WebShot – jak na screenshot webové stránky

Vytvoření screenshotu webové stránky, neboli její uložení do souboru s obrázkem, je obvykle záležitostí stisku klávesy PrintScreen a následného oříznutí obrázku vloženého přes schránku do grafického editoru. Můžete použít také speciální program pro tvorbu screenshotů, který dovolí zachytit pouze vybranou plochu na obrazovce. Řada těchto programů však neumí vytvářet screenshoty rolovacích oblastí, což je právě typický případ webové stránky. 

Řešení existuje několik. Mě v poslední době zaujal freewarový program s výmluvným názvem WebShot. Není to žádný doplněk do prohlížeče, ale samostatná aplikace s dokonale jednoduchým ovládáním. Pokud chcete pořídit čas od času snímek jediné stránky, zadejte její adresu, vyberte složku, kam bude obrázek uložen, a klikněte na tlačítko Start. Program si stránku načte, aniž by vás obtěžoval oknem webového prohlížeče, a vytvoří obrázek. Stránky, které jsou delší, než je výška obrazovky, jsou načteny na několikrát. O průběhu vytváření screenshotu webové stránky vás informuje ukazatel.

WebShot

Rychlé vytvoření screenshotu webové stránky 

Uživatelé vyžadující podrobnější nastavení a více funkcí také nebudou z programu WebShot zklamáni. Hned v první záložce si můžete všimnout, že název souboru s obrázkem může být automaticky vytvářen na základě adresy webu (např. maxiorel.cz.jpg). Podporovány jsou soubory JPEG, PNG, GIF a BMP. O každé tvorbě screenshotu webové stránky je vytvořen záznam v protokolu.

Dávkové zpracování a změna rozměrů 

Pro náročnější úkol, jakým je vytvoření screenshotů několika webových stránek je připraven dávkový režim. Stačí, abyste si pro něj připravili dva textové soubory. Jeden se seznamem URL, druhý s cílovými umístěními. Vždy jeden záznam na jednom řádku.

WebShot

Příprava na dávkové zpracování 

Vytvořený obrázek je možno automaticky upravit na konkrétní rozměr. Nezávisle na sobě lze ovlivnit výšku i šířku. Vzhledem k tomu, že změnou rozměrů obrázku dojde ke zkreslení skutečného vzhledu stránky, doporučuji využít spíše možnosti pořízení screenshotu webové stránky při určitém rozměru prohlížeče. Standardně je připravena velikost 1 024 × 768, stačí ji jen aktivovat.

WebShot

Nastavení velikosti prohlížeče pro pořízení stránky 

Jak si jistě všimnete, u každého screenshotu delší webové stránky dochází k prodlevě před opětovným načtením a posunutím o potřebnou část. Aby se zamezilo zbytečnému zatížení serveru, na kterém webová stránka běží, program má nastaven interval prodlevy. Standardně je to pět sekund, můžete jej však podle svého uvážení změnit.

WebShot

Nastavení prodlevy mezi dílčími screenshoty 

WebShot je povedený nástroj, který přesně zapadá do škatulky freewarových aplikací. Není přecpán zbytečnými funkcemi, jeho ovládání je dokonale srozumitelné a uživatelské rozhraní přehledné. K dispozici je i verze určená pro příkazový řádek. Tu pak můžete zařadit do různých skriptů. Pro vývojáře je nabízena i DLL knihovna, kterou mohou začlenit do svých aplikací. Obojí však již za určitý poplatek (55 USD za verzi pro příkazový řádek, 110 USD také s DLL a příklady použití v C++, C# a VB.NET). Stahovat můžete na adrese www.websitescreenshots.com.

WebShot získal ocenění 5/5 na Maxiorel.cz

Buďme ve spojení, přihlaste se k newsletteru

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracováním osobních údajů. 
Více informací v Ochrana osobních údajů.

Autor článku: Jan Polzer

Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal, WordPress a Symfony. Acquia Certified Developer & Site Builder. Autor několika knih o Drupalu.
Marketing Director v Lesensky.cz. Ve volných chvílích podnikám výlety na souši i po vodě. Více se dozvíte na polzer.cz a mém LinkedIn profilu.

Komentáře k článku

Přidat komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Moje kniha o CMS Drupal

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Nové diskuze
Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru