Firefox 20: jubilejní verze přináší mnoho novinek
Tak nějak jsme si už zvykli, že číslovky v názvu ohnivé lištičky se mění tak rychle, že na nějaké převratné změny není čas. V pořadí už dvacátá verze sice neznamená žádnou revoluci, ale rozhodně přináší více vylepšení, než je u tohoto, stále velmi populárního, prohlížeče obvyklé.
1. Anonymní prohlížení nově nevyžaduje zavření aktuálního prohlížení
Uživatelé Firefoxu asi vědí, že anonymní režim není u tohoto prohlížeče úplně nejlépe řešený. Při jeho spuštění se totiž vypne stávající běžný „oranžový“ Firefox a spustí se zcela nové okno s fialovým zabarvením. V betaverzi 20. verze, kterou můžete stahovat níže (dokonce i v češtině), už lze pracovat vedle sebe s okny běžnými a těmito inkognito.
Jak někdo vtipně (snad i s trochou nadsázky) poznamenal v diskuzi pod zveřejněním této novinky na americkém webu „konečně nemusím zavírat všechnu práci, abych si mohl pustit porno“. Tímto krokem sice Firefox pouze dohání třeba takový Chrome, ale na využívání dobrých řešení konkurence nevidíme nic špatného.
2. Usnadnění boje s nechtěnými doplňky (toolbary,…)
Asi to znáte, i při opravdu velkém soustředění se tomu čas od času dá jen těžko vyhnout – toolbary a další paskvily, které se při instalaci jiných programů přilepí na váš internetový prohlížeč. Místo Googlu najednou vyhledáváte v Ask a z domovského Seznamu je najednou stránka plná azbuky. Firefox se v takových případech snaží pomoci tím, že při změně provedené aplikací třetí strany vás upozorní a umožní vám tuto změnu odstranit.
3. Nový Správce stahování
Osobně mi vadí oba způsoby stahování souborů, jak ten u Chrome, tak u Firefoxu, kdy stahování má buď vlastní okno, nebo panel. Firefox připravil dvě změny – zcela změnil (rozšířil) okno stahování a navíc ho částečně integroval do panelu nástrojů, takže je konečně pořád na dosah. Stahování a hlavně práce se stahovanými/staženými soubory je teď mnohem přístupnější a jednodušší. Malá změna, ale velké plus pro Firefox.
4. Restartování pluginů bez zavření celého prohlížeče
Mozilla teď průběžně kontroluje pluginy, a když některý více než 45 sekund nereaguje, varuje uživatele a nabídne mu možnost zlobivý plugin restartovat bez nutnosti vypnutí celého prohlížeče. Za to jsme vděční, protože pády internetových prohlížečů mohou dnes už napáchat podobné škody, jako resety celého počítače.
Opera ztvrzuje vítězství WebKitu
Nejnovější čísla nemáme k dispozici, ale jestli WebKit ještě neovládl prohlížeče, brzy tomu tak bude. Přispěje k tomu i 5 %, které v současnosti patří dříve tak populární Opeře, která se rozhodla jít ve šlépějích Safari a zejména pak Chromu (a open-source projektu Chromium) a přejít na tento renderovací engine.
Negativa? Svébytný prohlížeč teď bude (přinejmenším vnitřnostmi) podobný dominantnímu Chromu. Pozitivní naopak je, že projekt Chromium, ze kterého stále Chrome (ale i prohlížeče Chromium, nebo Comodo Dragon) vychází, ožije dalšími svěžími nápady ze strany Opera Software. Praktické důsledky ukáže až budoucnost, proto se zatím můžeme těšit z Opery 12, která je stále na enginu Presto. Jedním z prvních důsledků je vyhazov více než 10 % zaměstnanců (90 z necelých 800), protože Opera už je prostě na vývoj vlastního enginu nepotřebuje.
Aby těch novinek ohledně norské společnosti málo, koupila Skyfire. Od něj si slibuje zejména posílení pozice a výdělků mezi mobilními prohlížeči. Skyfire totiž oplývá know-how ohledně monetizace mobilních služeb a také snižování datové zátěže při streamování videa do smartphonů, které tvoří čím dál větší podíl na využití dat v mobilních sítích. Akvizice přijde Operu na 1 až 3 miliardy podle toho, jak se Skyfiru bude pod křídly Norů dařit.
Přidat komentář