Test a recenze náramků: Lenovo Cardio Plus HX03W vs. Xiaomi Mi Band 2

Během jarních měsíců jsem si vyzkoušel dvojici chytrých náramků a měl tak možnost bezprostředního srovnání dvou kousků fitness měřidel. Zaujal mě jako prvonositele více Lenovo Cardio Plus HX03W nebo Xiaomi Mi Band 2?

Nositelnému hardwaru, wearables či prostě hezky česky nositelným měřidlům se spíše bráním. Nechápu, proč bych do přírody nebo i do města měl na procházku vyrážet ověšený čipy jako vánoční stromeček. Dělám pohyb pro radost, ne kvůli výkonům, stresujícímu sledování tepovky či neustálé potřebě překonávat sebe sama.

Před půl rokem jsem otestoval chytré hodinky Amazfit Pace. Přišly mi povedené, ale posunul jsem je dále v rodině a před digitálními dávám přednost spíše klasickým ručičkám. Amazfit Pace však dělají své nositelce radost.

Na jaře přišla od Gearbestu nabídka otestovat dvojici sportovních náramků, oba ze stejné cenové relace. Přišlo mi to zajímavé. Po zimě jsem se začal zase trochu více hýbat, ale pokud jsem někdy měřil svůj výkon, tak snad jen občasným kouknutím na počet ušlých kroků v mobilním telefonu.

Lenovo Cardio Plus HX03W a Xiaomi Mi Band 2

Kromě toho, že jsem byl zvědav, jak moc se budou na první pohled podobné Lenovo Cardio Plus HX03W a Xiaomi Mi Band 2 od sebe lišit, zajímalo mě, co to udělá se mnou. Mít několik dní na sobě náramek, který sleduje moji aktivitu. Nestanu se na tom závislý? Pustil jsem se tedy do testování, dennodenního používání a zde je moje recenze obou produktů.

Lenovo Cardio Plus HX03W a Xiaomi Mi Band 2

Lenovo Cardio Plus HX03W

Jako první jsem si na zápěstí připnul chytrý náramek od Lenova. Tedy, nejprve bylo nutné jej nabít. Vodotěsný Cardio Plus HX03W je tvořen samotným „strojkem“ se dvěma výčnělky, na kterých jsou nacvaknuty dvě části gumového pružného řemínku. Jeden výčnělek je opatřen USB konektorem. Bohužel kvůli zahnutí budete mít u některých strojů problém s připojením a nabitím. Vyřeší to prodlužka na USB, kterou byste však v malé krabičce od náramku hledali marně.

Dopředu prozradím, že hranatý a lesklý, na boku zaoblený displej Lenovo Cardio Plus HX03W se mi líbí mnohem více než designové provedení konkurenčního náramku. S řemínkem jsem měl ale trochu problém. Jak je tělo náramku trochu větší, tak jsem musel při zapínání ruku trochu přiškrtit, v opačném případě po pár hodinách nošení náramek na ruce rotoval. Ale dalo se na to zvyknout.

Lenovo Cardio Plus HX03W

Ovládání Lenovo Cardio Plus HX03W

Náramek je ve výchozím stavu nastaven tak, aby se při otočení zápěstí směrem vzhůru rozsvítil svůj displej. Ze začátku mi to přišlo fajn, ke konci jsem měl ale pocit, že funkce je snad až příliš citlivá a reaguje i v momentech, kdy to není zapotřebí. Typicky v posteli (oba náramky jsem nosil 24 hodin denně), při zvedání půllitru nebo při protahování. Je zde možnost toto chování vypnout poté, co náramek usoudí, že už nějakou dobu spíte.

K ovládání náramku slouží malá dotyková ploška znázorněná kolečkem ve spodní části krytu displeje. Nenajdete zde tedy žádná boční tlačítka nebo jiné prvky vystupující z těla náramku. Jednoduchým stiskem nebo ťapnutím na plošku tak přepínáte mezi následujícími režimy:

  • Základní displej s hodinami, ukazatelem stavu baterie, časem a zapnutým Blutetooth
  • Měřidlo sportovní aktivity
  • Počet kroků ušlých daný den
  • Aktuální tepová frekvence
  • Nastavení budíku

Jakmile se přepnete do některého z režimů, delším ponecháním prstu na dotykové plošce změníte jeho zobrazení a dostanete se k dalším funkcím. V případě základního displeje lze nastavit alternativu v podobě velkých číslic hodin nebo ciferníku bez dalších informací.

U měřidla sportovní aktivity delším stiskem senzoru odstartujete sledování tepové frekvence a měření spálených kalorií. A také sledování uplynulého času. Hodí se to zřejmě, když si chcete do tabulky zapsat, kolik piva či čokolády jste spálili při cvičení. Já to používal na orientační měření svojí zátěže při cvičení Freeletics (odkaz vám dá 20% slevu). Dlouhým stiskem měření opět ukončíte.

V případě ušlých kroků se lze podobně přepnout na zobrazení v kilometrech a kaloriích. U alarmu si dlouhým stiskem jen zobrazíte, na jaké časy je nastaven.

A to je vše, co Lenovo Cardio Plus HX03W dovede. Nemyslím, že je to málo. Jedná-li se o fitness náramek, pak je tu pravděpodobně vše, co mě napadá, že by podobná věc měla umět. Zaujalo vás propojení na Bluetooth? Ano, to slouží ke spojení s mobilním telefonem a ovládací aplikací.

Lenovo Cardio Plus HX03W a spojení s telefonem

V titěrném manuálu dodávaném k hodinkám najdete QR kód, kterým otevřete obchod s aplikacemi na své mobilní platformě. Odtud si nainstalujete aplikaci Lenovo Healthy. S její pomocí jednak do hodinek nastavíte správný čas, jednak je spárujete s telefonem kvůli notifikacím. Náramek vám zavibruje při příchozím volání, SMS nebo jiných zprávách. Záleží na nastavení, které, stejně jako alarm, v aplikaci naťukáte.

V aplikaci pak rovněž sledujete svoji aktivitu den za dnem. K vidění je graf, ve kterém jsou stejné ukazatele jako v náramku. Tedy ušlé kroky, kilometry a kcal. Sledována a ukládána jsou také data o kvalitě spánku. Kolik jste prospali hlubokým spánkem, kolik lehkým a jakou dobu jste byli vzhůru. Zkrátka, jak moc se při spaní mrvíte.

Třetí statistikou v mobilní aplikaci je pak záznam naměřené srdeční frekvence. Jak z ručně vyvolaných měření, tak z průběžného sledování, které Lenovo Cardio Plus HX03W provádí.

Aplikace Lenovo Healthy

Statistiky si ve všech případech přepínáte mezi aktuálním dnem a historií. Bohužel mě z nějakého důvodu aplikace odhlásila a po opětovném přihlášení po měsíci, kdy jsem si hrál s druhým náramkem, jsem měl pryč všechna předchozí měření.

Výdrž a parametry Lenovo Cardio Plus HX03W

Udávaná výdrž náramku je 7 dní. Nevím, jak je to měřeno, měl jsem nastaveny tři alarmy denně, náramek měl na ruce dnem i nocí, pravidelně cvičil, chodil, a přesto mi vydržel 13 dní bez nabíjení. Což je samozřejmě plus, když je výdrž větší než udávaná.

Náramek používá čip Nordic 52832. Displej je OLED 0,96 palce a Lenovo Cardio Plus HX03W splňuje IP68 (vodotěsnost). Tu jsem ovšem poté, co jsem utopil vodotěsný mobil Samsung, raději nezkoušel.

Z funkcí, které jsem ještě nezmínil, je to například upomínka pohybové aktivity (když hodinu sedíte u počítače bez hnutí a píšete článek) nebo vibrování náramku, které by vám mělo zabránit usnout.

Xiaomi Mi Band 2

Druhý den poté, co se mi náramek od Lenova vybil, jsem si na ruku připnul druhý kousek. Xiaomi Mi Band 2 se drží svého tradičního designu, který se prakticky nezměnil od doby před pár lety, kdy jsem přítelkyni kupoval podobné udělátko, tehdy ještě bez displeje a bez dvojky v názvu.

Tedy, v gumovém náramku s poněkud lépe držícím a méně těsným objetím (kulaté dírky a jeden čudlík vs. ploché dírky a dva čudlíky u Lenova) je zapuštěno tělo přístroje. Když jej chcete nabíjet, prostě jej vyloupnete a vložíte do malé dokovací stanice s křehkým káblíkem a USB konektorem. Je potřeba hodně zatlačit, aby došlo ke kontaktu a nabíjení se spustilo.

Xiaomi Mi Band 2

Displej je o poznání menší než u Lenova. Navíc velký kus plochy jeho krytu odebírá kulaté tlačítko, takže zobrazovací oblast na tomto náramku je opravdu titěrná. Ovládací tlačítko není součástí povrchu, ale je do něj zapuštěné. Samozřejmě to není tlačítko v pravém smyslu slova, je to jen dotyková plocha.

Ovládání Xiaomi Mi Band 2

Stejně jako u Lenova, i zde si vystačíte s jediným ovládacím prvkem. Ale zatímco Lenovo umožňuje přepínat různé typy základních zobrazení, měřit a ukončovat sportovní aktivitu, zkrátka dělat něco s aktuálně přepnutým displejem, Xiaomi Mi Band 2 toto nenabízí. Žádný krátký nebo dlouhý dotek.

Ťapnutím na dotykovou plošku prostě jenom přepínáte mezi těmito obrazovkami:

  • Hodiny a datum
  • Počet ušlých kroků
  • Vzdálenost v metrech
  • Spálené kalorie
  • Aktuální tepová frekvence
  • Nabití baterie

K zobrazení mám jednu připomínku. Jakožto primárně fitness náramek je fajn velké číslo počtu ušlých kroků, vzdálenosti nebo kalorií. Ale základní displej s datem je velmi nepřehledný a špatně čitelný. Hodiny a minuty by ještě šly, datum je ale velmi malé a občas jsem měl problém jej stihnout přečíst, než displej pohasl. Spíše bych navrhoval dát hodiny a minuty pod sebe, čímž budou mít prostor na větší velikost. A datum přesunout na samostatnou obrazovku.

Mobilní aplikace pro Xiaomi Mi Band 2

Aplikace pro nastavení náramku a sledování naměřených hodnot si dovede poradit nejenom s Xiaomi Mi Band 2, ale kupodivu v místnosti našla i hodinky Amazfit Pace. Umí se spojit dokonce i s chytrými botami, zatímco aplikace o Lenova jen trapně s chytrou váhou. To jsou věci. Také tato appka vás po nějaké době nečinnosti v telefonu odhlásí, což mi přijde dost zvláštní. Historie se mi z ní ale nesmazala.

Zobrazení dat je podobné jako u Lenovo Healthy. V Mi Fit uvidíte aktuální ušlou vzdálenost, data o spánku a srdečním tepu. Klepnutím si zobrazíte detailnější informace a také graf historie. V případě tepu vyvoláte měření rovnou z telefonu.

Co je zde navíc, tak spuštění aktuálního měření pohybové aktivity. Vyberete si běh, pás, kolo či chůzi a kliknete na spouštěcí tlačítko. Náramek vás v závislosti na nastavení dovede vibrováním upozornit na příliš vysoký tep nebo na pomalé tempo při běhu.

Aplikace Mi Fit

Zatímco k Lenovo Healthy se lze přihlásit prostřednictvím hlavních sociálních sítí a dále je už jen napojení na WeChat, Mi Fit nabízí i později v aplikaci propojení na WeChat, QQ, Google Fit a Sina Weibo. A také vytrvale žádá o povolení k procházení fotek v telefonu, což vždy odmítnu. Nevím, nač by aplikaci komunikující s náramkem měly být dobré.

Výdrž a parametry Xiaomi Mi Band 2

Udávaná doba, po kterou by se měl tento náramek obejít bez přísunu elektřiny z USB, je 20 dní. Musím říci, že takovou zkušenost nemám. Plně nabitý náramek s kapacitou baterie 70 mAh mi vydržel 14 dní, tedy o malinko více než Lenovo, ale o týden méně, než by dle specifikací měl. Používal jsem jej přitom stejně aktivně jako konkurenční.

Také Xiaomi Mi Band 2 je vodotěsný (IP 67), funguje s Androidem i iOS, displej je OLED.

Tip: Přehled nejlepších chytrých náramků najdete na webu Testado.cz

Závěrečné hodnocení

Podle reakcí na Gearbestu, kterému děkuji za poskytnutí náramků na test, je o maličko lépe hodnocený výrobek od Xiaomi. Vzhledem k tomu, že oba momentálně stojí stejně (ke dni vydání článku je tu akční cena 19,99 USD za každý, mi však přijde o něco lepší Lenovo Cardio Plus HX03W.

Má větší displej, mnohem více funkcí, snadno se ovládá. Spárování s mobilní aplikací bylo s menšími problémy. Na druhou stranu Xiaomi Mi Band 2 má o něco delší skutečnou a mnohem delší teoretickou výdrž. To by mohlo být plus, pokud oželíte příšerný displej. Mimochodem, na prudkém slunci je viditelnost obou náramků špatná. Z pohledu aplikací je na tom samozřejmě lépe Xiaomi.

No a stal jsem se na náramcích závislý? Musím říci, že jsem se ze začátku bál. U Lenova jsem měl pocit, že sledování počtu ušlých kroků je vážně návykové. Všechny statistiky jsem kontroloval několikrát denně. U Xiaomi to nepřestalo, tam jsem si zase více hrál s daty v telefonu. Ale je to pár týdnů, co jsem je nechal oba vybité ležet a nevzal jsem si na zápěstí ani hodinky. Jediný absťák, který nyní pociťuji, je koukání na aktuální čas na prázdném zápěstí. Na pohybovou aktivitu u mě nošení a nenošení náramku vliv nemělo.

Buďme ve spojení, přihlaste se k newsletteru

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracováním osobních údajů. 
Více informací v Ochrana osobních údajů.

Autor článku: Jan Polzer

Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal, WordPress a Symfony. Acquia Certified Developer & Site Builder. Autor několika knih o Drupalu.
Marketing Director v Lesensky.cz. Ve volných chvílích podnikám výlety na souši i po vodě. Více se dozvíte na polzer.cz a mém LinkedIn profilu.

Komentáře k článku

návštěvník

Vzhledem k tomu, že manželka používá Mi band 2 zhruba půl roku, dovolím si několik poznámek:

Skutečná výdrž náramku je bez použití pravidelného měření tepu v jejím případě 30 dní.
je dobré doinstalovat českou aplikaci Tools & Mi Band, rozšíří možnosti náramku.

Pokud se rozmýšlet, zda nějaký náramek nosit nebo ne, byla naše volba jednoznačná. Náramek lze použít i v případě potíží de srdcem k pravidelnému měření tepu. Přesnost měření v tomto případě není rozhodující, jde o tendenci změn.

Já jsem v určité době používal náramek, který měří ještě krevní tlak. Je to sice nepřesné ale v určitých případech pohodlnější než nosit celý den Holter na měření tlaku.

Profile picture for user Jan Polzer

Díky za upřesnění. Ano, já měl na obou zapnuté průběžné měření tepu, takže se čas mohl od vašeho lišit. Vzpomenete si, čím jste měřil tlak?

návštěvník

Dobrý den, momentálně nejsem doma, budu doma po 10.6. Pošlu typ a fotky.

Přidat komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Moje kniha o CMS Drupal

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Poslední komentáře
Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru