WhatFont: jak rychle rozpoznat použité písmo na webu

Při tvorbě webu je občas nutné zkontrolovat, zda použité písmo odpovídá zadání, grafickému návrhu. Jindy se zase chcete podívat, jaké písmo použil někdo jiný. Je mnoho způsobů, jak to zjistit, použití nástroje WhatFont je však velice rychlé a pohodlné.

Když si prohlížím výsledek práce svých kolegů nebo prostě jen kontroluji svoje výstupy, občas se chci podívat, zda použité písmo v některé části webu odpovídá tomu, co zde bylo zamýšleno.

Je několik možností, jak to zjistit. Klasikou je samozřejmě panel pro vývojáře dostupný snad ve všech webových prohlížečích. Zaměříte prvek a podíváte se na jeho vlastnosti definované v CSS. Já upřednostňuji Firebug, protože ten ve vlastnostech prvku kromě definovaného pravidla pro písmo i odliší, zda se to písmo opravdu aplikovalo. Někdy kodér totiž sice nastaví písmo, to se ale z externího zdroje nenačte.

Nedávno mi však jeden kolega ukázal zajímavé rozšíření webových prohlížečů s názvem WhatFont. Je až primitivně jednoduché a pro daný účel maximálně dostačující.

Jak pracovat s WhatFont

Po instalaci do Chrome se vám objeví v liště jako nové tlačítko. Načtete si webovou stránku, tlačítko WhatFont stisknete a pak jen přejíždíte myší po prvcích na webové stránce. V plovoucím panelu poblíž kurzoru se pak ukazuje název použitého písma.

Pokud vás zajímají bližší informace, stačí na daný prvek na stránce, včetně odkazů, kliknout. WhatFont zobrazí detailnější panel s názvem písma, definovanou Font Family, velikost písma, výšku řádku a použitou barvu. Na její náhled ve čtverečku lze kliknout a přepínat si kód barvy mezi hexa vyjádřením a rgb.

WhatFont:

Vřele vám WhatFont doporučuji. Dostupné je coby rozšíření pro zmíněný Chrome, a také pro Safari. V dalších prohlížečích, včetně Firefoxu a Internet Exploreru jej můžete použít coby bookmarklet v liště. Ovšem ve Firefoxu mi v tomto režimu nefungoval úplně spolehlivě.

Buďme ve spojení, přihlaste se k newsletteru

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracováním osobních údajů. 
Více informací v Ochrana osobních údajů.

Autor článku: Jan Polzer

Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal, WordPress a Symfony. Acquia Certified Developer & Site Builder. Autor několika knih o Drupalu.
Web Development Director v Lesensky.cz. Ve volných chvílích podnikám výlety na souši i po vodě. Více se dozvíte na polzer.cz a mém LinkedIn profilu.

Komentáře k článku

Přidat komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Moje kniha o CMS Drupal

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Nové diskuze
Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru