Bitdefender: kvalitní antivirus zdarma bez otravné reklamy

Po pár letech jsem zase začal trochu více pracovat s Windows a hledal nějaký antivir. Těch bezplatných je celá řada, já jsem ale vsadil na osvědčenou kvalitu v podobě nástroje Bitdefender Antivirus Free Edition.

Když se začne mluvit o bezplatném antivirovém programu, který z nich se vám vybaví? Já většinou doporučuji buď AVG Free nebo Avast. Mají několik výhod. Jsou česky, takže uživatelé, kteří se mě na to ptají, nebudou mít problémy s ovládáním. Jsou zadarmo s tím, že můžete kdykoli přejít na placenou verzi s více funkcemi bez toho, že by byla nutná reinstalace.

Ale pro mě mají výše uvedené i pár nevýhod. Oba programy poněkud zpomalují počítač, což je ostatně problém většiny antivirů a proto se jim na Macu jako primárním stroji bráním. Nejsou úplná špička. Jasně, nejsou úplně špatné, občas sbírají různá ocenění, ale konkurence je v detekci často lepší. A pak je tu ta aféra s Avastem, viz dole...

Především však oba „otravují“ nabídkami ke koupi placených verzí. Proč používám slovo „otravují“? Je jistě legitimní, že tvůrci chtějí uživatele přimět k tomu, aby jim za snahu zaplatili a proto se je snaží konvertovat na platící uživatele. Jenže v případě AVG mě absolutně nezajímá reklama na z mého pohledu poněkud sporný čistič a optimalizátor počítače, který má navíc velmi nejisté výsledky.

A u Avastu mi vadí už jen to, že se stále připomíná. Jestli známým trpělivě vysvětluji, proč jim v rohu skáče jakási tabulka od antiviru, když podle mě mají počítač v pořádku, tak já žádnou takovou „tabulku“ nechci pořád vypínat.

Z toho pohledu se mi zalíbila Avira, která obtěžuje jen při startu, jinak o ní člověk neví. Z různých důvodů (hlavně spíše vzpomínek na starší verze) ji však nepovažuji za nejspolehlivější.

Když antivirus zdarma, tak Bitdefender

Antivirus Bitdefender používám už dlouho na Macu. Samozřejmě ve verzi, která neběží neustále na pozadí, jako to běžné antiviry dělají, ale spouštím ji pouze na vyžádání. Tento antivir funguje rychle a spolehlivě.

Když jsem si teď koupil notebook s Windows 8.1, bylo jasné, po kterém antiviru zadarmo sáhnu. Bitdefender má bezplatnou verzi i pro Windows, která nabízí základní ochranu. Zde už funguje jako klasický antivir, tedy běží na pozadí a chrání počítač neustále.

Paměťový otisk Bitdefenderu je zanedbatelný, podle Správce úloh se pohybuje od 4 do 15 MB. Na rychlosti počítače není přítomnost Bitdefenderu znát, alespoň podle oka soudě. Bezplatná verze neotravuje žádným firewallem, který by mi blokoval síťová připojení k NASu nebo dalším domácím počítačům. To mi plně vyhovuje. Chci antivir, ne nabubřelé řešení X v jednom, jak je už pár let zvykem.

Bitdefender Antivirus Free Edition

Co se uživatelského prostředí týče, tak Bitdefender Antivirus Free Edition sice není česky, ale angličtina mi nevadí. Bezplatná verze nemá nic jako „hlavní okno aplikace“. Běží na pozadí v systémové liště, kde lze poklepat na ikonku a zobrazit si tak panel s informacemi o antivirové ochraně.

V něm lze průběžnou ochranu případně vypnout a opětovně aktivovat. Zobrazíte si odtud soubory v karanténě a kouknete se na web se svým uživatelským účtem.

Bitdefender Antivirus Free Edition

 Potřebujete-li zkontrolovat nějakou položku (adresář, soubor, disk) na vyžádání, učiníte tak přes pravé tlačítko myši ze svého správce souborů. To úplně stačí. Výsledek kontroly se opět objeví v malém panelu ve spodním rohu obrazovky.

Antivir automaticky kontroluje vše, co stahujete z internetu. V případě, že objeví podezřelý soubor, dozvíte se o tom hned ve svém webovém prohlížeči. Na rozdíl od některých programů, které i v případě mylné detekce tvrdošíjně trvají na svém, že vám daný soubor stáhnout nedovolí, Bitdefender vás nepovažuje za idioty a na blokující stránce nabízí odkaz pro pokračování stažení podezřelého souboru.

Bitdefender Antivirus Free Edition

 A k dobrým vlastnostem bezplatného Bitdefenderu musím ještě přidat, že nijak neotravuje. Za několik dní jsem viděl jenom jednu hlášku o tom, že nabízejí i placenou verzi s více funkcemi. Po prvním restartu po instalaci. Ten samozřejmě nebyl nutný, stejně tak nebylo při instalaci potřeba cokoli speciálního nastavovat.

Zaběhneme-li do detailů, pak Bitdefender Antivirus Free Edition nabízí také ochranu před rootkity a kontrolu systému už při jeho startu. Rovněž analyzuje chování programů svou technologií B-HAVE, to pro případ zatím neznámých hrozeb.

Z výsledků testů na AV-TEST vyplývá, že Bitdefender (ten placený), je na tom lépe, jak třeba AVG nebo Avira. A samozřejmě je na tom lépe, než McAfee, kterým je z výroby zamořen snad každý laptop obsahující procesor od Intelu. Bitdefender při své instalaci nabídne jeho odstranění.

Navíc vás Bitdefender nešpehuje jako Avast, u kterého se provalila aféra podobná té, o špehovacím programu od Lenova.

Bitdefender Antivirus Free Edition stáhnete z webu www.bitdefender.com.

Buďme ve spojení, přihlaste se k newsletteru

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracováním osobních údajů. 
Více informací v Ochrana osobních údajů.

Autor článku: Jan Polzer

Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal, WordPress a Symfony. Acquia Certified Developer & Site Builder. Autor několika knih o Drupalu.
Marketing Director v Lesensky.cz. Ve volných chvílích podnikám výlety na souši i po vodě. Více se dozvíte na polzer.cz a mém LinkedIn profilu.

Komentáře k článku

návštěvník

Avast mě tím neustálým podstrkáváním placené verze štval dlouho, ale chápu, akcionáři chtějí taky jíst ;) To podvrhování certifikátů byla ona pověstná poslední kapka. A co mé rozhodnutí potvrdilo byl průběh odinstalace, kdy mi ani tak nevadilo, že si program vytváří bod obnovy (?!), ale hláška "odesílám statistiky"...

návštěvník

odesel jsem z Avasta a zatim naprosta spokojenost!

návštěvník

Takže po čtyřech týdnech na mě začalo vyskakovat okno s nutností nějaké registrace co deset minut... tak nevím... avast tak často neotravoval. co se stane, když tu registraci udělám? jestli to bude stačit zase jen na čtyři týdny, tak děkuji, nechci...

Profile picture for user Jan Polzer

To nedovedu říci, mi to BitDefender nedělá. Nedal jste do počítače nějakou trial verzi místo té bezplatné?

Profile picture for user Jan Polzer

Dovolím si ještě krátce vrátit k tématu BitDefender a otravování uživatele. Jak jsem psal v článku, nic takového se neděje a po odstupu pár měsíců to opět mohu potvrdit. Myslím, že hlášky BitDefenderu zmíněné v komentářích výše musely být nějakým omylem.

Přidat komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Moje kniha o CMS Drupal

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Poslední komentáře
Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru