si vlastní rozvržení dané stránky nebo článku?

Tento návod pro Drupal 8 bude po delší době trochu komplexnější, neboť vám jeho prostřednictvím ukážu hned několik základních i doplňkových modulů pro Drupal. Práci s políčky jistě znáte. Pro každý typ obsahu si nadefinujete vyplňovaná pole, ve správě zobrazení nastavení, jak budou vypadat po vykreslení a web nakrmíte obsahem.

Jenže něco podobného postačí pro designově jednodušší web. V případě, kdy uživatel chce na jedné stránce vložit text, pod něj na dva sloupce text s obrázkem, pod ně text v jednom sloupci, pak třeba pás galerie a následně text ve dvou sloupcích, máte problém. Jistě, dají se pro tyto případy nachystat políčka, uživatel je vyplní a vy je v tématu vzhledu vykreslíte v uvedené podobě.

Ale tento kreativní uživatel bude chtít na jiné stránce poskládat její obsah v jiném pořadí. Někdy možná vynechá galerii. Jindy naopak přidá text na tři sloupečky. Jindy bude chtít vložit několik komponent s textem a obrázkem vedle něj.

A právě pro tyto účely je v Drupalu připraven doplňkový modul nazvaný Paragraphs. S jeho pomocí si připravíte oddíly stránky s definovanými políčky a necháte pak zcela v režii uživatele, jak si s jejich pomocí obsah stránky poskládá.

V Drupalu 7 a starších jsem podobné požadavky řešil s využitím modulů nabízejících šablony do textového editoru v administraci. Nebylo to nejlepší řešení. Uživatelé mazali DIVy na pozadí, nedrželi se přednastavených tříd a celý připravený layout v editoru rozbili. Ostatně nebyla to jejich vina. Těžko chtít po laikovi dodržování nějaké HTML struktury.

Co budeme potřebovat:

Pokud jste ještě experimentální moduly Layout Discovery a Field Layout nevyzkoušeli, napravte to. My si je ukážeme v praxi s použitím Paragraphs, ale stejně tak poslouží v případě, že jen chcete vytvořit pevně dané rozložení nějakého obsahu na dva, tři sloupce.

Field Layout můžete brát i jako zjednodušenou podobu modulu Display Suite. Pokud jej znáte, můžete jej v následujícím návodu aplikovat. Pro zjednodušení a zaměření se na práci s modulem Paragraphs se držím jen toho, co je v jádře Drupalu. Přestože v praxi dávám přednost právě Display Suite.

Připravte si oddíly

Řekněme tedy, že uživateli pracujícímu s webem, který pohání Drupal 8, budeme chtít umožnit přidat do obsahu typu Stránka libovolný počet oddílů s textem na jeden sloupec, na dva sloupce a s možností vložit ve dvou sloupcích text a obrázek. Jdeme na to:

Napojení oddílů Paragraphs ke stránce v Drupal 8

Oddíly jsou připraveny, zbývá je připojit k editaci stránky.

Nyní se podívejte do editace libovolné stránky na webu, kde vám pod výchozím textovým políčkem přibude možnost výběru typu oddílu a jeho přidání do stránky. Šipkou vedle tlačítka si rozbalíte nabízené možnosti.

Paragraphs v Drupalu 8

Výchozí textové pole nedoporučuji rušit, protože sem obvykle píšete text, který se přes tokeny a modul Metatag propíše do vyhledávačů a sociálních sítí.

Paragraphs v Drupalu 8

Možnostem se meze nekladou

Vše, co jste schopni pomocí modulu Paragraphs sestrojit a umožnit uživateli do webu vkládat, je dáno jen mírou vaší kreativity a doplňkovými či výchozími moduly. Zkombinujte textová pole s obrázky.

Paragraphs v Drupalu 8

S doplňkovým modulem zkuste zapojit do hry vkládání mapových podkladů. Využijte možnosti vytvářet referenční seznamy s Views a vkládat je do stránek. Vytvořte si galerie vkládané mezi textové prvky. Pohodlně a bez bastlení všeho v jednom editačním poli s editorem.

Jedno z možných využití modulu Paragraphs na reálném webu

Pokud je váš web postaven na Bootstrapu, mrkněte také na modul Bootstrap Paragraphs, který vám do Drupalu automaticky přidá oddíly odpovídající různým komponentám z tohoto frontendového frameworku. Složitější komponenty do stránky připravíte i bez toho, že byste jejich vizuální zobrazení museli pracně dotvářet v CSS.

Videonávod pro modul Paragraphs a Drupal 8.4

Vzhledem k tomu, že tento návod je trochu rozsáhlejší, myslím, že nebude od věci také video. Najdete v něm totéž, co popisuji na výše uvedených řádcích. Pokud se v administraci Drupalu 8 stále ještě plně neorientujete, měl by vám videonávod ukazující přesný postup pomoci.

Tagy

Buďme ve spojení, přihlaste se k newsletteru

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracováním osobních údajů. 
Více informací v Ochrana osobních údajů.

Autor článku: Jan Polzer

Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal, WordPress a Symfony. Acquia Certified Developer & Site Builder. Autor několika knih o Drupalu.
Marketing Director v Lesensky.cz. Ve volných chvílích podnikám výlety na souši i po vodě. Více se dozvíte na polzer.cz a mém LinkedIn profilu.

Komentáře k článku

návštěvník

Díky za výborný návod, jen v čerstvě nainstalovaném Drupalu 8.50 se mi nezobrazuje ve Správě zobrazení možnost odebrání popisu políčka (podle bodu 4 návodu). Nevíte, v čem může být chyba? Děkuji.

Přidat komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Moje kniha o CMS Drupal

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Poslední komentáře
Nové diskuze
Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru