Stahujte Drupal 7.50: přeskakuje číslování, řeší PHP 7, vylepšuje SEO

V rámci aktualizací tohoto týdne, vyšla i nová verze Drupalu 7. Možná vás zarazí, že přeskočila z 7.44 rovnou na 7.50. Inu je to proto, že přináší několik významnějších změn. Ty jsou funkčního rázu, tentokrát nebyly třeba žádné bezpečnostní aktualizace.

Reklama

Aktualizace pro Drupal vycházejí v pravidelných intervalech, zejména jsou-li potřeba z bezpečnostních důvodů. Čas od času se v nich objeví různá zajímavá vylepšení stávající řady. To se stalo i tento týden a dokládá to, že Drupal 7 rozhodně není po příchodu osmičky mrtvá záležitost. Naopak, jde stále o vyzrálý redakční systém s dlouhodobou perspektivou a netřeba se ho v dohledném horizontu zříkat.

Nová verze nese označení Drupal 7.50 z toho důvodu, že obsahuje řadu významnějších změn a vývojový tým nechtěl, aby zapadly v běžném číslování. Pojďme se tedy na ty nejzajímavější podívat.

Novinky v Drupalu 7.50

Drupal 7 nyní obsahuje soubor .editorconfig. Pokud nevíte, k čemu je něco takového dobré, koukněte na web editorconfig.org. Nebo rovnou do zmíněného souboru. Jedná se o konfiguraci programátorských editorů, které tak při práci na projektu s Drupalem budou vědět, jak mají nastavit konce řádků, kódování, odsazování, že mají očesávat prázdné mezery na koncích řádků atd. Za pomoci příslušného pluginu s ním dovedou pracovat oba moje oblíbené nástroje – PhpStorm i programátorský editor Atom. Doporučuji do nich podporu pro .editorconfig doplnit.

Drupal 7.50 mění výchozí settings.php. Pokud už vám Drupal běží, asi to není třeba řešit, nicméně kouknete-li do default.settings.php, uvidíte novinku v podobě zápisu pro multi-byte UTF-8 při spojení na databázi. Drupal 7.50 tak bude schopen lépe pracovat s Emoji, matematickými symboly nebo asijskými znaky v rámci celé škály UTF-8.

Změny se objevily také v robots.txt. Určit si pamatujete na nedávné (rok staré) vzrušení webařů, když Google začal rozesílat upozornění na to, že jeho robot není schopen načítat některé CSS a JS soubory ve vaší instalaci Drupalu. Stačilo upravit pravidla v souboru robots.txt a bylo po problému. Nyní jsou potřebné změny zaneseny i do výchozího souboru v instalačním balíčku Drupalu. Pokud jste doposud neupravili ručně, pak prostě jen robots.txt přepište tímto novým.

Nelekejte se chybových hlášení při update.php. Drupal 7.50 zrychluje vyhledávání souborů a také vylepšuje detekci chybějících souborů. S tím se pojí skutečnost, že při spuštění update.php vás může upozornit červeným hlášením na to, že v instalaci Drupalu chybí nějaký modul. Na třech desítkách webů, které jsem včera aktualizoval, se to však objevuje jen v případech, kdy byl nějaký modul použit a následně smazán, aniž by byl korektně odinstalován. Z poněkud děsivého hlášení však nemusíte mít těžkou hlavu, je to jen varování a nemá to vliv na funkci redakčního systému.

Objevuje se nové oprávnění Administer fields. Umožňuje uživatelům, kteří mohou manipulovat s nastavením obsahu, manipulovat také s políčky. Doposud to nebylo odděleno.

Drupal 7.50 také vylepšuje podporu pro PHP 7. To má samo o sobě velice příznivý dopad na rychlost webu, takže doporučuji vyzkoušet, zda na něm váš web pojede bez problémů a případně přejít. Jádro Drupalu by mělo být už v pohodě, otázkou je, co doplňkové moduly.

Z dalších novinek je to například skutečnost, že Drupal je nyní také chráněn před clickjackingem. Dochází k lepšímu propojení PHP a AJAXových volání. Uživatelé jsou nově automaticky odhlášeni poté, co kliknou na odkaz pro reset hesla.

Kompletní seznam změn najdete v release notes k Drupalu 7.50. Přestože nejde o řešení bezpečnostních problémů, doporučuji po provedení zálohy vaše weby aktualizovat. Pokud nepoužíváte drush, nezapomeňte poté spustit update.php, dochází totiž ke třem změnám v databázi a je nutné je v rámci aktualizačního procesu provést.

Vyšel rovněž Drupal 8.1.5

Spolu s Drupalem 7.50 se objevila také nová verze osmičkové řady. Ta přináší především velice dlouhý seznam oprav drobných chyb, které se v Drupalu 8 vyskytují. Pro konzervativní tvůrce webu je to jasný argument, proč ještě zůstat u sedmičky.

Tagy: 

Reklama

Přidat komentář