WP-CLI: ovládněte WordPress z příkazového řádku

Pro většinu lidí, kteří pracují s WordPressem je asi jeho obsluha přes příkazový řádek zcela nezajímavá. Pro ty zkušenější, kteří navíc mají WordPress na vlastním serveru, by to však mohl být zajímavý tip.

Při tvorbě webů používám primárně Drupal, který má již řadu let výborné rozšíření pro příkazový řádek v podobě nástroje Drush. Jste s ním schopni Drupal nejenom nainstalovat, ale především aktualizovat a různě dále udržovat. V poslední době se k tomu přidala i taktéž skvělá Drupal Console umožňující totéž, co Drush, plus například vygenerování kostry modulů či témat vzhledu.

Já Drush používám nejčastěji k aktualizacím Drupalu. Moduly jsme schopni aktualizovat z administrace, jádro Drupalu ne. A jeho kopírování přes (S)FTP je docela zdlouhavé kvůli velkému množství malých souborů. Na příkazovém řádku ale stačí zadat jeden povel, provede se záloha webu, aktualizace souborů i databáze a během chvilky je hotovo.

A protože mi narůstá i počet webů s WordPressem, hledal jsem podobnou alternativu i pro tuto platformu. Našel jsem ji v podobě nástroje WP-CLI. Pokud používáte WordPress jinak než na hloupém hostingu bez příkazového řádku, pak vězte, že vám významně usnadní práci.

WP-CLI – pomocník nejenom pro aktualizaci WordPressu

V zásadě není na aktualizacích WordPressu nic složitého. Jdete do administrace, několikrát poklikáte na aktualizace pluginů, témat vzhledu i WordPressu jako takového a máte vyřešeno. Ale právě ta nutnost tolikrát klikat a čekat, až se aktualizace provede, mi začala vadit. Když to člověk dělá třeba desetkrát za sebou, je to už unavující.

WP-CLI to řeší. Instalace tohoto nástroje je na serveru s Linuxem velice jednoduchá. Přes curl stáhnete balíček phar, dáte mu příznak pro spouštění a nakopírujete jej do nějaké složky v PATH, aby jej bylo možné volat odkudkoli. Přesný postup instalace v podobě pár příkazů najdete na webu WP-CLI.

Mé oblíbené příkazy jsou:

  • wp plugin install jmeno-pluginu --activate, který nainstaluje a aktivuje konkrétní plugin.
  • wp cache flush, který vymaže cache
  • wp eval 'php příkaz z WordPress API', kterým můžete spustit nějaký příkaz v PHP
  • wp scaffold plugin muj-plugin, kterým připravíte kostru vlastního pluginu
  • wp scaffold post-type muj-typ-obsahu, kterým připravíte nový typ obsahu do WordPressu
  • wp scaffold _s moje-tema, který vygeneruje kostru nového tématu vzhledu
  • wp search-replace 'najdi' 'nahraď', který změní výskyty hledaného výrazu v databázi za nový
  • wp media regenerate, který změní velikosti obrázků podle nového nastavení a v podstatě provede totéž, co v tomto článku

Těch příkazů, které WP-CLI umí, je celá řada, mají navíc různé modifikátory. Doporučuji si projít tento seznam všech příkazů. Navíc, pokud trošku ovládáte PHP, můžete si nové příkazy pro WP-CLI doprogramovat. Otevřené k tomu je.

Za nejužitečnějšího šetřiče času však považuji trojici příkazů, kterou spouštím najednou v příkazovém řádku a která postupně provede aktualizaci jádra WordPressu, pluginů a témat vzhledu. Jediným příkazem a stiskem Enteru se tedy postaráte o kompletní aktualizaci svého webu:

wp core update && wp plugin update --all && wp theme update --all

Průběh aktualizace je pak možné sledovat na příkazovém řádku. Pokud náhodou aktualizace spouštíte pod rootem, jakože byste neměli, přidejte ke všem příkazům ještě přepínač --allow-root.

Vřele tedy doporučuji na WP-CLI kouknout. Mimochodem, i sami jeho autoři uvádějí, že se inspirovali nástrojem Drush pro Drupal.

Tagy

Buďme ve spojení, přihlaste se k newsletteru

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracováním osobních údajů. 
Více informací v Ochrana osobních údajů.

Autor článku: Jan Polzer

Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal, WordPress a Symfony. Acquia Certified Developer & Site Builder. Autor několika knih o Drupalu.
Marketing Director v Lesensky.cz. Ve volných chvílích podnikám výlety na souši i po vodě. Více se dozvíte na polzer.cz a mém LinkedIn profilu.

Komentáře k článku

Přidat komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Moje kniha o CMS Drupal

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Nové diskuze
Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru