Blízká budoucnost internetových prohlížečů a další novinky

Na poli internetových prohlížečů se pořád něco děje. Není divu, jelikož se právě sem přesouvá drtivá většina úkonů na PC prováděných a to včetně těch, které ještě donedávna musely obstarávat desktopové programy. Dnes se zaměříme na jednoho oslavence, který se konečně pochlapil a odhodlal k výrazným změnám, a řekneme si i něco o chystané metamorfóze prohlížeče Opera.

Firefox 20: jubilejní verze přináší mnoho novinek

Tak nějak jsme si už zvykli, že číslovky v názvu ohnivé lištičky se mění tak rychle, že na nějaké převratné změny není čas. V pořadí už dvacátá verze sice neznamená žádnou revoluci, ale rozhodně přináší více vylepšení, než je u tohoto, stále velmi populárního, prohlížeče obvyklé.

1. Anonymní prohlížení nově nevyžaduje zavření aktuálního prohlížení

Uživatelé Firefoxu asi vědí, že anonymní režim není u tohoto prohlížeče úplně nejlépe řešený. Při jeho spuštění se totiž vypne stávající běžný „oranžový“ Firefox a spustí se zcela nové okno s fialovým zabarvením. V betaverzi 20. verze, kterou můžete stahovat níže (dokonce i v češtině), už lze pracovat vedle sebe s okny běžnými a těmito inkognito.

Jak někdo vtipně (snad i s trochou nadsázky) poznamenal v diskuzi pod zveřejněním této novinky na americkém webu „konečně nemusím zavírat všechnu práci, abych si mohl pustit porno“. Tímto krokem sice Firefox pouze dohání třeba takový Chrome, ale na využívání dobrých řešení konkurence nevidíme nic špatného.

Firefox 20

2. Usnadnění boje s nechtěnými doplňky (toolbary,…)

Asi to znáte, i při opravdu velkém soustředění se tomu čas od času dá jen těžko vyhnout – toolbary a další paskvily, které se při instalaci jiných programů přilepí na váš internetový prohlížeč. Místo Googlu najednou vyhledáváte v Ask a z domovského Seznamu je najednou stránka plná azbuky. Firefox se v takových případech snaží pomoci tím, že při změně provedené aplikací třetí strany vás upozorní a umožní vám tuto změnu odstranit.

3. Nový Správce stahování

Osobně mi vadí oba způsoby stahování souborů, jak ten u Chrome, tak u Firefoxu, kdy stahování má buď vlastní okno, nebo panel. Firefox připravil dvě změny – zcela změnil (rozšířil) okno stahování a navíc ho částečně integroval do panelu nástrojů, takže je konečně pořád na dosah. Stahování a hlavně práce se stahovanými/staženými soubory je teď mnohem přístupnější a jednodušší. Malá změna, ale velké plus pro Firefox.

Firefox 20

4. Restartování pluginů bez zavření celého prohlížeče

Mozilla teď průběžně kontroluje pluginy, a když některý více než 45 sekund nereaguje, varuje uživatele a nabídne mu možnost zlobivý plugin restartovat bez nutnosti vypnutí celého prohlížeče. Za to jsme vděční, protože pády internetových prohlížečů mohou dnes už napáchat podobné škody, jako resety celého počítače.

Opera ztvrzuje vítězství WebKitu

Nejnovější čísla nemáme k dispozici, ale jestli WebKit ještě neovládl prohlížeče, brzy tomu tak bude. Přispěje k tomu i 5 %, které v současnosti patří dříve tak populární Opeře, která se rozhodla jít ve šlépějích Safari a zejména pak Chromu (a open-source projektu Chromium) a přejít na tento renderovací engine.

Negativa? Svébytný prohlížeč teď bude (přinejmenším vnitřnostmi) podobný dominantnímu Chromu. Pozitivní naopak je, že projekt Chromium, ze kterého stále Chrome (ale i prohlížeče Chromium, nebo Comodo Dragon) vychází, ožije dalšími svěžími nápady ze strany Opera Software. Praktické důsledky ukáže až budoucnost, proto se zatím můžeme těšit z Opery 12, která je stále na enginu Presto. Jedním z prvních důsledků je vyhazov více než 10 % zaměstnanců (90 z necelých 800), protože Opera už je prostě na vývoj vlastního enginu nepotřebuje.

Aby těch novinek ohledně norské společnosti málo, koupila Skyfire. Od něj si slibuje zejména posílení pozice a výdělků mezi mobilními prohlížeči. Skyfire totiž oplývá know-how ohledně monetizace mobilních služeb a také snižování datové zátěže při streamování videa do smartphonů, které tvoří čím dál větší podíl na využití dat v mobilních sítích. Akvizice přijde Operu na 1 až 3 miliardy podle toho, jak se Skyfiru bude pod křídly Norů dařit.

Buďme ve spojení, přihlaste se k newsletteru

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracováním osobních údajů. 
Více informací v Ochrana osobních údajů.

Komentáře k článku

Přidat komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Moje kniha o CMS Drupal

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Nové diskuze
Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru