Drupal: jak na ukládání konceptu článku

Jedním z nedostatků Drupalu, alespoň v jeho základní podobě, je nemožnost snadného ukládání konceptu článku, podobně, jako to umí třeba blogovací systém WordPress. Vše jde ale řešit, takže stačí sáhnout po doplňujících modulech. Který je můj favorit a nač si dát případně pozor?

Formulář pro vkládání obsahu v Drupalu si jistě dobře vybavíte. Několik textových polí, rozbalovací nabídky pro výběry kategorií, v sedmičce doplněné vertikální záložky s upřesňujícím nastavením, tlačítka Uložit a Náhled. Stačí to? Co v případě, že chcete článek jenom uložit do systému, ale zatím jej nevydávat? Chcete jej dopsat později, případně potřebujete průběžné ukládání, jelikož nedůvěřujete stabilitě svého webového prohlížeče?

Jistě, jako administrátor můžete tohle vyřešit tím, že v Možnostech vydání vypnete přepínátko Vydáno. Článek se pak uloží do systému a uvidí jej pouze administrátor nebo jeho autor. Ale každé klikání navíc je otrava. Dále je třeba vzít v úvahu, že obsah může zadávat uživatel bez práv k administraci obsahu, takže přepínátko Vydáno, respektive vůbec Možnosti vydání neuvidí. V tom případě můžete v typech obsahu nastavit, aby každý článek byl standardně vytvářen jako nevydaný. No jo, ale co když jej autor s omezenými právy bude chtít po dopsání publikovat?

Publikaci článku uloženého bez příznaku Vydáno zajistíte třeba modulem Scheduler, kdy autor v průběhu editace zadá datum a čas, kdy chce článek zveřejnit. Jenže to stále neřeší prvotní problém - průběžné ukládání článku jako nevydaného a následně jeho zveřejnění. Dovedete si představit, že byste článek uložili jako nevydaný, počkali na jeho zobrazení, následně klepli na odkaz pro editaci, počkali na načtení formuláře a dál pokračovali ve psaní? Já si to sice představit dovedu, ale nechtěl bych to dělat.

Save & Edit neboli Ulož a upravuj

S výše nastíněným problémem nám může pomoci jednoduchý modul s názvem Save & Edit. Má několik dopadů na formulář pro úpravu obsahu. V první řadě ten, že v editačním formuláři přidá k tlačítku Uložit ještě tlačítko Save & Edit. Já si jej v nastavení modulu přejmenovávám na Uložit a pokračovat. Toto tlačítko totiž uloží obsah formuláře a vrátí vás zpátky do něj. Nemusíte tedy absolvovat kolečko s opětovným voláním editace.

To však není vše. Když si modul dobře nastavíte, můžete mu říci, aby každý nový obsah ukládal jako nevydaný, bez ohledu na výchozí nastavení daného typu obsahu. Tím pádem si vlastně zajistíte vytváření konceptů pro rozepsaný obsah. Článek se ukládá, zůstává ukryt před návštěvníky a vy stále zůstáváte v editačním formuláři.

K tomu vám pak přibude tlačítko Publikovat. Jak už možná tušíte, i toto tlačítko článek uloží, ovšem rovnou jej i vydá. No a co původní tlačítko Uložit? To nyní článek ukládá s aktuálním nastavením, tak jako dříve. Je dobře, že zůstává, protože jej využijete například po dopsání článku, když už v editaci nechcete zůstávat, ale zároveň pomocí Scheduleru naplánujete vydání na pozdější dobu (tlačítko Publikovat tedy nechcete použít).

Save & Edit

Formulář článku pro doplnění modulu Save & Edit

Jak nastavit modul Save & Edit

Nastavení tohoto modulu najdete v administrátorské části Konfigurace > Vytváření obsahu > Save & Edit Settings. Upravte si zde popisky tlačítek a nastavte jejich váhy, kterými určíte pořadí těchto tlačítek ve formuláři. Já přidávám volbu Auto Unpublish on New Nodes Only - dosáhnu tím chování popsaného výše. Naopak nezapínám Auto Unpublish All Nodes, protože by bylo nežádoucí vypnout zveřejnění článků, které již byly publikovány a jen je zpětně upravuji.

V sekci Node types ještě zapněte typy obsahu, u kterých chcete nová tlačítka poskytovaná modulem Save & Edit doplnit. Nastavení poté uložte a vše vyzkoušejte.

Save & Edit

Nastavení modulu Save & Edit

Další moduly pro ukládání konceptu článků v Drupalu

Mým favoritem je právě výše zmíněný Save & Edit. Nevytváří v systému žádné tabulky navíc, negeneruje zbytečně nové revize při každém uložení rozepsaného textu. Navíc, tím že v podstatě jen ukládá článek jako nepublikovaný, nemusím se starat, zda se do konceptu správně uloží všechny obrázky a obsah políček, která jsem k danému typu obsahu přidal.

Existují samozřejmě i další moduly pro ukládání konceptů. V průběhu posledních let jsem jich zkusil nebo nasadil několik. Vždy jsem tam viděl ale různé problémy. V Drupalu 6 jsem používal modul Draft. Jeho nevýhodou je, že potřebuje samostatnou tabulku, závisí na modulu Views, uložení rozepsaného obsahu je občas nespolehlivé a nejsem si úplně jist podporou všech doplňkových políček. Navíc, vyvolání rozepsaného článku po spadnutí prohlížeče je docela složité.

Zajímavě se tváří modul Autosave. Měl by rozdělaný obsah ukládat automaticky v nastavením intervalu, podobně, jako když upravujete text ve Wordu. Modul už nepoužívám, přijde mi zbytečný, navíc u něj bylo potřeba nějaké "šibování" s jQuery při instalaci, pokud si dobře pamatuji.

Pak tu máme modul Save Draft, který do editačního formuláře přidává tlačítko pro uložení obsahu jako nepublikovaného. Ovšem po jeho stisku vás nenechá v editaci. Podobně by měl fungovat i modul Save as Draft, který jsem ovšem nezkoušel.

Tolik tedy k jednoduchému vylepšení editačního formuláře v Drupalu o možnost ukládání rozepsaných článků. Máte-li tip na jiný modul, který se vám pro tyto potřeby osvědčil, dejte o něm vědět do komentářů pod článkem.

Tagy

Buďme ve spojení, přihlaste se k newsletteru

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracováním osobních údajů. 
Více informací v Ochrana osobních údajů.

Autor článku: Jan Polzer

Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal, WordPress a Symfony. Acquia Certified Developer & Site Builder. Autor několika knih o Drupalu.
Marketing Director v Lesensky.cz. Ve volných chvílích podnikám výlety na souši i po vodě. Více se dozvíte na polzer.cz a mém LinkedIn profilu.

Komentáře k článku

návštěvník

Dobrý den, zkoušel jsem podle článku naistalovat tento modul, leč jsem pro D7 nalezl pouze dev verze save_edit-7.x-1.x-dev. Ta má navíc status NOT WORKING (a skutečně hlásí chyby). Mohl byste mi poradit, jakou verzi jste pro D7 zkoušel? Děkuji Milan

Přidat komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Moje kniha o CMS Drupal

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Poslední komentáře
Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru