Antiviry nás zdržují od práce

Když jsem nedávno slyšel kolegu Michala Politzera vyslovit názor, že nepoužívá antivirový program, protože by mu brzdil výkon počítače, ze začátku jsem to moc nechápal. Argument, že rezidentní štíty antivirů zbytečně brzdí výkon počítače, který může být využit k rozumnější práci než zbytečné kontrole souborů, mi připadal přinejmenším zvláštní.

Byť kvalitní, tak mě NOD32 brzdí

Ovšem, když se nad tím hlouběji zamyslím, není ten názor tak scestný. Používám různými testy doporučovaný a cenami ověnčený antivirus NOD32. V počítači se mi střídá velké množství souborů (cédéčka časopisu Computer, obsah GigaManie atd.). Při dokončení stahování každého souboru mi NOD32 na několik sekund až desítek sekund, podle velikosti souboru, zmrazí počítač. Je to velmi nepříjemné, zvlášť, když chcete během stahování mnoha souborů, pracovat na něčem jiném.

Michal tehdy tvrdil, že pokud stahuje, tak jen z důvěryhodných zdrojů. Nehrozí mu prý riziko nakažení virem. Je pravda, že pokud je uživatel zodpovědný a neleze, kam nemá (a nespouští do očí bijící dialery k pornostránkám…), pak se nemusí tolik obávat.

Život bez antiviru?

K tomu, abych byl bez antivirového programu, se na rozdíl od Michala neodvážím. Ale občas přemýšlím, jestli není z hlediska pohodlné práce na počítači lepší kompromis. Tedy antivirový program s vypnutým rezidentním štítem a případná ruční kontrola disků. Toto praktikuji s lovcem havěti jménem Spyware Terminator a nemůžu si stěžovat. Mimochodem, kromě několika podezřelých cookie, je můj počítač vždy v pohodě. A občasné testy jinými programy to potvrzují.

Buďme ve spojení, přihlaste se k newsletteru

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracováním osobních údajů. 
Více informací v Ochrana osobních údajů.

Autor článku: Jan Polzer

Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal, WordPress a Symfony. Acquia Certified Developer & Site Builder. Autor několika knih o Drupalu.
Marketing Director v Lesensky.cz. Ve volných chvílích podnikám výlety na souši i po vodě. Více se dozvíte na polzer.cz a mém LinkedIn profilu.

Komentáře k článku

návštěvník

Jasně, bez antiviru se žít dá. Ale člověk musí vědět, co dělá :-) Opravdu nemám s viry problém a jsem na internetu denně, s domácím počítačem i s pracovním notebookem. Zapnutý mám samozřejmě firewall ve Windows XP a aktualizace Windows nechávám automaticky stahovat. Mám nainstalovaný Windows Defender. Stahuju jen ze stahovacích webů typu download.com nebo český slunecnice.cz, stahuj.cz, gigamania.cz. Z pošty nic neotevírám. A pokud náhodou někdy narazím na podezřelý exe souboru, nechám ho zkontrolovat na webu online (http://www.trendmicro.com). A, ach ano, málem jsem zapomněl, Internet Explorer používám jen výjimečně ;)

Jinak běžně doporučuji to, co maxiorel, tedy antivir ano, ale rezidentní ochranu jen na externí disky a stahování z internetu. Antivir, který vám neustále kontroluje soubory na disku C:, je špatný antivir, který sám sobě nevěří, že do počítače nic nevpustil. Takový antivir hned odinstalujte, požadujte vrácení peněz a ještě výrobci pořádně vynadejte.

návštěvník

No nevím, jak ty,ale já vím proč se skenuje disk C. Zároveň je třeba podotknout, že WinDEf taky není ochrana proti překliknutí a podobně

návštěvník

antivir taky považuju za zbytečný, nevidím žádný důvod aby scanoval pevný disk dokola. zároveň to předpokládá:
- nekamarádit se s idioty a nic od nich nekopírovat
- nepustit nic od ms na internet, leda ping :) ie: velmi vyjímečně, s nastaveným zabezpečením
- pošta jen přes web
- nějaké kritické záplaty pro w2k sp4
- firewall (starý dobrý sygate)
- k pc mám přístup jen já (v opačném případě by tu antivir být musel)
- ne nepodstatné je používat mozek
tipuju že pro 95% win users to jsou nesplnitelné podmínky, ti se bez antiviru neobejdou

ze stejných důvodů nepotřebuju antispyware - jediný v životě jsem chytnul na živě, tehdy ještě s ie, díky dotazníku firmy netmonitor. díky přereklamovanému živě a jeho nezabezpečené poradně bych na něj už s ie nevlezl, ani v rukavicích.

po instalacích se občas dívám utilitou starter, co si zas který sw zapnul za automatické spuštění po startu a vypínám to.

návštěvník

Nevim co mas teda za pocitac, ale muj Nod32 mi zadne zamrzani nezpusobuje. Doporucuji stahnout cerstve ovladace cipsetu nebo upgradovat z ty 166ky co pouzivas :)

Bez antiviru se zit da, ale az se jednou nekde kolega uklikne nebo omylem prejde na stranku, ktera bude vypadat v poradku, bude se proklinat.

Profile picture for user Jan Polzer

V momentě, kdy budeš kopírovat stovky souborů a instalátorů pro přípravu DVD přílohy Computeru nebo jiných prezentací, pak uvidíš, co je to zpomalení způsobené vlivem kontroly zpracovávaných souborů...

Mimochodem, dělalo mi to tak na každém PC, který jsem používal.

Nicméně NOD32 mám, ale potřeby s vypnutým AMONem.

-- Jan Polzer, Maxiorel.cz
software, poradenství, weby

Přidat komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Moje kniha o CMS Drupal

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Nové diskuze
Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru