Vyšel WordPress 2.9. Co je nového?

Nová verze oblíbeného blogovacího systému je na světě. WordPress 2.9 přináší čtyři velké novinky, řadu menších, pět stovek oprav a tipů k vylepšení a kód od 140 přispěvatelů. Koukněme se na něj podrobněji.

Jak je u WordPressu dobrým zvykem, aktualizace proběhne zcela automaticky. Na vás je pouze ji spustit klepnutím na odkaz informující o dostupnosti nové verze. Po aktualizaci na WordPress 2.9 jděte na titulní stranu administrace a začněte objevovat jeho novinky.

WordPress 2.9 je pojmenován přídomkem Carmen. Toto jméno nese na počest jazzové zpěvačky Carmen McRae. Svým kódem do nové verze redakčního systému, který osobně vidím vhodný především pro blogy a jednouživatelské weby s jednoduchou strukturou obsahu, přispělo 140 vývojářů.

WordPress 2.9 a jeho novinky

Jak jsem zmínil v úvodníku, hlavní novinky WordPressu 2.9 jsou čtyři. Konkrétně se jedná o globální funkci Zpět, vestavěný editor obrázků, dávkovou aktualizaci modulů a jednodušší vkládání videa.

Globální funkce Zpět je z pohledu WordPressu 2.9 pomůckou, která vám zachrání krk například při nechtěném smazání článku. Ten už není nenávratně ztracen a funkcí Zpět jej jednoduše vytáhnete na světlo boží. Novým konceptem také dochází k eliminaci zjišťovacích otázek typu „Jste si jisti, že chcete...".

Vestavěný editor obrázků vám umožní je otáčet, ořezávat, převracet a měnit jejich velikost. Dle oznámení vývojářů je to jen první krůček na plánované cestě ke kompletní správě grafiky ve WordPressu. K editoru obrázků se dostanete pomocí Administrace a její položky Media Library. Zde klepnete na úpravu konkrétního obrázku a na další stránce na tlačítko Edit Image.

WordPress 2.9 a editor obrázků

WordPress 2.9 a editor obrázků

Hromadná aktualizace modulů a ověření jejich kompatibility ještě více zpříjemňuje údržbu webu s WordPressem. Pokud vám vyhovovala aktualizace vybraného modulu jedním klepnutím, nyní můžete udělat totéž pro všechny aktualizované moduly naráz, což tuto akci ještě více zjednodušuje.

Jednodušší vkládání videa ve WordPressu 2.9 znamená, že vám stačí překopírovat URL ze služeb YouTube, Daily Motion, Blip.tv, Flickr, Hulu, Viddler, Qik, Revision3, Scribd, Google Video, Photobucket, PollDaddy, a WordPress.tv do textu v editoru. Při jakékoli úpravě stále vidíte jen tuto adresu, avšak při zobrazení článku je toto URL automaticky konvertováno na potřebný kód Embed, který je vložen do vygenerovaného HTML. Je to rychlé a praktické. Podpora dalších služeb se objeví v příští verzi WordPressu.

Mezi další vylepšení, které přinesl WordPress 2.9 patří podpora zápisu rel=canonical, podpora automatické optimalizace databáze (je nutné ji zapnout ve wp-config.php), vylepšená práce s komentáři a náhledy obrázků v článku, lepší API pro vlastní typy příspěvků, jednodušší sběr informací do uživatelských profilů, pamatování řádku v editaci témat a modulů, bookmarklet pro tisk a mnoho dalšího.

WordPress 2.9 a bookmarklet pro tisk

WordPress 2.9 a bookmarklet pro tisk

Co bude dál?

Když se podíváte na aktuální číslo verze 2.9, tak vám určitě bude jasné, že další WordPress už ponese číslo 3. Objevit by se měl na jaře příštího roku, a přinese těsné spojení s víceuživatelskou podobou známou jako MU a nové výchozí téma vzhledu.

Zdroj: WordPress 2.9, oh so fine

Tagy

Buďme ve spojení, přihlaste se k newsletteru

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracováním osobních údajů. 
Více informací v Ochrana osobních údajů.

Autor článku: Jan Polzer

Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal, WordPress a Symfony. Acquia Certified Developer & Site Builder. Autor několika knih o Drupalu.
Web Development Director v Lesensky.cz. Ve volných chvílích podnikám výlety na souši i po vodě. Více se dozvíte na polzer.cz a mém LinkedIn profilu.

Komentáře k článku

Přidat komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Moje kniha o CMS Drupal

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Nové diskuze
Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru