Drupal 8: jak na odstranění diakritiky z názvu nahrávaných souborů

Přestože má Drupal 8 zabudovanou transliteraci a umí odstraňovat diakritiku z různých strojových názvů políček či bloků, u souborů to zcela nepochopitelně nedělá. Naštěstí existuje jednoduché řešení, jak ho to naučit.

Čím déle Drupal 8 používám a čím více webů jsem na něm postavil, tím více se mi líbí a mám jej raději než sedmičku. Když jsem si nedávno rekapituloval, co mi na Drupalu 8 ještě vadí a brání mi například v převodu Maxiorla na novější redakční systém, vyšly mi z toho dvě věci:

  1. Neexistence nastavení odstraňujícího diakritiku z názvů souborů
  2. Problém s CKeditorem, který v Drupalu 8 neumí korektně odstranit formátování z Wordu. Pro mě zcela zásadní a pro klienty taky.

První bod má řešení, v případě dvojky zatím nevím. Já navíc na Maxiorlovi všechny soubory pro nahráváním sám přejmenovávám, ale dost by se mi to hodilo pro klienty. Představa, že budou před vkládáním obrázků na web soubory v počítači přejmenovávat, byť třeba podepřená argumenty o SEO, je lichá. Nikdo to v reálu dlouhodobě dělat nebude.

Naštěstí tu máme doplňkový modul File (Field) Paths. Nejenom, že v něm najdete nastavení pro transliteraci znaků s diakritikou na znaky bez diakritiky, ale také s ním zprovozníte automatické přejmenovávání souborů podle nastaveného klíče. Já to nedávno využil u eshopu, kde jsou nahrávány obrázky produktů a ty se následně přejmenují tak, že je v názvu obrázku výrobce a název produktu.

Proč diakritika vadí? Spousta linuxových hostingů takové soubory uloží, ale následně je nelze stáhnout, zobrazit a dokonce ani smazat pomocí FTP klienta.

Jak na odstranění diakritiky ze souborů v Drupalu 8

Pojďme se tedy podívat, jak se diakritiky ze souborů nahrávaných v Drupalu 8 zbavíte.

Poznámka: Modul samozřejmě funguje nejenom s políčky v typech obsahu, ale také u uživatelských profilů, kategorií, bloků, paragrafů a dalších entit, se kterými se v Drupalu 8 setkáte.

Modul File (Field) Paths umí také zpětnou aktualizaci názvů souborů volbou Retroactive update. Před jejím použitím však doporučuji provést zálohu databáze i souborové struktury webu.

Tagy

Buďme ve spojení, přihlaste se k newsletteru

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracováním osobních údajů. 
Více informací v Ochrana osobních údajů.

Autor článku: Jan Polzer

Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal, WordPress a Symfony. Acquia Certified Developer & Site Builder. Autor několika knih o Drupalu.
Marketing Director v Lesensky.cz. Ve volných chvílích podnikám výlety na souši i po vodě. Více se dozvíte na polzer.cz a mém LinkedIn profilu.

Komentáře k článku

Profile picture for user Jan Polzer

Nevím, já to dělám pro jistotu. Stejně tak v URL. Ale třeba taková Wikipedia diakritiku používá a zjevně jí to neškodí.

Přidat komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Moje kniha o CMS Drupal

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Nové diskuze
Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru