Wordmove: velice snadná migrace WordPressu mezi lokálním počítačem a serverem

Provádíte větší úpravy ve svém WordPressu na lokálním počítači? Pak byste možná ocenili nástroj pro pohodlnou synchronizaci dvou či více instalací WordPressu, typicky mezi lokálním počítačem a hostingem nebo obráceně. Jeden takový jsem objevil.

Takové pravidlo zkušenějších vývojářů webů pracujících na větších projektech říká, že člověk by neměl úpravy provádět na živém webu přímo na serveru nebo webhostingu. No jo, jenže ono je to tak rychlé a pohodlné, že to prostě k takovým postupům svádí.

Komu by se chtělo hlavně u menších projektů kopírovat web ze serveru k sobě do počítače nebo jinam na vývojovou kopii. Tam upravovat připojení k databázi, tu následně importovat. Provést změny, vyzkoušet je a zase vše vrátit zpátky na hosting. Jasně, že by to takto mělo být, víme všichni, ale u menšího projektu se s tím nikomu nechce trávit čas.

Je tu však docela jednoduchá pomůcka pro příkazový řádek, která vám těžkosti spojené se synchronizací dvou kopií jednoho webu vyřeší. Jmenuje se Wordmove a jde o jednoduchý nástroj napsaný v Ruby. Funguje jednoduše. Na začátku si vygenerujete konfigurační soubor v syntaxi YAML, upravíte v něm nezbytné údaje a pak jen pracujete se dvojicí příkazů, která buď stáhne kopii webu včetně databáze do počítače, případně naopak, nakopíruje upravený web a jeho databázi na hosting či server.

Wordmove

Jak pracovat s nástrojem Wordmove

Abyste mohli začít Wordmove používat, musíte si v počítači rozběhat prostředí pro fungování s Ruby. Jak instalace Wordmove, tak jeho použití totiž Ruby vyžaduje. Jakmile máte připraveno a funguje vám na příkazovém řádku příkaz gem, můžete se pustit do instalace Wordmove.

Prográmek Wordmove má řadu pomocných přepínačů. Kouknete-li do dokumentace, zjistíte, že nemusíte například kopírovat databázi, ale třeba jenom soubory. Podpora Windows není oficiálně zmíněna, ale podle ohlasů na internetu by měla normálně fungovat.

Aby byl Wordmove schopen přenášet i databázi, ujistěte se, že v příkazovém řádku ve vašem počítači máte přístup k programu mysqldump. Pokud jej v počítači máte, ale není dostupný ze všech složek, přidejte cestu k němu do proměnné PATH.

Pokud byste chtěli WordPress synchronizovat mezi více prostředími, nejenom lokálním a vývojovým, i to je možné. Při spuštění příkazu pro synchronizaci je pak jen nutné zadat název daného prostředí uvedeného v konfiguračním souboru.

Tip: Wordmove je podobně jako jiné aplikace pracující s YAML velice citlivý na správnost syntaxe ve svém konfiguračním souboru. Pokud vám bude kolabovat hned při spuštění s nějakou chybovou hláškou ohledně parseru, doporučuji syntaxi konfiguračního souboru zkontrolovat. Například online s YAML Lint.

Tagy

Buďme ve spojení, přihlaste se k newsletteru

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracováním osobních údajů. 
Více informací v Ochrana osobních údajů.

Autor článku: Jan Polzer

Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal, WordPress a Symfony. Acquia Certified Developer & Site Builder. Autor několika knih o Drupalu.
Marketing Director v Lesensky.cz. Ve volných chvílích podnikám výlety na souši i po vodě. Více se dozvíte na polzer.cz a mém LinkedIn profilu.

Komentáře k článku

Přidat komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Moje kniha o CMS Drupal

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Poslední komentáře
Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru