Zoner inPage: zmodernizujte své weby z 90. let

Když tak občas stojím v koloně nebo jedu v místech, kde projíždí pomalu větší množství aut, vždy objevím nějaké firemní vozidlo živnostníka či malé firmy, na kterém je kromě jiných uvedena i webová adresa. Kromě toho, že se stále objevují firemní prezentace na doménách třetího řádu u zdarma dostupných webhostingů, je možné se setkat také s firemními weby umístěnými u provozovatelů internetového připojení. Schválně, kolik z vás vídá adresy ve tvaru www. volny. cz/firma?

Myslím si, že vzhledem k současným cenám domén i základních webhostingových služeb už není na místě dávat své firemní prezentace někam k poskytovatelům internetového připojení jen proto, že to je zdarma. Nové weby se snad na podobných adresách už neobjevují, ovšem je tu jeden nezanedbatelný důvod, který vede majitele současných webů k tomu, aby je nikam nepřesouvali.

Tím důvodem je skutečnost, že sami neumí vytvářet webové stránky. Studentík, který jim je před deseti lety v zápalu nadšení vytvořil, je dnes bůhví kde a majitelé firmy ani pořádně neví, jak současný web zrušit, natož jak jej přestěhovat na jinou adresu. Trochu pomoci by jim v tom mohl například projekt firmy Zoner nazvaný inPage.

Naklikejte si firemní web nebo blog

inPage je řešení nabízející sestavení webu během několika kliknutí v administračním rozhraní. K webu můžete mít doménu druhého řádu (www . něco . cz) a především nepotřebujete žádné znalosti jazyka HTML, PHP, kaskádových stylů, JavaScriptu a dalších cize znějících výrazů. V inPage je připraveno několik šablon, které zahrnují rozvržení prvků na stránce, obrázek v záhlaví a barvy. Jednotlivé části šablony pak můžete v administraci jednoduše měnit – výchozí obrázek v záhlaví stránek nahradíte za fotografii ze své dílny, doplníte do něj text, případně přidáte logo firmy.

Zoner inPage
Výběr šablony webu v inPage

Administrace inPage umožňuje především jednoduché vkládání obsahu. Ve vizuálním editoru nacvakáte text, nahrajete si obrázky, vytvoříte jednotlivé kategorie a na jejich základě vám pak vznikne navigační menu. Nedávno došlo k vylepšení inPage tak, aby bylo možné provozovat i firemní blog – perexy článků mohou být na požádání automaticky zobrazovány v nějakém výpisu.

Zoner inPage
Vkládání obsahu do inPage

Obsah, navigace, vzhled webu… To však není vše. V Zoneru pamatovali na ty živnostníky, kteří chtějí prezentovat své výrobky pomocí jednoduché fotogalerie. To je jim samozřejmě umožněno, fotogalerií můžete mít hned několik. Jejich ovládání a příprava jsou dělány tak, abyste skutečně nemuseli mít nějaké hluboké znalosti počítačů nebo nějakého softwaru. Stačí, když budete umět vybrat obrázek v počítači a inPage se postará o zbytek – automaticky vytvoří náhledy a doplní vaše popisky na správné místo ve fotogalerii.

Já chci CSS!

Pokud se však nechcete spokojit s tím, že budete používat výchozí šablonu a máte nějaké znalosti kaskádových stylů, můžete si pomocí CSS vzhled webu upravit téměř libovolně podle svých představ. Vyberete si šablonu, jejíž rozvržení alespoň přibližně odpovídá požadovanému výsledku a na příslušné místo v administraci doplníte vlastní kaskádové styly. Bez problémů je můžete kombinovat s obrázky nahranými do inPage, takže máte nad webem plnou kontrolu. Pomocí stylů tak nastavíte úplně vše, nejenom barvy a chování odkazů.

inPage vs. open source a ti druzí

Vzhledem k tomu, že je Zoner inPage placený produkt, nabízí se otázka, jestli pro živnostníka, který se snaží ušetřit, kde může, není lepší nějaké open source řešení. Myslím si, že pro cílovou skupinu lidí, kterým je inPage určena, není zdarma stažitelné řešení webu tím pravým. Ať už se budeme bavit o Drupalu, WordPressu, Joomle, phpRS nebo jiných aplikacích, vždy bude nutné počítat s jejich instalací, která nemusí být pro každého triviální, bude nutné upravit šablonu vzhledu, vybrat takový webhosting, kde to bez problémů poběží, a nakonec stejně zaplatit nějakému studentíkovi, který si s tím bude vědět rady.

Slender club u Dony
Ukázka firemních stránek postavených na inPage

Naproti tomu inPage je řešení, kde je vše již připraveno. Máte-li připraven obsah, stačí pár minut a web je na světě. Zoner inPage samozřejmě není jediné řešení, kde si lze naklikat web. V konkurenci však může uspět díky srozumitelnému administračnímu rozhraní a vyvážené nabídce funkcí – je tam vše potřebné a zároveň zde nenajdete nic navíc.

Dobré srdce
inPage nepoužívají jenom živnostníci a firmy

 

Buďme ve spojení, přihlaste se k newsletteru

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracováním osobních údajů. 
Více informací v Ochrana osobních údajů.

Autor článku: Jan Polzer

Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal, WordPress a Symfony. Acquia Certified Developer & Site Builder. Autor několika knih o Drupalu.
Marketing Director v Lesensky.cz. Ve volných chvílích podnikám výlety na souši i po vodě. Více se dozvíte na polzer.cz a mém LinkedIn profilu.

Komentáře k článku

návštěvník

Možná zajímavým řešením zdarma by pro někoho mohl být český Webnode.cz. Přímo v prohlížeči si uživatel nakliká web podle svých představ. Samozřejmě za peníze si pak už může i pořídit doménu, atd. Trochu jsem si s tím hrál a vypadá to velmi zajímavě a pohodlně - podobně třeba jako na Live Spaces, jen je tu víc možností. Mě osobně akorát trochu mrzí šablony, protože já bych si mezi nimi volil těžko, ale pro spoustu lidí to může být řešení, co stojí alespoň za vyzkoušení.

Profile picture for user Jan Polzer

Hm, to jejich rozhraní vypadá pěkně - Office 2007 styl. Je teď otázkou, kolik lidí si prezentaci svěří do rukou Zoneru a kolik bude věřit Westcomu.


 

návštěvník

Rozhraní je skutečně povedené a velmi snadno pochopitelné a ovladatelné (myslím, že i pro uživatele, kteří o počítačích a webu vědí máloco). Je ale fakt, že Zoner je přeci jen známější.

Na druhou stranu ovšem docela pochybuji o tom, kolik těch živnostníků s x-let starým webem vůbec ví o nějakém inPage, nebo Webnode :-/.

Přidat komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Moje kniha o CMS Drupal

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Poslední komentáře
Nové diskuze
Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru