Budoucnost Drupalu a plány jeho tvůrce

Dries Buytaert, tvůrce redakčního systému Drupal, poodhalil své připravované plány, které úzce souvisejí s budoucností tohoto projektu. Je dobré, vědět, kam to celé směřuje. Problémem většiny open source projektů je totiž skutečnost, že nikdo nedovede odhadnout, jaký bude budoucí vývoj, kdy se s tím hlavní vývojáři rozhodnou seknout (peníze, čas, jiné zájmy…), kdy dojde k uzavření (close source) zdrojových kódů projektu nebo k přechodu na placený model. 

Reklama

Podobné „katastrofické scénáře“ by se teoreticky mohly stát i během následujícího vývoje Drupalu. Je tedy dobře, že se Dries podělil o svůj pohled na celou věc a vnesl do ní trochu jasno. V článku Acquia, my Drupal startup, se Dries zamýšlí nad současným stavem vývoje Drupalu. Drupal 6 a 7 by měly být mnohem přívětivější k uživatelům, jednodušší na skinování, použitelnější pro tvorbu vícejazyčných webů a otevřenější směrem k vývojářům tvořícím doplňkové moduly. Šestka to podle Driese splňuje, sedmička se bude této strategie držet.

Ve své vizi se Dries zmiňuje o potřebě širší otevřenosti světu ze strany Drupalu. Počínaje Drupalem 7 by chtěl z tohoto systému učinit datový repositář přístupný pomocí různých nástrojů a jiných webových stránek. Hlavní zaměření bude na upravené typy obsahu, API k webovým službám, sémantiku webových technologií a vzájemné propojení těchto prvků spolu s kontrolním mechanismem pro přístup jednotlivých uživatelů, který Drupal nabízí. 

Druplicon

Druplicon – logo Drupalu

Acquia – Drupal startup

Jak možná skalní fanoušci Drupalu vědí, Dries momentálně dokončuje doktorandské studium. V článku zmiňuje své úvahy o budoucí práci a kariéře. Výsledkem je založení společnosti Acquia, která bude zastřešovat vývoj Drupalu a mimo jiné dá Buytaertovi práci. Bude se tak moci svému dílu věnovat na plný úvazek. Dle jeho slov by Acquia měla pro Drupal být něčím jako je třeba RedHat pro Linux. Acquia bude nabízet různé distribuce Drupalu připravené pro konkrétní účely – komunitní sítě, firemní weby, správu médií a jiné. 

Každopádně by nemělo dojít k tomu, že se z Drupalu stane uzavřený projekt, nebo že Acquia vyvine nějaký fork Drupalu. Dries už brzy bude mít možnost věnovat se vývoji Drupalu naplno a, jak sám píše, posunout jej o úroveň výše.

Pokud vás dění okolo Drupalu zajímá, vřele vám doporučuji si kompletní článek na Driesově blogu přečíst.

Reklama

Komentáře

Myslím že to jsou kroky správným směrem.
Hlavně větší uživatelská přívětivost.

Nedávno jsem předal web postavený na Drupalu, a pořád jim tam musím chodit něco pomáhat nastavovat (pravda žádní experti to nejsou, ale úplné lamy taky ne). Známí co Drupal zkoušeli, taky většinou radši skončili u jednodušších a standardněji ovladatelných systémů.

Jestli se Driesovi podaří zaběhnout Acquiu, bude to pro Drupal další velké plus.

Ono záleží na to, jak je web udělaný. Pokud jim chodíš nastavovat Views a různé fičury s CCK, tak se nedivím - to není uživatelská věc ;-)

Jan Polzer, Maxiorel.cz,
Archiv Screenshotů

Tvořím weby. Nabízím poradenství pro Drupal. Jsem na Twitteru.

Přidat komentář