RegexBuddy a RegexMagic: silná dvojka pro práci s regulárními výrazy

Regulární výrazy jsou noční můrou každého vývojáře, přinejmenším dovedou hodně potrápit. Přitom se jedná o velmi užitečnou pomůcku. Zapomeňte na problémy s jejich sestavením. S návrhem a otestováním vám pomohou programy RegexBuddy a RegexMagic.

Nejprve několik slov o tom, co jsou to a k čemu slouží regulární výrazy. Jedná se o speciální řetězec, který slouží v různých programech nebo funkcích programovacího jazyka k vytvoření nahrazovacího vzorku, jenž obsáhne různé texty s definovanou strukturou.

Regulární výrazy využijete při hledání souborů s určitou maskou i při hledání obsahu v nich. Typickým příkladem je nalezení všech e-mailových adres nebo URL ve zdrojovém kódu webové stránky. Řídit se jen zavináčem nebo znaky http:// na začátku vám nepomůže. Nevíte totiž, jak jsou příslušné řetězce dlouhé. A právě v tuto chvíli přicházejí na řadu regulární výrazy.

RegexBuddy - sestavení a testování regulárních výrazů

Neznám nikoho, kdo by byl schopen dát dohromady složitější regulární výraz úplně „z hlavy". Pokud s nimi pracujete častěji, určitě si několik základů zapamatujete. Pro příležitostné použití nebo pro sestrojení rozsáhlejších regulárních výrazů už potřebujete nějakou pomůcku.

Na internetu najdete řadu online aplikací pro testování funkčnosti regulárního výrazu. Není to však tak komfortní ve srovnání s výbavou, kterou nabízí program RegexBuddy. Začnete tím, že do něj vložíte text, na kterém budete funkčnost regulárního výrazu ověřovat. Příkladem budiž tedy už zmíněný zdrojový kód webové stránky, ze kterého chcete posbírat odkazy.

RegexBuddy

RegexBuddy

Do políčka nad testovacím textem postupně poskládáte regulární výraz. Můžete samozřejmě z hlavy, ale doporučuji využít kontextovou nabídku pod pravým tlačítkem myši, která nabídne rychlé vkládání potřebných částí regulárního výrazu.

Co je však nejlepší, ihned vidíte, které části z testovacího textu váš regulární výraz zahrnuje, a můžete jej potřebným způsobem upravit. Získané řetězce pak lze samostatně vypsat pod testovacím textem.

Jakmile budete chtít hotový a odladěný regulární výraz použít, přepnete se na kartu Use. Zde si vyberete z celé řady podporovaných programovacích jazyků a RegexBuddy vám sestaví přímo zdrojový kód s vytvořeným regulárním výrazem. Ten jenom zkopírujete do svého projektu.

RegexBuddy

RegexBuddy

RegexMagic - když chcete regulární výraz vyrobit automaticky

Výborným parťákem pro program RegexBuddy je nástroj ze stejné dílny, RegexMagic. Také tento program slouží k práci s regulárními výrazy. Není však ani tak určen pro jejich testování, jako spíš pro návrh. Regulární výrazy dovede automaticky sestrojit tím, že mu předložíte testovací text, a řetězce, které by měl regulární výraz najít, označíte.

Jako příklad opět použiji sběr adres ze zdrojového kódu webové stránky. Zdroják vložíte do RegexMagicu. V něm označíte nějakou URL a stisknete tlačítko Mark. Tím označíte první vzorový text. V případě URL nebo e-mailu RegexMagic automaticky pozná, oč se jedná, v případě běžných textů doporučuji označit ještě jiný podobný a buď stisknout znovu Mark pro nastavení druhé podmínky, nebo tlačítko některé z již existujících podmínek.

Pod textem vám přibude seznam automaticky vytvořených pravidel. V případě odkazu je rozpoznáno, že se jedná o vzorek URL adresy. V klikacím rozhraní si nastavíte, zda hledáte jen odkazy na určitou doménu nebo kamkoli, zda má hledaná URL vyhovovat nějakým parametrům, nebo které komunikační protokoly vás zajímají.

RegexMagic

RegexMagic

Jakmile máte pocit, že sestrojený regulární výraz vyhovuje vašim požadavkům, přepnete se na kartu Regex, Use a stisknete tlačítko Generate. RegexMagic vytvoří regulární výraz a ve spodní části také zápis ve zvoleném programovacím jazyku.

RegexMagic

RegexMagic

RegexMagic dovede připravený regulární výraz otevřít spolu s testovacím textem v RegexBuddy, kde jej můžete ručně upravit a vyzkoušet. Užitečná je také knihovna připravených regulárních výrazů. Najdete v ní kromě e-mailových adres nebo URL také rozpoznávání čísel DIČ (VAT), data a času, čísel kreditních karet a další.

Oba programy najdete na webových stránkách www.regexbuddy.com a www.regexmagic.com.

Přímé odkazy ke stažení:

Buďme ve spojení, přihlaste se k newsletteru

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracováním osobních údajů. 
Více informací v Ochrana osobních údajů.

Autor článku: Jan Polzer

Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal, WordPress a Symfony. Acquia Certified Developer & Site Builder. Autor několika knih o Drupalu.
Marketing Director v Lesensky.cz. Ve volných chvílích podnikám výlety na souši i po vodě. Více se dozvíte na polzer.cz a mém LinkedIn profilu.

Komentáře k článku

Přidat komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Moje kniha o CMS Drupal

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Poslední komentáře
Nové diskuze
Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru