Comodo Personal Firewall: uživatelsky přívětivá ochrana počítače

K čemu mít firewall, když ve Windows je tento nástroj standardně dostupný od verze XP nahoru? Inu, ne každý má jeho vylepšenou podobu dostupnou se systémem Windows Vista, a důvěřovat firewallu vestavěnému ve Windows XP se jeví jako docela riskantní, pokud se často připojujete do neznámých sítí. Proč tedy nezkusit program, který je zadarmo a firewall ve Windows s přehledem nahradí?

Mezi nejznámější zdarma dostupné firewally patří Sunbelt Kerio Personal Firewall (zdarma s omezením některých funkcí), Zone Alarm (jeho nejméně vybavená verze) či Comodo Personal Firewall, který vám blíže představím v tomto článku.

Společnost Comodo vytváří hned několik softwarových produktů, které dala zdarma k použití. Vedle firewallu mezi nimi najdete antivirový program, ochranu před rootkity, antispam, zálohovací program a další. Pro všechny produkty se značkou Comodo je typická uživatelská přívětivost a zajímavé ztvárnění uživatelského rozhraní, které se projevuje hned od spuštění instalačního programu.

Již instalátor programu nabízí netypické uživatelské rozhraní

Asi 16 MB obsazených programem na disku po instalaci není mnoho. Při instalaci budete vyzváni k zadání e-mailové adresy, na kterou vám bude doručeno registrační číslo k plnohodnotnému využití programu. Instalátor také doporučí vypnutí vestavěného firewallu ve Windows a zapnutí funkce Windows Data Execution Protection (DEP).

Po dokončení instalace program vyzve k restartu a po opětovném spuštění Windows je již plně připraven chránit váš počítač před nezvanými hosty. Každý pokus o příchozí nebo odchozí spojení je zachycen a vy jste na něj upozorněni v hlášení umístěném v pravém spodním rohu obrazovky.

Comodo Personal Firewall si samozřejmě dovede zapamatovat povolení/zákaz určitého typu síťové komunikace

Pomocí kontextové nabídky na ikonce v systémové části lišty úloh můžete rychle ovlivnit nastavení ochrany. Na výběr máte tři úrovně zabezpečení – zákaz síťové komunikace, její upravení na základě uživatelského nastavení a povolení úplně všech spojení.

Snadné nastavení síťové komunikace

Když firewall spustíte, přivítá vás pěkné (a hodně barevné) uživatelské rozhraní se základními informacemi o zapnutých součástech firewallu, nastavení stupně ochrany, informacemi ze společnosti Comodo, ukazatelem síťového provozu a informací o síťových adaptérech.

 
Hlavní okno programu Comodo Personal Firewall

V hlavním okně firewallu najdete sadu tří přepínacích tlačítek, pomocí kterých můžete zobrazovat jednotlivé panely programu. Souhrnné informace se zobrazí hned po spuštění, další v řadě jsou bezpečnostní nastavení. V seznamu úloh najdete průvodce pro definici nové důvěryhodné aplikace, nové blokované aplikace, úpravu síťových zón, aktualizaci programu nebo možnost odeslání podezřelých souborů k analýze ve společnosti Comodo. Program dovede prohledat váš počítač a u programů, které pozná a považuje je za důvěryhodné, automaticky vytvoří příslušná pravidla. Uživatel je tak méně obtěžován dotazy na povolení síťové komunikace k vybraným programům.

 
Seznam úkolů vás provede tvorbou bezpečnostních nastavení

Monitor spuštěných aplikací s možností okamžitě zablokovat nebo povolit přístup k síti a internetu

Rychlé povolení nebo zákaz přístupu k síti a internetu pro vybrané komponenty spuštěných aplikací

 
Seznam síťových pravidel

Velmi pohodlně lze definovat síťová pravidla pro přístup k vybraným IP adresám nebo síťovým portům. V seznamu síťových pravidel klepnete na tlačítko pro přidání nového, upravíte zdrojové a cílové IP adresy a síťové porty, zvolíte typ protokolu (TCP, UDP, ICMP, IP), směr komunikace (příchozí, odchozí, obousměrná) a pro takto definované pravidlo povolíte nebo zakážete komunikaci. Comodo Personal Firewall vás také může upozornit, pokud se toto pravidlo během práce s počítačem uplatní.

 
Definice nového síťového pravidla

Určeno méně znalým i zkušenějším uživatelům

V pokročilém nastavení firewallu, které je určeno přeci jenom pro zkušenější uživatele, nastavíte analýzu chování podezřelých aplikací. Firewall sleduje úpravy operační paměti mezi procesy, pokusy o dll injektáž, zprávy oken, COM/OLE automatik, dotazy DNS a úniky paměti. Všechna tato sledování jsou standardně zapnuta, vypínejte jej snad jen v případě, že vám to brání v používání nějakého programu.

 
Pokročilé nastavení programu není třeba upravovat

V pokročilém nastavení dále najdete čísla ovlivňující počty paketů, které jsou maximálně během jedné sekundy přenášeny. Zabrání to zahlcení vašeho internetového připojení. Volitelně lze zapnout blokování odchozí síťové komunikace při startu operačního systému. Pokud vás obtěžují hlášení programu, lze je vypnout, pak ale počítejte s tím, že každou aplikaci, která komunikuje s internetem, budete muset nastavit ručně, nikoli jen klepnutím na tlačítka Povolit/Zakázat v informačním dialogu.

Poslední částí programu je sledování aktivních síťových komunikací a prohlížení záznamů. Jejich velikost je standardně nastavena na 5 MB, maximem je stovka megabajtů. V případě analýzy nějakého problému se síťovou komunikací je takovýto protokol velmi užitečný.

 
Prohlížeč protokolu programu

Comodo Personal Firewall je povedený program snadný na obsluhu. Někomu z českých uživatelů by mohla vadit absence české lokalizace, na druhou stranu těch několik anglických pojmů nezbytných pro práci s tímto firewallem jistě pochytíte i z ovládání jiných programů, takže byste s jeho použitím neměli mít problém.

Odkazy

Buďme ve spojení, přihlaste se k newsletteru

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracováním osobních údajů. 
Více informací v Ochrana osobních údajů.

Autor článku: Jan Polzer

Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal, WordPress a Symfony. Acquia Certified Developer & Site Builder. Autor několika knih o Drupalu.
Marketing Director v Lesensky.cz. Ve volných chvílích podnikám výlety na souši i po vodě. Více se dozvíte na polzer.cz a mém LinkedIn profilu.

Komentáře k článku

návštěvník

Vyzkoušel jsem spousty firewallů (Kerio, Outpost, Jetico a další spousty si už ani nepamatuju), ale nakonec jsem skončil u Comodo.
Je to fakt skvělý program, dá se v něm nastavit spousta věcí (u některých firewallů mi vadila přílišná jednoduchost, tedy absolutní nenastavitelnost některých parametrů), je poměrně nenáročný a taky má, jak bylo v článku zmíněno, hezké uživatelské rozhraní.

Akorát mi vadí, že poté co se aktualizoval na novější verzi, zmizlo tlačítko "Odpojit" ze seznamu aktuálních síťových spojení. Občas se to hodilo, zvláště když jsem měl ještě Skype, který si z mého PC díky veřejné IP adrese udělal potají server a já pak občas sledoval ve firewallu jak přes mě někdo zrovna telefonuje a plýtvá tak mým FUPem, tak stačilo kliknout na Odpojit a přenos přes můj PC skončil :)

návštěvník

Dobrý den,
tímto děkuji za pěkný článek, který mi zas ukázal další možnost na poli freewarových firewallů. Chtěl bych se zeptat, zda můžete - aspoň rámcově - porovnat tento firewall od COMODO s Keriem či ZoneAlarmem nebo dokonce Tiny Personal Firewallem (ten je však komerční a obsahuje i sandbox)? Jak je na tom?
Mnohokrát děkuji.

návštěvník

Pouzival jsem OUTPOST,JETICO a stejne jsem skoncil u COMODO.Je super.

návštěvník

Super? Ani náhodou!

Ve verzi 2.4 byl použitelný, zejména proto, že byl zadarmo. Sice si nepamatoval nastavení, občas spadnul update modul, s logy se nedalo pracovat, ale pc chránil. A pokud jste ho měl na stroji, který jste nevypínali, proč ne...

Od v3 se však jedná o vysoce nebezpečný shit, který Vám s dost velikou pravděpodobností nabourá operační systém, občas se vypne a ani nebudete vědět, že už nejste chráněni, a v každém případě bude neustále otravovat dotazovými okny, protože si i nadále nastavení nepamatuje...

návštěvník

tohle zapomínání nastavení (po restartu) je fakt velkej problém - otravné už je když musíte pro komunikající každou aplikaci odklepnout ano/ne, ale budiž od toho to je. Ale dělat to po každém restartu počítače je práce pro vraha, to letí druhej den celej milej jetico do koše. Nemluvě o tom že by jste ho chtěl instalovat u někoho kdo technické angličtině ani počítačům nehoví a nechal ho ať si to po každém startu počítače pokaždé potvrzuje sám...Připomíná mi spíš to nefunkční demo.

návštěvník

ty ses dobrej k*, tady se pise o comodu a ty pises o jeticu. v*.

Upraveno adminem: sprostá slova tu nechceme...

návštěvník

Heh, je to v Jetico dost otrava, ale stačí se podivat do nastavení a zapnout tam automatické ukládání nastavení... Když má někdo firewall a ani se neobtěžuje otevřít nastavení, apk si jen zaslouží, aby ho ten firewall patřičně otravoval...

návštěvník

Pouzivam tento programek uz pres dva roky a nemuzu si stezovat PC je ciste a to je hlavni. Nyni je comodo i cesky a jde jednoduse nastavit, vsechna pravidla atd.

Přidat komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Moje kniha o CMS Drupal

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Poslední komentáře
Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru