Blogování, MS Word 2007 a Drupal

Pokud se zajímáte o novinky v kancelářském balíku MS Office 2007, případně jste si již nainstalovali jeho druhou betaverzi (např. z DVD Computeru 13-14/06), jistě jste postřehli, že na své blogy můžete vkládat příspěvky přímo z Wordu. S trochou snahy to jde i na weby provozované na systému Drupal.

Blogujeme z Wordu

Blogovací funkci najdete v novém Wordu ukrytou pod kulatým tlačítkem File, v nabídce Publish | Blog. Nejprve je nutné vytvořit účet, pod kterým se budete na blogovací server přihlašovat. Word 2007 podporuje několik nejvýznamnějších zahraničních blogovacích portálů. Stačí si vybrat z nabídky, zadat přihlašovací jméno a heslo, vytvořit ve Wordu příspěvek a pomocí tlačítka Publish na záložce Blog Posts příspěvek odeslat na web.

Nastavení Drupalu

Pokud chcete tento systém propojit s Drupalem, musíte si v administračním rozhraní Drupalu povolit blogovací rozhraní (Administrace | Nastavení | Blogapi). Tam si v nabídce zvolte MetaWeblog a zatrhněte, pro které typy příspěvků jej chcete použít.

Ve Wordu pak během přidávání nového blogovacího konta zvolte Other, vyplňte uživatelské jméno a heslo, kterým se přihlašujete ke drupalovskému webu a jako API zvolte MetaWebLog. Nyní to hlavní. Do políčka Blog Post URL zadejte adresu ve formátu http://www.adresa_serveru.cz/xmlrpc.php, případně ji upravte tak, aby směřovala k souboru xmlrpc.php v kořenové složce vaše webu s Drupalem. Po klepnutí na OK by měl Word nahlásit úspěšné spojení.

Výhody převažují

Blogování z Wordu má spoustu výhod. Asi nejlepší je kontrola pravopisu, kterou při psaní českých příspěvků nezajistíte ani s použitím vizuálních editorů na webu, jako je FCK Editor nebo TinyMCE. Pak jsou tu další vymoženosti Wordu, jako slovník synonym, pohodlnost práce offline (ano, i tu řada z nás využívá), možnost ukládání souboru a psaní „na několikrát“ a další. Problémem, na který jsem narazil, je to, že z Wordu vložený příspěvek se logicky nezařadí do kategorie v taxonomii, ani nelze nějak jednoduše vyplnit další položky, které Drupal nabízí okolo vkládání příspěvku. Ale to lze jednoduše vyřešit dodatečnou editací článku na webu. Myslím si ale, že výhody přípravy článku a jeho následného odeslání přímo z Wordu přetrvávají.

Docela mě překvapilo, že jsem nenašel žádný rozumný (krok za krokem) návod na zprovoznění kombinace Word 2007 a Drupal. Tak doufám, že alespoň těchto pár řádků bude někomu k užitku.

Mimochodem, tento příspěvek je odeslán přímo z Wordu 2007 Beta 2.

Buďme ve spojení, přihlaste se k newsletteru

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracováním osobních údajů. 
Více informací v Ochrana osobních údajů.

Autor článku: Jan Polzer

Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal, WordPress a Symfony. Acquia Certified Developer & Site Builder. Autor několika knih o Drupalu.
Marketing Director v Lesensky.cz. Ve volných chvílích podnikám výlety na souši i po vodě. Více se dozvíte na polzer.cz a mém LinkedIn profilu.

Komentáře k článku

návštěvník

Publikování na blog pomocí xmlrpc z různých aplikací jsem zkoušel, ale jak píšete v článku -> nedá se tam nastavit kategorie a žádné další přídavné položky. Obrázky to taky pokud vím nezvládá. Takže stejně musíte chodit do editoru - to už rovnou můžete udělat copy&paste z toho wordu ;-)

Co se týče té kontroly pravopisu, tak ta se dá krásně vyřešit používáním firefoxu, který ji má integrovanou.

Profile picture for user Jan Polzer

Jojo, kontrola pravopisu v novém Firefoxu je fajn. Ovšem například si nerozumí s FCKEditorem, kde je pod pravým tlačítkem jeho kontextová nabídka a nelze tedy vyvolat kontrolu z Firefoxu. Ale Word, resp. Ctrl+C a Ctrl+V to řeší :-)

-- Jan Polzer, Maxiorel.cz
software, poradenství, weby

návštěvník

Tak já nevím...K vytvoření nového úučtu vyplním API MetaWeblog, adresu url mám dát jakou prosím, když web mám http://sims.yc.cz a složku xmlrpc.php mám na C:Downloads/drupal...?

účet pak vyplňuji přihlašovacíma údajema, jak se přihlašuji na drupal...

Pořád mi to nejde...

Prosím poraďte!!

Profile picture for user Jan Polzer

Web Vám běží na http://sims.yc.cz/drupal/, čili URL má být http://sims.yc.cz/drupal/xmlrpc.php

návštěvník

Aha, díky! Už byl účet úspěšně zaregistrován!:)

Te´d jen ještě dotaz..Kde teď v Drupalu najdu ten článek z wordu?
děkuji!

návštěvník

Tak já už jsem ten článek našla. Mám ten text v nejnověšjích příspěvcích ale já bych tento text z Wordu potřebovala zařadit do primárního odkazu, ale nějak mi to nejde ho tam vložit, mám tam stále jen ten předešlý bez barvy textu...

Poradíte?

návštěvník

jak editaci článků? Já vlezu do těch nejnovějších příspěvků v blogu (tam mi to toiž chodí z toho werdu) a i když si pak nastavím, že to chci do primárních odkazů datadisky, tak v primárním odkazu datadisky mám stejně text původní a né upravený (jak jsem si upravila ve wordu)...

návštěvník

Jéé, moje chyba. Zařazovala jsem pořád článek do datadisků primárních odkazů ale měla jsem tam mít jen primární odkazy..:)

Už je to vyřešeno!:-)

Ale děkuji moc za pomoc!

návštěvník

Jen malej dotaz...

Přidávat obrázky přez ten Word nejde, co? Jak se jinak obrázky tedy můžou vložit do textu třeba?

Profile picture for user Jan Polzer

Přes Word to asi v Drupalu moc nepůjde. Vkládání obrázků v Drupalu jsem věnoval několik videonávodů.

Přidat komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Moje kniha o CMS Drupal

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Nové diskuze
Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru