Přesný čas se správcem české národní domény

Správce české národní domény, sdružení CZ.NIC, o sobě dává vědět nejenom v souvislosti s přechodem na nový systém pro správu domén. Jedním z jeho nejnovějších počinů je spuštění veřejného NTP (Network Time Protocol) serveru pro synchronizaci času. Přesný čas ve svém počítači tak můžete seřizovat přímo přes český server.

Reklama

Časový server provozovaný sdružením CZ.NIC má v hierarchii NTP serverů úroveň stratum 1, což znamená, že je přímo připojen ke zdroji přesného časového signálu – v případě NTP serveru sdružení CZ.NIC jde o GPS Trimble Acutime Gold. Synchronizace systémového času počítače s časovým serverem vyžaduje pouze jednoduché nastavení a připojení k internetu. Stručný návod k nastavení synchronizace času s NTP serverem sdružení CZ.NIC u počítačů s operačními systémy Windows, Linux a Mac OS X je k dispozici na adrese http://podpora.nic.cz/SynchronizaceCasu.

Technické řešení NTP serveru sdružení CZ.NIC se skládá z GPS přijímače Trimble Acutime Gold, který je zdrojem velmi přesného časového signálu, a serveru na platformě i386 připojeného k internetu, vybaveného operačním systémem FreeBSD 6.2 a softwarem NTPD 4.2.

Zdroj: Tisková zpráva CZ.NIC

Reklama

Přidat komentář