AVG 9.0: rychlejší kontrola, chytřejší firewall, lepší podpora her

Nová verze antivirového programu AVG Internet Security 9.0 je k dispozici jako beta a testeři tak mají možnost seznámit se s novinkami v AVG 9.0, ale i pomoci s odladěním případných nedostatků. Novinek je v nové verzi hned několik, jako například rychlejší skenování nebo vylepšená podpora herního režimu.

Antivirový program AVG je jedním z několika českých softwarových produktů, které jsou známy i v zahraničí. Původně jednoduchý antivir dnes koupíte v balíku AVG Internet Security, který zastává i funkce firewallu, kontroluje navštěvované webové stránky, stará se o ochranu identity uživatele a filtruje nevyžádanou poštu.

Od nové verze nečekejte žádné radikální změny, alespoň tomu v aktuální AVG 9.0 Beta nic nenasvědčuje. Uživatelské prostředí dozná pouze drobných změn u ikonek v hlavním okně programu. Většina změn se odehraje pod povrchem, ovšem i ty budou ku prospěchu uživatele.

Vylepšené prostředí a upravený instalátor

Pokud se s AVG setkáváte denně, pak změny zaznamenáte už v instalačním programu. Ten je o něco přívětivější, konkrétně zde pohodlněji nastavíte plánované testy a připojení počítače k internetu. Na výběr máte mezi stolním a přenosným počítačem a způsobem připojení. Všimnout si můžete upraveného vzhledu tlačítek, který nepřebírá aktuální dekoraci Windows. Přiznám se, že tohoto nejsem příznivcem.

AVG 9.0 - instalátor

AVG 9.0 - instalátor

Uživatelské prostředí hlavního okna je trochu čistější, jsou použity nové ikonky, ale v zásadě zůstalo stávající ovládání zachováno. To určitě potěší ty uživatele, kteří si na prostředí AVG hůře zvykali.

AVG 9.0 - hlavní okno

AVG 9.0 - hlavní okno

Vyšší rychlost a optimalizace

Zajímavě vypadá optimalizace rychlosti testů, která je nabídnuta po instalaci a prvním spuštění programu. Vytváří totiž databázi známých důvěryhodných souborů, kterou program při kontrole počítače používá. Díky tomuto kešování by se rychlost kontroly AVG měla výrazně zvýšit.

AVG 9.0 - nastavení

AVG 9.0 - nastavení

Vyšší rychlosti by mělo napomoci i vytvoření seznamu souborů, které chcete z kontroly vyloučit. To samozřejmě není věc nijak nová, AVG 9.0 tu však přidává několik dalších možností navíc. AVG 9.0 slibuje také vylepšenou kontrolu a hlášení chyb v případě, že dojde k nějakým problémům při aktualizaci.

Počítačové hráče bezesporu potěší, že nové AVG 9.0 vylepšuje tzv. herní režim, při kterém by nyní nemělo docházet k tomu, že vás přepne ze hry pryč v momentě, kdy to nejméně čekáte. Ten, kdo si potrpí na ozvučení různých událostí, určitě ocení novou položku Zvuky, kde k různým událostem v AVG (spuštění a ukončení testů, výstrahy) může přiřadit přehrávání zvukového souboru.

AVG 9.0 - nastavení zvuků

AVG 9.0 - nastavení zvuků

Vylepšený firewall

Na svých počítačích s Windows používám výhradně firewall, který je obsažen přímo v operačním systému. Čemukoli dalšímu se vyhýbám, přijde mi to jako zbytečné zatěžování počítače. Také mi vadí neustálé hlášení a dotazy od firewallů třetích stran. Automatiku odmítám, většinou mi totiž firewally při takovém nastavení blokují sdílení souborů v domácí síti, přístupy přes vzdálenou plochu a podobně.

Firewall v AVG 9.0 by měl nově nabídnout automatické rozhodování založené na Záznamech Důvěryhodné databáze. To by mu mělo pomoci k tomu, aby uživatele méně obtěžoval, ale zároveň, aby sám povoloval bezpečné a zakazoval neznámé programy. Po nějaké době testování musím říct, že to vypadá slibně. O vytvoření nového záznamu v důvěryhodné databázi jste informování panelem v oznamovací oblasti Windows a prakticky nepostřehnete žádné změny v systému. Především není nutné pořád odpovídat na to, zda chcete programu umožnit komunikaci.

Samozřejmě, tohle se u řady firewallů řeší zatrhovátkem „Příště se neptat", ovšem když firewall pozná hned, že má komunikaci přes internet povolit, je to mnohem příjemnější. Navíc u řady procesů méně zkušení uživatelé ani netuší, zda jejich komunikaci po síti povolit nebo ne.

AVG 9.0 - Záznamy Důvěryhodné databáze

AVG 9.0 - Záznamy Důvěryhodné databáze

Zaznamenali jste komponentu Identity protection? Ta by měla spolupracovat již s AVG 8.5, v devítce je však plně integrována do celého AVG.

AVG 9.0 - Komponenta Identity protection

AVG 9.0 - Komponenta Identity protection

AVG 9.0 Internet Security se bude líbit

Byť je zatím nové AVG ve stádiu betaverze, myslím si, že se bude příznivcům tohoto antiviru líbit. Zachovává stávající ovládání, ale přidává několik drobných vylepšení a především zvyšuje rychlost. Za významné vylepšení považuji automatické povolování komunikace přes firewall ve spolupráci s Důvěryhodnou databází. Čím méně je uživatel obtěžován tím lépe.

Buďme ve spojení, přihlaste se k newsletteru

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracováním osobních údajů. 
Více informací v Ochrana osobních údajů.

Autor článku: Jan Polzer

Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal, WordPress a Symfony. Acquia Certified Developer & Site Builder. Autor několika knih o Drupalu.
Web Development Director v Lesensky.cz. Ve volných chvílích podnikám výlety na souši i po vodě. Více se dozvíte na polzer.cz a mém LinkedIn profilu.

Komentáře k článku

návštěvník

Asi jsem přehlédl, nebo to zde není uvedeno, a tak by mě zajímalo jestli nová devátá verze antiviru bude zdarma, jako její předchůdce 8.5? Třeba jen ošizená o nepotřebné funkce? Předem děkuji za odpovědi.

návštěvník

Ano, bude pouzit stejny model, jako u AVG Free 8.5. Jediny rozdil bude nejspis v tom, ze bude pouzit mirne dravejsi model zisakvani platicich zakazniku z free verze, ale nebude to nic neprekonatelneho (jenda ikona pro upgrade navic a sem tam pop up kampan).

Přidat komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Moje kniha o CMS Drupal

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Nové diskuze
Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru