Bartender – výborné vylepšení pro menu bar v OS X na menším monitoru

Jestliže jako já používáte Macbook v 13“ verzi, pak vám dříve či později začne vadit, že programová nabídka aplikací v menu baru překrývá ikonky zda umístěné. Velmi elegantní řešení problému nabízí program Bartender.

Než jsem si po přechodu z Windows zvykl na to, že programová nabídka otevřených aplikací není umístěna v jejich oknech, ale v liště při horním okraji obrazovky, byl jsem z toho hodně rozčarovaný. Postupem času jsem si zvykl, vadil mi však jeden problém či nedomyšlenost OS X v kombinaci s displejem s menším rozlišením.

Používám Macbook Pro z roku 2011 v 13“ palcové verzi s rozlišením displeje 1280x800px. Menší plocha displeje mi nevadí, 13“ notebook je velmi pohodlné přenášet. Pro běžnou denní práci používám ještě externí monitor. Vadí mi však způsob, jakým OS X řeší společné umístění programové nabídky v menu baru spolu s ikonkami aplikací zde dokovaných.

Mohlo by se zdát, že šířka 1280 px je dostatečná. Ovšem zkuste si v horní liště nechat ikonky hodin, baterie, Wi-Fi, Bluetooth, Twitteru, Lorem Ipsum generátoru, informace o aktualizacích od Adobe a dalších a k tomu si pustit například Firefox. Programová nabídka aplikace tyto ikonky prostě překryje.

Ve Firefoxu se pohybuji často, stejně tak často potřebuji vygenerovat výplňový text pomocí generátoru Lorem Ipsum. To pro mě doposud znamenalo vždy okno Firefoxu posunout, kliknout na plochu, tím ukrýt menu Firefoxu a zobrazit ikonky v menu baru, tam si lorem ipsum vygenerovat a následně se zase přepnout do Firefoxu. Neskutečně otravný postup.

Bartender nabízí elegantní řešení pro menu bar

Po instalaci programu Bartender se výše popsaných problémů zbavíte. Bartender totiž umožňuje nadefinovat, které ikonky zůstávají ve zbývajícím volném místě menu baru viditelné, a které se zobrazí v doplňkovém pásu Bartenderu. Ten je vyvolán kliknutím na tlačítko v menu baru se třemi tečkami.

Bartender

V praxi to znamená, že v menu baru necháte umístěny například jen hodiny, Wi-Fi a hlasitost a ostatní položky umístíte do lišty Bartenderu. Můžete využít i kombinaci, kdy se některé ikonky přesunou samy do lišty menu v případě, že zobrazují nějakou aktualizaci (třeba upozornění na novou zprávu na Twitteru).

Bartender

Doplňkovým efektem možnosti přesunout ikonky z lišty menu do lišty Bartenderu je samozřejmě i nastavení pořadí ikonek tak, jak si určíte. Patříte-li mezi minimalisty, pak si do Bartenderu přesunete prostě úplně vše a menu bar pak zobrazí jen tlačítko pro zobrazení nové lišty.

Bartender

Ikonky umístěné do Bartenderu se samozřejmě chovají úplně stejně, jako by byly umístěny v základní liště menu v OS X.

Bartender je placená aplikace, její cena je v přepočtu asi 315 Kč. Myslím, že to není nijak vysoká cena pro toho, kdo chce v OS X trochu více pohodlí při práci s menu.

Buďme ve spojení, přihlaste se k newsletteru

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracováním osobních údajů. 
Více informací v Ochrana osobních údajů.

Autor článku: Jan Polzer

Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal, WordPress a Symfony. Acquia Certified Developer & Site Builder. Autor několika knih o Drupalu.
Marketing Director v Lesensky.cz. Ve volných chvílích podnikám výlety na souši i po vodě. Více se dozvíte na polzer.cz a mém LinkedIn profilu.

Komentáře k článku

Přidat komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Moje kniha o CMS Drupal

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Nové diskuze
Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru