viaProtect vám odpoví, kam váš mobil posílá data přes internet

Máte smartphone? S Androidem? A přemýšleli jste někdy nad tím, kam odcházejí data, která tento telefon posílá přes internet? Nebo co vlastně posílá a kdo je příjemcem těchto dat? Odpovědět vám může jednoduchá aplikace s názvem viaProtect.

Neustále se mluví o potenciálně nebezpečných aplikacích, které se maskují za antiviry, tahají z vás peníze nebo provádějí v telefonu nějakou neplechu. Ale už se trochu zapomíná na o, že i zdánlivě běžné aplikace, které jste si nainstalovali o své vůli a používáte je k plné spokojenosti, mohou odesílat data o nejrůznějších věcech, které v telefonu najdou.

Přemýšleli jste někdy nad tím, co všechno z vašeho telefonu odchází? Komunikace na web? Chat na Facebooku? Nějaké statistiky o hrách? Něco jiného?

Zkuste si nainstalovat jednoduchý prográmek viaProtect. Najdete jej v Google Play. Po svém spuštění program začne sledovat odcházející komunikaci a na vyžádání vám pak zobrazí její statistiku.

Základní informace o internetovém provozu v telefonu

Po spuštění vám viaProtect zobrazí celkový stav telefonu podle jím zjištěné analýzy. Z domovské obrazovky máte přístup k trojici hlášení: organizace, země a šifrovaný provoz. V každém z těchto hlášení se můžete přepnout mezi dnešní, týdenní a měsíční statistikou.

viaProtect

Například v případě zemí uvidíte, do kterého státu data z vašeho telefonu odcházejí nejčastěji. V mém případě to byly Spojené státy, což není nijak překvapivé a předpokládám, že na tom budete podobně. Překvapilo mě ale Japonsko a Nizozemí.

viaProtect

Detaily o internetové komunikaci

Když si na některou z položek v reportech kliknete, dozvíte se víc. Já, jelikož jsem byl překvapen komunikací do Japonska, jsem klikl na tento stát a dozvěděl se, že do něj byla uskutečněna trojice spojení, jednou přímo Androidem, což nechápu, po druhé aplikací ASTRO File Manager, což chápu ještě míň, nepamatuji si, že bych ji spouštěl.

Zpět do základního přehledu se dostanete klepnutím na tlačítko vlevo nahoře v červené liště. Doporučuji omrknout i statistiku šifrovaného provozu a podívat se, zda když z telefonu odcházejí nějaká data, jestli jsou alespoň zašifrovaná, nebo jen tak letí „vzduchem“. V mém případě to bylo zhruba půl na půl.

viaProtect

A co sensory?

Po stisku levého horního tlačítka na základní obrazovce viaProtect uvidíte menu programu, kde je možné se přepnout do položky Sensors. Zde vám viaProtect zobrazí základní informace o telefonu, jako jsou datové připojení a hlavně přehled aktivních sensorů. Těmi myslí v podstatě spouštění různých aplikací a procesů v telefonu v určitý čas bez vašeho zásahu.

viaProtect

Z programové nabídky je možné se přepnout do uživatelského profilu, odkud se po zadání e-mailové adresy u viaProtect zaregistrujete. Na e-mail pak dorazí jednorázový přihlašovací odkaz, na kterém si nastavíte heslo. Data o komunikaci z telefonu si pak můžete prohlížet i pohodlně na obrazovce počítače ve webovém prohlížeči.

Jen je trochu škoda, že hlášení nejdou trochu více do hloubky. Mimochodem, i samotný viaProtect komunikuje s internetem, kam posílá informace o komunikaci telefonu k analýze a zpřístupňuje vám je pak přes web.

Buďme ve spojení, přihlaste se k newsletteru

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracováním osobních údajů. 
Více informací v Ochrana osobních údajů.

Autor článku: Jan Polzer

Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal, WordPress a Symfony. Acquia Certified Developer & Site Builder. Autor několika knih o Drupalu.
Marketing Director v Lesensky.cz. Ve volných chvílích podnikám výlety na souši i po vodě. Více se dozvíte na polzer.cz a mém LinkedIn profilu.

Komentáře k článku

Přidat komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Moje kniha o CMS Drupal

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Poslední komentáře
Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru