CloudBerry Explorer: zálohujte do Google Storage

Google Storage je webové úložiště s momentální kapacitou 100 GB (bezplatně) a přenosem 300 GB měsíčně. CloudBerry Explorer je aplikace, která vám umožní do tohoto online úložiště nahrávat vaše soubory. Jak si spolu rozumí?

Reklama

Google již nějakou dobu testuje své online úložiště pojmenované Google Storage for Developers. Je to nová služba, která umožní ukládat soubory na serverech Google, zabezpečí přenos dat pomocí SSL a umožňuje v případě potřeby nastavit sdílení těchto souborů.

Služba jako taková je v tuto chvíli k dispozici pro otestování zdarma všem vývojářům, kteří projeví zájem. Jestliže vás zaujme, požádejte o pozvánku. Testovací přístupy se 100 GB úložištěm a 300 GB přenosem dat měsíčně jsou zdarma, jakmile bude projekt spuštěn ve finální podobě, předpokládá se zpoplatnění 0,17 USD za každý gigabajt uložených dat, plus nějaké další částky za přenos a požadavky. Podobné informace najdete v sekci Pricing na webu projektu.

Programátorské rozhraní ke službě Google Storage umožňuje manipulaci se soubory pomocí http požadavků, zdá se tedy velice jednoduché vytvořit aplikaci, která nabídne nějaké komfortnější uživatelské prostředí. Momentálně můžete využít GSUtil a webový storage manager přímo od Google.

Storage Manager pro úložiště Google Storage

Storage Manager pro úložiště Google Storage

CloudBerry Explorer - desktopový klient pro Google Storage

Dáváte-li jako uživatel přednost desktopovým aplikacím, pak vyzkoušejte freewarový program CloudBerry Explorer. Tváří se podobně, jako klasičtí správci souborů. Nabízí dva panely, jeden s náhledem na obsah počítače, ve druhém si zobrazíte obsah vzdáleného úložiště Google Storage.

Přihlašování neprobíhá pomocí uživatelského jména a hesla k účtu Google, ale pomocí přístupového a tajného klíče, které si v administraci Google Storage vygenerujete. V rozbalovací nabídce v jednom z panelů CloudBerry Exploreru vyberete požadavek na připojení do Google Storage, zadáte zmíněné přístupové údaje a počkáte na připojení. V mém případě to proběhlo velice rychle, prakticky podobně, jako při připojování k FTP.

Abyste mohli data do vzdáleného úložiště kopírovat, je třeba v něm vytvořit alespoň jednu složku, v terminologii Google Storage nazvanou bucket. Do ní pak můžete přetáhnout libovolný obsah z disku. CloudBerry Explorer se pak ihned pustí do kopírování.

CloudBerry Explorer jako klient pro službu Google Storage

CloudBerry Explorer jako klient pro službu Google Storage

Nahrávání souborů probíhá na pozadí, takže klidně si mezitím můžete dál prohlížet obsah svého online úložiště na Google Storage, vyhledávat v něm soubory nebo vytvářet nové složky a buckety.

CloudBerry Explorer funguje i jako jednoduchá zálohovací aplikace. Je schopen zajistit synchronizaci vybrané složky s Google Storage, porovnat obsah složek a obsluhovat více účtů Google Storage najednou. Google Storage není jen úložiště pro vaše data z počítače. Budete jej moci využít také jako online zásobárnu dat pro svůj web (podobně jako Amazon S3), programátorské API Google Storage to snadno umožní. Doporučuji vyzkoušet.

Reklama

Přidat komentář