Odlišné odkazy v menu u vícejazyčného Drupalu? Bez problému

Drupal 8 je v porovnání s předchozí verzí výborně připraven pro tvorbu vícejazyčných webů. Ale nedostatky občas objevíte. Tak například nutnost vytvářet oddělená menu pro jednotlivé jazyky. Jak z toho ven?
reklama

Jakmile si připravíte v Drupalu 8 vícejazyčný web, pravděpodobně budete chtít připravit i tomu odpovídající navigaci. Řekněme, že máte jedno hlavní menu, které ovšem nebude přeloženo 1:1. V češtině budete například nabízet registraci na kurzy, zatímco v angličtině byste rádi tuto položku menu vynechali.

Když se však podíváte na nastavení menu, objevíte v něm volbu Jazyk menu. Jasně, stačí nastavit jeden z jazyků a v tom druhém položky nebudou vidět. Pak si připravíte druhé menu s odlišnou strukturou a zapnete jej zase pro ten druhý jazyk.

Ale nepřijde vám toto řešení poněkud nešikovné? Momentálně stavím poněkud rozsáhlejší web s širokou stromovou strukturou položek v menu a pomocí jednotlivých bloků zobrazuji na různých stránkách různé části hlavního menu. A protože nechci skončit s milionem bloků v jednom regionu, rád bych přímo v nastavení menu určil, které položky patří do kterého jazyka.

Jasně, toto máme k dispozici. Jazyk menu stačí ponechat nespecifikovaný a prostě přeložit jednotlivé položky – odkazy v tomto menu. Bude to fungovat skvěle do doby, než se rozhodnete, že v každém jazyku budou jiné položky. Tohle Drupal 8 s jedním menu v základu nedovede a vy rychle zjistíte, že v angličtině vidíte i nepřeloženou položku, kterou byste rádi ponechali jen v češtině.

Řešení je velice jednoduché. Nainstalujte si doplňkový modul Menu Multilingual. Do nastavení každého bloku s položkami menu vám přidá dvojici zatrhovátek:

  • První zařídí ukrytí položek menu, které nemají přeložený text
  • Druhé zase ukryje položky menu vedoucí na nepřeložený obsah

Používám obvykle oboje a jednoduše tak plním své zadání. Mám jedno jediné menu, a přesto odlišnou sadu odkazů v různých jazycích.

Menu Multilingual. v Drupalu 8

Jak řešíte vícejazyčné weby s Drupalem a odkazy na nich vy?

Tagy
Autor článku: Jan Polzer

Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal a Symfony. Obojí také školím spolu se základy SEO. Jsem Acquia Certified Developer (Drupal 7) a Site Builder (Drupal 8 & 9) a napsal jsem několik knih o Drupalu. Ve volných chvílích cestuji a podnikám výlety. Více se dozvíte na mém firemním webu.

reklama

Komentáře k článku

Přidat komentář

Filtered HTML

  • Povolené HTML značky: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <p> <br>
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Novinka listopad 2020

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Poslední komentáře
reklama
Nové diskuze
reklama
Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

Co píší na Interval.cz
@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru