Drupal – jak na oznámení o novém obsahu a komentářích na e-mail

Potřebujete-li dostávat e-mailová upozornění na nový obsah ve svém webu s Drupalem, pak si v řadě případů vystačíte se základní funkcionalitou zabudovanou přímo v jádře Drupalu. Jak mailová upozornění zprovoznit?

Na první pohled to vypadá, že Drupal odeslání mailových notifikací ohledně komentářů nebo nového obsahu na webu neumožňuje. Spousta tvůrců webu pak sahá po doplňkových modulech jako jsou Comment Notify nebo Subscriptions. První jmenovaný najdete třeba i na Maxiorlovi, umožňuje odeslat upozornění na nový komentář ostatním komentujícím. Druhý slouží ke komplexnímu sledování změn v obsahu, kategoriích, u konkrétních uživatelů...

V řadě případů vám ale postačí něco jednoduššího. Setkávám se s tím, že mnohdy se chce majitel nebo administrátor webu dostat jednoduché upozornění na nový obsah či komentář, kde bude rovnou odkaz na jeho zobrazení a nic dalšího. Případně je požadavek doplnit podobné oznámení o novém komentáři autorovi článku.

Pro zprovoznění takových jednoduchých upozornění nepotřebujete instalovat žádný dodatečný modul. Stačí, když si v Drupalu zapnete jednu součástku jádra – modul Trigger – a nastavíte k němu odpovídající akci. Vyzkoušejme si to tedy krok za krokem.

E-mail s upozorněním pro admina o novém obsahu v Drupalu

Přejděte do administrační části Konfigurace > Systém > Akce. V rozbalovací nabídce Vytvořit pokročilou akci vyberte volbu Poslat e-mail. V dalším nastavení pak specifikujte svůj název pro tuto akci, e-mailovou adresu příjemce, na kterou zpráva dorazí, předmět a především obsah zprávy. Všimněte si, že v obsahu zprávy je možné pracovat s nahrazovacími vzorky. Mé oblíbené jsou v tomto případě dva:

  • [node:title] – vloží do těla zprávy název článku (respektive jiného obsahového uzlu)
  • [node:url] – vloží do těla zprávy adresu na článek

Vytvořenou akci následně uložte.

Drupal, akce

Akci propojte s odpovídajícím spouštěčem

Jakmile máte zapnutý modul Trigger, zpřístupní se vám v Drupalu další nastavení, a sice Struktura > Spouštěče. Přejděte sem a přepněte se na kartu Uzly. Ve spouštěči Po uložení nového obsahu si z rozbalovací nabídky vyberte právě uloženou akci a nastavení uložte.

Tím je odesílání e-mailových zpráv adminovi s upozorněním na nový obsah v Drupalu hotovo.

E-mailový upozornění na komentář pro admina a pro autora článku

Nastavení e-mailových upozornění na nové komentáře pro admina a pro autora článku je podobné. V seznamu Konfigurace > Systém > Akce přidejte další novou akci typu Poslat e-mail. V definici mailu pro admina nastavte zase jeho e-mailovou adresu a v textu použijte nahrazovací vzorek [comment:url], který vloží adresu na komentář.

Drupal, akce

V definici akce s upozorněním pro autora článku dejte do políčka Příjemce nahrazovací vzorek [comment:node:author:mail]. Tím zajistíte, že se zpráva pošle na e-mail autora článku, pod kterým se objevil nový komentář. Do zprávy zase můžete doplnit nahrazovací vzorek [comment:url].

Po uložení těchto dvou nových akcí je přiřaďte v Struktura > Spouštěče > Komentář do spouštěče nazvaného Po uložení nového komentáře.

Nevýhody

Zprovoznění mailových upozornění na nový obsah není při této základní funkcionalitě s využitím možností jádra Drupalu nijak složité. Problém však může nastat v momentě, kdy chcete posílat odlišná upozornění nebo provést odlišné nastavení pro různé typy obsahu. S tím se už základní sada spouštěčů nevyrovná a musíte sáhnout po jiném modulu, jako je například výše uvedený Subscriptions nebo sada modulů Rules. Viz článek Rules: mocný nástroj pro tvorbu automatiky v Drupalu.

Tagy

Buďme ve spojení, přihlaste se k newsletteru

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracováním osobních údajů. 
Více informací v Ochrana osobních údajů.

Autor článku: Jan Polzer

Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal, WordPress a Symfony. Acquia Certified Developer & Site Builder. Autor několika knih o Drupalu.
Marketing Director v Lesensky.cz. Ve volných chvílích podnikám výlety na souši i po vodě. Více se dozvíte na polzer.cz a mém LinkedIn profilu.

Komentáře k článku

Přidat komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Moje kniha o CMS Drupal

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Poslední komentáře
Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru