WordPress 2.8 ke stažení + přehled novinek

Nová verze oblíbeného blogovacího redakčního systému je od 11. června ke stažení. Jaké přináší novinky? Změnilo se zásadně uživatelské prostředí administrace? Jak novou verzi nainstalovat? Čtěte představení WordPressu 2.8.

Redakční systém WordPress spolu s Drupalem a Joomlou patří mezi trojku nepoužívanějších open source redakčních systémů postavených na PHP. Na rozdíl od robustního Drupalu a Joomly je WordPress zaměřen čistě na magazínový typ webů nebo blogy. Velice povedená je jeho administrační část - na rozdíl od Drupalu, o kterém zde píši častěji, probíhá veškerá administrace v odděleném prostředí.

WordPress se snaží být co nejpřívětivější k uživateli, který s ním pracuje. Vzhled a ovládání obsahové části závisí především na designérovi webu, administrace je tím, co určuje, na kolik pohodlně se v systému pracuje. WordPress je na tom velmi dobře, v řadě věcí se u něj inspirují třeba vývojáři Drupalu - hlášení o aktualizaci, automatická aktualizace modulů a systému, pohodlný přístup ke všem vlastnostem připravovaného článku...

WordPress 2.8 - instalace a upgrade

Instalace WordPressu probíhá v režii grafického instalačního průvodce, ve kterém vyplníte potřebné údaje o připojení k databázi, vytvoříte si uživatelský přístup a jste hotovi. V této souvislosti se často zmiňuje pětiminutová instalace, jakožto důkaz toho, že je WordPress maximálně jednoduchý na pochopení.

WordPress 2.7 s výzvou k aktualizaci

WordPress 2.7 s výzvou k aktualizaci

Pokud již nějaký web na WordPressu provozujete, pak asi budete vědět, že jakákoli aktualizace lze snadno provést jedním klepnutím přímo z administrace. Platí to i pro celé jádro systému, nejen pro doplňkové moduly. Čili po přihlášení do administrace uvidíte informační pruh s hlášením o aktualizaci a odkazem Please update now. Stačí na něj klepnout a pokračovat tlačítkem Upgrade Automatically. Aktualizace proběhne v řádu sekund. Poté se zřejmě budete muset znovu přihlásit.

Novinky ve WordPressu 2.8

Na prvním a druhém screenshotu v tomto článku můžete porovnat drobné rozdíly ve vzhledu administrační části WordPressu 2.8. Liší se jen minimálně a nebudete tak mít problém se zvykáním si na jiné prostředí.

Administrační část WordPressu 2.8

Administrační část WordPressu 2.8

Kromě typických oprav, kterých je v tomto upgradu úctyhodných 790, přichází WordPress 2.8 s vylepšením u témat vzhledu - šablon, widgetů, kategorií a celkové rychlosti.  Právě ta by měla být nejvýznamnějším přínosem nové verze. Došlo k úpravě práce se styly a skripty.

Po vzoru automatické aktualizace modulů a jádra WordPressu se nyní můžete kochat jednoduchostí automatické instalace témat pro WordPress. V administraci stačí přejít do Appereance|Add New Themes, vyfiltrovat si témata podle potřeby a pak si jen prohlížet seznam, ze kterého si je jednoduše stáhnete do své instalace.

Každý zkušenější uživatel WordPressu časem dojde k tomu, že aktuální šablonu vzledu potřebuje trošku upravit - například kvůli podpoře nějakého modulu. V nabídce Appereance|Editor bylo dříve obyčejné textové pole, do kterého se načetl vybraný soubor ze šablony. Upravili jste jej přímo v administraci a zase uložili. I to bylo v porovnání s Drupalem značné ulehčení práce.

Editor kódu témat vzhledu

Editor kódu témat vzhledu

WordPress 2.8 nabízí místo jednoduchého textového pole editor CodePress, který zvýrazní syntaxi, očísluje řádky a umožní lepší orientaci v kódu. Výborná je nabídka dokumentace funkcí nalezených v otevřené části šablony. Z nabídky pod editorem si vyberete jednu z kontextově doplněných funkcí a poté si stiskem tlačítka zobrazíte její nápovědu v dalším okně.

Zcela přepracována je podpora widgetů (řečí Drupalu bloky), tedy částí webů, které nejčastěji v bočních sloupcích zobrazují doplňující informace, odkazy, menu nebo reklamu. Widgety můžete nyní okamžitě upravovat a především používat více kopií jediného widgetu. Zlepšila se podpora přetahování, neaktivní widgety mají uloženo své nastavení pro další použití a vývojáři mají k dispozici vylepšené a robustnější API.

Zajímavým nápadem, jak si zpříjemnit práci v administračním rozhraní zejména na širokoúhlých monitorech, je funkce Screen Options umístěná v pravém horním rohu administrace. Zkuste ji rozklepnout třeba na titulce - nabídne vám výběr prvků, které zde budete chtít zobrazit, a jejich rozložení do zvoleného poštu sloupečků.

WordPress 2.8 nabízí úprava rozložení prvků administrace

WordPress 2.8 nabízí úprava rozložení prvků administrace

Kompletní přehled všech 180 novinek ve WordPressu 2.8 najdete přímo na WordPress.org na stránce Version 2.8 (anglicky). Stahovat můžete buď z domovské stránky WordPressu, nebo lépe prostřednictvím automatické aktualizace v administraci svého webu.

Do příštích verzí plánují vývojáři WordPressu zapracovat vylepšenou podporu médií a kontroly závislostí, verzování šablon a témat.

Tagy

Buďme ve spojení, přihlaste se k newsletteru

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracováním osobních údajů. 
Více informací v Ochrana osobních údajů.

Autor článku: Jan Polzer

Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal, WordPress a Symfony. Acquia Certified Developer & Site Builder. Autor několika knih o Drupalu.
Marketing Director v Lesensky.cz. Ve volných chvílích podnikám výlety na souši i po vodě. Více se dozvíte na polzer.cz a mém LinkedIn profilu.

Komentáře k článku

Přidat komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Moje kniha o CMS Drupal

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Nové diskuze
Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru