Co prozradí analýza Gmailu? Třeba co a kde nakupujete. Google toho ví více

Používáte-li jako svou poštovní schránku Gmail, pak můžete využít přehled svých nákupů, plateb, předplatného nebo hotelových rezervací, který vám Google dovede zobrazit. Anebo si říct, neví toho o mně Google až moc?

První článek letošního roku začnu lehkým tipem na stránku, na které si zkontrolujete svůj účet u Google. Na adrese myaccount.google.com najdete vše, co se jej týká. Nastavení svých osobních údajů včetně informace o využití kapacity úložiště (na dokumenty, mail a fotky). Přehled osobních údajů, nastavení aktivit, které Google sleduje, úpravu zabezpečení vašeho účtu a seznam kontaktů.

Stránka vašeho účtu u Google je ale také rozcestníkem, přes který se dostanete na různé přehledy o tom, co nakupujete, kde se pohybujete a vůbec, co na internetu přes celý den děláte. A samozřejmě nemusíte používat webový prohlížeč Chrome, Google si vás najde i bez něj.

Pamatujete si své nákupy? Google vám je připomene

V Google Účtu klikněte přímo v bočním menu na položku Platby a předplatné. Zobrazí se vám rozcestník na Platební metody, Nákupy, Odběry a Rezervace. Zastavme se u posledních tří.

Nákupech uvidíte dle měsíců roztříděné zboží, které jste si pořídili na nejrůznějších eshopech. Odkud to Google ví? Data by měla pocházet z údajů od plateb uskutečněných přes Google Pay a z potvrzujících mailů, které se nacházejí ve vašem Gmailu. V mém případě to byly objednávky z Alzy, Mall nebo předplatné Google Play. Google rozpoznal také Envato. Naopak, spousta českých eshopů, které mi zaslaly potvrzení do mailu, zde chyběla. Velký bratr zatím tak chytrý není, ale to přijde.

Kliknutím na položku si zobrazíte podrobnosti o objednávce a kliknutím na malou ikonku i uvidíte, odkud tuto informaci Google zjistil.

Přehled vašich nákupů podle Google

Přehled nazvaný Odběry vám ukáže vaše předplatné, nejčastěji z mobilních aplikací. V mém případě úložiště Google One, hudbu Google Play a také momentálně neaktivní předplatné online fitness trenéra Freeletics.

Mnohem rozsáhlejší mám sbírku rezervací po různých hotelech. Je evidentní, že Google umí pracovat nejenom s Booking.com, ale celou řadou dalších rezervačních systémů, které dovede v Gmailu rozpoznat.

Sledování vaší aktivity

Nechává vás to klidnými? Inu, koneckonců, jen se prostě nějaký automat kouká do vaší schránky, to je celé, že. Ale pokud ve vás hlodá červíček nejistoty, co vlastně všechno Google o vás zjišťuje, mrkněte se na položku Data a personalizace.

Nastavení sběru dat v účtu na Google

V sekci Ovládací prvky aktivity můžete povypínat sledování vaší činnosti na webu a v aplikacích, sledování historie polohy, hlasové aktivity, používaných zařízení či využití YouTube. I toto Google sleduje a skládá si o vás obrázek. Co je cílem této jeho personalizace, jak sledování nazývá? Velmi pravděpodobně lepší zacílení reklam.

O něco níže najdete boxík Aktivita a časová osa. Rozklepnutím položky Moje aktivita uvidíte, co jste dnes na internetu dělali. Hledali jste něco v Gmailu? Googlovali jste? Spustili jste si něco v telefonu? A ve kterém? Koukali jste na nějaký web? Google toto všechno ví. A nemusíte ani použít jeho vyhledávač nebo prohlížeč. Stačí, že na daném webu je jeho měřidlo návštěvnosti.

V přehledu vaší aktivity je možné vyhledávat. Jedna žárlivá paní (anebo možná opravdu podváděná), která mi volala s žádostí, jak zjistit, jestli manžel opravdu chodí do posilovny, by takovýto přehled jistě uvítala. A nebude sama. Naštěstí pro záletníky, je tu možnost všechno smazat. I podle určitého data, aby to nebylo nápadné, že svou historii mažete.

O Časové ose jsem psal v listopadovém článku Jak lokalizovat a najít mobilní telefon: kompletní přehled. Ukáže vám ve zvoleném období všechna navštívená místa. Za předpokladu, že jste s sebou měli mobilní telefon s aktivními daty. Nejlépe s Androidem.

Pro záletníky je to velice nebezpečná služba. Ale když nad tím tak přemýšlím, není to špatné. Našel jsem díky tomu název hospůdky v Hradci Králové, ve které jsem se loni zastavil na velmi povedený oběd. Google také rozpoznává, jestli jste jeli na kole, autem či MHD. Z toho mám trochu mráz po zádech.

V přehledu Data a personalizace najdete i možnost stažení všech dat k sobě do počítače nebo kompletního smazání svého účtu. Ale to bych nedělal. Představa, že nepoužíváním aplikací a služeb od Google, se pro něj stanete anonymními, je spíše iluzí. Rozhodně to nepůjde bez blokátorů reklam, statistik a dalších věcí, které se dnes na webech nacházejí.

Co vy? Líbí se vám tyto přehledy a možnost jejich zobrazení, kterou Google nabízí nebo vás to spíše znepokojuje?

Buďme ve spojení, přihlaste se k newsletteru

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracováním osobních údajů. 
Více informací v Ochrana osobních údajů.

Autor článku: Jan Polzer

Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal, WordPress a Symfony. Acquia Certified Developer & Site Builder. Autor několika knih o Drupalu.
Web Development Director v Lesensky.cz. Ve volných chvílích podnikám výlety na souši i po vodě. Více se dozvíte na polzer.cz a mém LinkedIn profilu.

Komentáře k článku

Přidat komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Moje kniha o CMS Drupal

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Nové diskuze
Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru