TinyMCE Widget, Restrict Widgets, Contact Form a další střípky z Drupalu pro WordPress

Něco umí lépe Drupal, něco zase WordPress. Když jsem coby drupalista začal používat WordPress trochu více, hned jsem musel hledat náhradu několika funkcí, které Drupal v základu má, ale WordPress je postrádá. Naštěstí existují doplňkové pluginy s podobnou funkcionalitou.

Když radím zákazníkovi s výběrem redakčního systému, nabízím řešení odpovídající velikosti jeho webu a budoucím plánům na jeho rozšiřování. Nechci se omezovat jen na Drupal, přestože s ním lze postavit prakticky jakýkoli typ webu. WordPress je neméně kvalitní systém, byť při pohledu do kódu různých pluginů nebo témat vzhledu pro WordPress dostávám bolesti hlavy.

Drupal má v základu několik modulů poskytujících funkcionalitu, kterou naopak WordPress postrádá. Považuji tyto funkce za poměrně důležité, a tak stejně jako do Drupalu okamžitě instaluji například modul Views, do WordPressu přidávám mimo jiné i následující moduly.

Restrict Widgets – omezení viditelnosti widgetů

V Drupalu jsou bloky, ve WordPressu widgety. Obojí slouží k umístění HTML obsahu nebo nějakých automaticky vygenerovaných prvků (menu, žebříčky článků, poslední komentáře...) okolo hlavního obsahu. Jenže zatímco v Drupalu můžete u každého z bloků nastavit viditelnost a říci, že má být zobrazen jen například na titulce (nebo všude kromě titulky), ve výpisech kategorií či jen v obsahu určitého typu, ve WordPressu u jeho widgetů toto udělat nemůžete.

Naštěstí je tu plugin Restrict Widgets. Po instalaci a zapnutí tohoto pluginu přibude pod každým widgetem rozbalovací nabídka Display/Hide Widget, kde systému sdělíte, zda chcete nastavit zobrazovací nebo vylučovací (ukrývací) pravidlo. Následně kliknete do políčka pod ní a vyberete buď konkrétní stránky, příspěvky, kategorie, titulku, či jejich kombinace nebo různé množiny. Zobrazení můžete omezit i pro desktop nebo mobilní zařízení.

Restrict Widgets

Web pluginu – Restrict Widgets.

Contact Form – nastavitelný kontaktní formulář

Jednoduchý kontaktní formulář v Drupalu do verze 7 má sice řadu omezení, nemůžete si v něm bez pomoci doplňkových modulů přidávat další políčka, maximálně nastavíte různé cílové e-mailové adresy podle nějaké volby ve formuláři. Drupal 8 už ale zvládne přidávat políčka do tohoto formuláře vizuální cestou.

WordPress však v základu nemá žádný takový kontaktní formulář. Naštěstí má ale k dispozici doplňkový plugin Contact Form 7. Po jeho zapnutí uvidíte v administračním menu WordPressu položku Contact, ve které lze definovat tolik konkrétních formulářů, kolik potřebujete.

Definice formuláře neprobíhá vizuální cestou, ale pomocí HTML, do kterého vkládáte nahrazovací vzorky vykreslující při zobrazení stránky samotný formulář. Contact Form 7 umí celou řadu typů políček, včetně nahrávání souboru s omezením určitých přípon a velikosti.

Formulář pak na stránce zobrazíte pomocí vygenerovaného nahrazovacího vzorku odpovídajícího dané definici kontaktního formuláře. Řada dalších pluginů umí tento modul dále vylepšit.

Contact Form 7

Web pluginu – Contact Form 7.

Disable Comments – úplné vypnutí komentářů

Vypnutí komentářů v Drupalu je také jednoduchá věc – buď je potlačíte v nastavení jednotlivých typů obsahu, nebo prostě úplně vypnete modul Comment. Na firemní webové prezentaci totiž obvykle komentáře vůbec nepotřebujete.

Ve WordPressu je to složitější, ale ne nemožné. Stačí doinstalovat plugin Disable Comments. Po jeho zapnutí přejděte do nového Nastavení > Disable Comments a komentáře vypněte buď úplně, nebo jen pro určité typy příspěvků.

Disable Comments

Web pluginu – Disable Comments.

Black Studio TinyMCE Widget – vizuální editor pro zadávání obsahu bloků

Drupal 7 a starší sice nemá zabudovaný vizuální editor, ten nabízí až připravovaný Drupal 8 a poskytne vám jej jak pro tvorbu obsahu, tak pro nastavení bloků. WordPress sice editor má, ale ne pro widgety. Takže je to takové půl na půl, přesto jsem do přehledu ještě zařadil plugin umožňující editovat obsah HTML widgetů pomocí vizuálního editoru.

Jméno příslušného pluginu je Black Studio TinyMCE Widget. Po zapnutí uvidíte v seznamu widgetů novou položku Black Studio TinyMCE. Když widget zaktivníte, rozbalí se zadávání obsahu prostřednictvím editoru.

Black Studio TinyMCE

Web pluginu – Black Studio TinyMCE Widget.

Pravidelně používám samozřejmě i celou řadu dalších pluginů, zejména kvůli SEO. O nich ale zase někdy příště. Je mimochodem zajímavé, že podporu meta tagů nebo open graph musíte ve WordPressu i Drupalu řešit externě, přitom řada malých CMS má toto rovnou zabudováno.

Buďme ve spojení, přihlaste se k newsletteru

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracováním osobních údajů. 
Více informací v Ochrana osobních údajů.

Autor článku: Jan Polzer

Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal, WordPress a Symfony. Acquia Certified Developer & Site Builder. Autor několika knih o Drupalu.
Web Development Director v Lesensky.cz. Ve volných chvílích podnikám výlety na souši i po vodě. Více se dozvíte na polzer.cz a mém LinkedIn profilu.

Komentáře k článku

Přidat komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Moje kniha o CMS Drupal

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Nové diskuze
Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru