Budoucnost Drupalu a plány jeho tvůrce

Dries Buytaert, tvůrce redakčního systému Drupal, poodhalil své připravované plány, které úzce souvisejí s budoucností tohoto projektu. Je dobré, vědět, kam to celé směřuje. Problémem většiny open source projektů je totiž skutečnost, že nikdo nedovede odhadnout, jaký bude budoucí vývoj, kdy se s tím hlavní vývojáři rozhodnou seknout (peníze, čas, jiné zájmy…), kdy dojde k uzavření (close source) zdrojových kódů projektu nebo k přechodu na placený model. 

Podobné „katastrofické scénáře“ by se teoreticky mohly stát i během následujícího vývoje Drupalu. Je tedy dobře, že se Dries podělil o svůj pohled na celou věc a vnesl do ní trochu jasno. V článku Acquia, my Drupal startup, se Dries zamýšlí nad současným stavem vývoje Drupalu. Drupal 6 a 7 by měly být mnohem přívětivější k uživatelům, jednodušší na skinování, použitelnější pro tvorbu vícejazyčných webů a otevřenější směrem k vývojářům tvořícím doplňkové moduly. Šestka to podle Driese splňuje, sedmička se bude této strategie držet.

Ve své vizi se Dries zmiňuje o potřebě širší otevřenosti světu ze strany Drupalu. Počínaje Drupalem 7 by chtěl z tohoto systému učinit datový repositář přístupný pomocí různých nástrojů a jiných webových stránek. Hlavní zaměření bude na upravené typy obsahu, API k webovým službám, sémantiku webových technologií a vzájemné propojení těchto prvků spolu s kontrolním mechanismem pro přístup jednotlivých uživatelů, který Drupal nabízí. 

Druplicon

Druplicon – logo Drupalu

Acquia – Drupal startup

Jak možná skalní fanoušci Drupalu vědí, Dries momentálně dokončuje doktorandské studium. V článku zmiňuje své úvahy o budoucí práci a kariéře. Výsledkem je založení společnosti Acquia, která bude zastřešovat vývoj Drupalu a mimo jiné dá Buytaertovi práci. Bude se tak moci svému dílu věnovat na plný úvazek. Dle jeho slov by Acquia měla pro Drupal být něčím jako je třeba RedHat pro Linux. Acquia bude nabízet různé distribuce Drupalu připravené pro konkrétní účely – komunitní sítě, firemní weby, správu médií a jiné. 

Každopádně by nemělo dojít k tomu, že se z Drupalu stane uzavřený projekt, nebo že Acquia vyvine nějaký fork Drupalu. Dries už brzy bude mít možnost věnovat se vývoji Drupalu naplno a, jak sám píše, posunout jej o úroveň výše.

Pokud vás dění okolo Drupalu zajímá, vřele vám doporučuji si kompletní článek na Driesově blogu přečíst.

Buďme ve spojení, přihlaste se k newsletteru

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracováním osobních údajů. 
Více informací v Ochrana osobních údajů.

Autor článku: Jan Polzer

Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal, WordPress a Symfony. Acquia Certified Developer & Site Builder. Autor několika knih o Drupalu.
Web Development Director v Lesensky.cz. Ve volných chvílích podnikám výlety na souši i po vodě. Více se dozvíte na polzer.cz a mém LinkedIn profilu.

Komentáře k článku

návštěvník

Myslím že to jsou kroky správným směrem.
Hlavně větší uživatelská přívětivost.

Nedávno jsem předal web postavený na Drupalu, a pořád jim tam musím chodit něco pomáhat nastavovat (pravda žádní experti to nejsou, ale úplné lamy taky ne). Známí co Drupal zkoušeli, taky většinou radši skončili u jednodušších a standardněji ovladatelných systémů.

Jestli se Driesovi podaří zaběhnout Acquiu, bude to pro Drupal další velké plus.

Přidat komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Moje kniha o CMS Drupal

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Nové diskuze
Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru