Antiviry a bezpečnostní programy od Microsoftu zdarma ke stažení

Microsoft za poslední roky vytvořil a zdarma nabídl celou řadu jednoduchých antivirových a jiných bezpečnostních nástrojů. Security Essentials je pak jakýmsi vyvrcholením. Podívejme se ale na ostatní jednoduché antiviry od Microsoftu po pořadě.

Společnost Microsoft nabízela svůj první antivirový program již v dobách operačního systému MS-DOS, dávno před příchodem Windows. I když dávno tak úplně ne. Microsoft Anti-Virus se objevil s příchodem systému MS-DOS 6.0, což bylo v roce 1993, tedy dva roky před příchodem Windows 95. Skončil pak současně s MS-DOSem 6.22 (se kterým jsem naopak já začínal, ale to je jiná historie, viz tu).

Abych byl úplně přesný, Microsoft Anti-Virus měl i součást určenou pro Windows, ovšem pro Windows 3.x, grafickou to nadstavbu pro MS-DOS a mající málo společného s Windows, jak je známe dnes. S příchodem Windows 95 nastala u Microsoftu s bezpečnostními produkty pauza, kterou prolomil až v roce 1997 Microsoft Internet Security and Acceleration Server, známější spíše jako ISA Server. Bezpečnostním řešením Microsoftu pro serverové nasazení se ale věnovat nebudu.

2001 - Windows Firewall přichází

S příchodem Windows XP se objevil nový bezpečnostní nástroj Microsoftu, do systému zabudovaný Internet Connection Firewall. Předchozí verze Windows (tedy 95, 98, ME) byly v tomto směru odkázány na řešení třetích stran. Jako první pokus to bylo dobré, časem se ale ukázalo, že základní firewall zabudovaný do Windows XP neplní svůj účel až tak dokonale, jak by měl. Byl známý problém, že do pár minut po instalaci Windows XP v původní verzi a po jeho připojení na internet, byl počítač nakažen. Řada uživatelů si proto raději (nebo spíš nevyhnutně?) instalovala řešení třetích stran.

S příchodem Windows XP Service Pack 2 (2004) Microsoft přehodnotil svou bezpečnostní politiku, vyhlásil do světa, že své vývojáře posadil znovu do školních lavic a naučí je dělat bezpečný a bezpečnostní software. Windows Firewall v Service Packu 2 tak již byl použitelný, nabízel dobré nastavení a blokoval příchozí i odchozí komunikaci. V dále vylepšovaných podobách se pak objevil i ve Windows Vista a v současných Windows 7.

2002 - Baseline Security Analyzer

Pro uživatele, kteří chtějí kompletně prověřit bezpečnost svého počítače nabízí Microsoft nástroj s názvem Baseline Security Analyzer. Jedná se o zdarma dostupný reportovací nástroj, který prozkoumá váš počítač a ve výsledku zobrazí seznam potenciálních hrozeb a návrh řešení, jak jim předejít.

Velmi zjednodušeně řečeno: zkontroluje, zda máte nejnovější aktualizace, jak mát nastaven firewall a zda používáte antivirový program. Pokud vám na počítači běží, kontroluje i nastavení webového serveru IIS. Ověřuje také kvalitu hesla do systému a řadu dalších věcí.

Microsoft Baseline Security Analyzer

Microsoft Baseline Security Analyzer

2005 - Nástroj pro odstraňování škodlivého softwaru

Pod poněkud zdlouhavým názvem Nástroj pro odstranění škodlivého softwaru systému Microsoft Windows (Malicious Software Removal Tool) je zdarma dostupný jednoduchý antivir a vyhledávač spywaru. Tento program pracuje v průvodcovském režimu a poté, co spustíte prohledávání počítače, ověřuje, zda v něm nejsou přítomny škodlivé kódy jako Blaster, Sasser nebo Mydoom - legendy počítačové (ne)bezpečnosti.

Kompletní seznam virů a červů, které je tento bezpečnostní nástroj schopen ve vašem počítači najít a odstranit, je poměrně dlouhý. Najdete jej na domovských stránkách Malicious Software Removal Tool.

2005 - Windows Defender

Aniž bych význam předchozích dvou aplikací nějak snižoval, dalším významným milníkem v řadě bezpečnostních nástrojů pro desktopová Windows byl po Firewallu až Windows Defender. Skoro ani nevěřím tomu, že je tu s námi již šest let. Je to jako včera, kdy jsem jej poprvé instaloval kvůli recenzi.

Windows Defender je antispywarový program, který má za úkol likvidovat a bránit v činnosti spywaru - špehovacím programům. Zprvu fungoval jako samostatná aplikace pro Windows XP SP2, s příchodem Windows Vista se objevil již zabudovaný v systému, což platí i pro Windows 7.

Windows Defender

Windows Defender

2006 - RootkitRevealer

Když Microsoft získal do svého portfolia nástroje od Sysinternals, objevil se v jeho nabídce bezpečnostních produktů také jednoduchý vyhledávač rootkitů (skrytých a maskovaných aplikací) od Marka Russinoviche a Bryce Cogswella. Jde opět o vyhledávací aplikaci, která prověří váš systém. Jejím výstupem jsou záznamy registru a souborového systému, které poukazují na možnou přítomnost rootkitu.

Tento program můžete stahovat rovněž zdarma z domovské stránky RootkitRevealer.

2009 - Microsoft Security Essentials

Po Microsoft Anti-Viru je Microsoft Security Essentials konečně dalším kompletním bezpečnostním řešením pro Windows. Zprvu byl zdarma jen pro domácí počítače, nyní je zdarma pro všechny. Na rozdíl od předchozích zmíněných programů, které svou činnost konají, jen když je ručně spustíte, je Microsoft Security Essentials skutečný antivir - běží na pozadí s rezidentním štítem, skenuje na vyžádání, automaticky stahuje dostupné aktualizace.

Za dobu své existence byl již několikrát aktualizován ve smyslu aplikace. Pravidelné aktualizace virových definic jsou samozřejmé.

Microsoft Security Essentials

Microsoft Security Essentials

Microsoft Security Essentials vznikl také jako plnohodnotná náhrada nepříliš úspěšného online bezpečnostního řešení od Microsoftu - Windows Live OneCare. Tato služba postavená na základě antiviru RAV, který Microsoft kdysi koupil od rumunské společnosti GeCAD, však nebyla příliš úspěšná u uživatelů ani ve srovnávacích testech s konkurencí. Microsoft Security Essentials je na tom v daném směru podstatně lépe.

Stahujte z domovských stránek Microsoft Security Essentials.

2011 - Microsoft Safety Scanner

Jiným pohrobkem Windows Live OneCare je tentokrát už zase jednorázový prográmek Microsoft Safety Scanner. Na požádání prohledá váš počítač a odstraní z něj viry, spyware a jiný škodlivý balast. Microsoft Safety Scanner je přenosný a měl by fungovat i v případě, že na počítači již běží jiný antivir. Můžete jej tedy použít jako určitý doplněk ke stávajícímu zabezpečení počítače a občas si jej pro kontrolu spustit.

Microsoft Safety Scanneru je zabudováno jádro ze Security Essentials, včetně aktuálních definic. Program funguje vždy deset dní po stažení, poté je potřeba získat čerstvou verzi s aktuálními definicemi.

Microsoft Safety Scanner

Microsoft Safety Scanner

2011 - Microsoft System Sweeper

V betaverzi je nejnověji dostupný nástroj Microsoft System Sweeper. Funguje podobně jako jeho výše zmíněný kolega Microsoft Safety Scanner. Výhodou System Sweeperu je možnost vytvoření záchranného média, ze kterého můžete počítač nastartovat a spustit jeho prověřování. Startovací disk můžete vytvořit buď na CD/DVD, nebo na USB flashku. Program je k dispozici ve 32bitové i 64bitové variantě pro Windows XP SP3, Windows Vista a Windows 7.

Microsoft System Sweeper

Microsoft System Sweeper

Tolik tedy stručný přehled jednotlivých bezpečnostních programů od Microsoftu, které se v průběhu let objevily jako zdarma dostupné pro uživatele desktopových Windows (a MS-DOSu). Pokud by se stalo, že jsem na některý zapomněl, budu rád, když na něj upozorníte v komentářích.

Buďme ve spojení, přihlaste se k newsletteru

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracováním osobních údajů. 
Více informací v Ochrana osobních údajů.

Autor článku: Jan Polzer

Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal, WordPress a Symfony. Acquia Certified Developer & Site Builder. Autor několika knih o Drupalu.
Marketing Director v Lesensky.cz. Ve volných chvílích podnikám výlety na souši i po vodě. Více se dozvíte na polzer.cz a mém LinkedIn profilu.

Komentáře k článku

Přidat komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Moje kniha o CMS Drupal

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Nové diskuze
Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru