WhatFont: jak rychle rozpoznat použité písmo na webu

Při tvorbě webu je občas nutné zkontrolovat, zda použité písmo odpovídá zadání, grafickému návrhu. Jindy se zase chcete podívat, jaké písmo použil někdo jiný. Je mnoho způsobů, jak to zjistit, použití nástroje WhatFont je však velice rychlé a pohodlné.

Reklama

Když si prohlížím výsledek práce svých kolegů nebo prostě jen kontroluji svoje výstupy, občas se chci podívat, zda použité písmo v některé části webu odpovídá tomu, co zde bylo zamýšleno.

Je několik možností, jak to zjistit. Klasikou je samozřejmě panel pro vývojáře dostupný snad ve všech webových prohlížečích. Zaměříte prvek a podíváte se na jeho vlastnosti definované v CSS. Já upřednostňuji Firebug, protože ten ve vlastnostech prvku kromě definovaného pravidla pro písmo i odliší, zda se to písmo opravdu aplikovalo. Někdy kodér totiž sice nastaví písmo, to se ale z externího zdroje nenačte.

Nedávno mi však jeden kolega ukázal zajímavé rozšíření webových prohlížečů s názvem WhatFont. Je až primitivně jednoduché a pro daný účel maximálně dostačující.

Jak pracovat s WhatFont

Po instalaci do Chrome se vám objeví v liště jako nové tlačítko. Načtete si webovou stránku, tlačítko WhatFont stisknete a pak jen přejíždíte myší po prvcích na webové stránce. V plovoucím panelu poblíž kurzoru se pak ukazuje název použitého písma.

Pokud vás zajímají bližší informace, stačí na daný prvek na stránce, včetně odkazů, kliknout. WhatFont zobrazí detailnější panel s názvem písma, definovanou Font Family, velikost písma, výšku řádku a použitou barvu. Na její náhled ve čtverečku lze kliknout a přepínat si kód barvy mezi hexa vyjádřením a rgb.

WhatFont:

Vřele vám WhatFont doporučuji. Dostupné je coby rozšíření pro zmíněný Chrome, a také pro Safari. V dalších prohlížečích, včetně Firefoxu a Internet Exploreru jej můžete použít coby bookmarklet v liště. Ovšem ve Firefoxu mi v tomto režimu nefungoval úplně spolehlivě.

Reklama

Přidat komentář