Nová generace konzolí. Kdy se jí konečně dočkáme?

Herní konzole ušly dlouhou cestu, která byla v některých obdobích dosti strastiplná.V současné době si jim ovšem velmi daří, takže se nabízí otázka, kdy se dočkáme nové generace, která nastoupí po té stávající.

PlayStation 4, Xbox One a Nintendo Switch

Aktuálně jsou celosvětově nejrozšířenější tři herní konzole, a to PlayStation od společnosti Sony, Xbox od Microsoftu a Switch od Nintenda. Za dobu existence těchto zařízení se jich prodalo stovky milionů kusů, přičemž pomyslnému žebříčku vévodí PlayStation 2, který se vloni s videoherní scénou „loučil" s číslem 150 milionů prodaných kusů. Ačkoli je mezi hráči mnoho zatvrzelých „PCčkářů", konzole zkrátka a dobře „frčí", a to i díky tzv. exkluzivitám, tedy herním titulům, které si na osobních počítačích určitě nezahrajete.

Vývojáři konzolí ale samozřejmě neusnuli na vavřínech a stále přicházejí s novými generacemi. Jenže ta poslední přišla už před nějakým tím pátkem. Vždyť PlayStation 4 a Xbox One spatřily světlo světa v roce 2013. Ačkoli vývojáři časem přišli s dílčími vylepšeními ve formě PlayStation 4 Pro a Xbox One X, přeci jen už je této generaci konzolí přes pět let. Faktem je, že Nintendo Switch se dostal do prodeje teprve předloni, jenže i přes herní pecky jako The Legend of Zelda: Breath of the Wild či Super Mario Odyssey se v našich luzích a hájích tato konzole zase tolik nerozšířila.

Stáří nové generace konzolí má ale jeden kladný efekt – pozitivně se projevuje na pořizovacích cenách, protože je dnes pochopitelně seženete levněji, než když šlo o úplné novinky. Využijete-li navíc slevové akce na Mironet.cz, případně Mall slevový kupón, abychom uvedli alespoň dva příklady, můžete tyto herní mašiny získat za opravdu příjemnou cenu. Otázkou sice zůstává, zda má ještě smysl kupovat konzole z aktuální generace, když se pomalu, ale jistě chystá generace nová, ta však podle všeho nevyjde za pár týdnů ani měsíců. Záleží tedy na vašem rozhodnutí.

Kdy vyjde nová generace konzolí?

To, že Sony i Microsoft pracují na nové konzoli, se dlouhou dobu spekulovala a u obou značek je to už i oficiálně potvrzeno. Jenže stále není tak úplně jisté, kdy tato zařízení vyjdou. Na druhou stranu by to nemělo být těžké uhodnout. Podle informací, které se k nám z oficiálních i neoficiálních zdrojů dostávají, se zdá, že letošní rok se jeví jako ještě příliš brzo, zatímco rok 2021 už poněkud pozdě, protože pro obě společnosti hrozí riziko, že to konkurent stihne dříve. Nová generace herních konzolí od Sony a Microsoftu by se proto měla pravděpodobně objevit v roce 2020.

Co se týče názvu, Sony nehodlá nic měnit, takže se nová konzole bude bez překvapení jmenovat PlayStation 5. U Mircosoftu už ovšem označení tak jisté není. Společnost totiž údajně pracuje hned na několik nových zařízení, jejichž řada nese kódové označení Scarlett. O konzoli, jež má nahradit Xbox One, se sice často (dle logiky věci) hovoří jako o Xbox Two, nicméně nejde o oficiální označení, takže si ještě budeme muset počkat. Co je však jisté, že se bude z hlediska hardwaru jednat o mimořádně „nabušené" mašiny. PlayStation 5 by měl např. pohánět procesor Ryzen 8Core.

Zajímavé je, že určití povolání lidé tvrdí, že půjde o poslední generaci konzolí. Tomu kupříkladu věří i Yves Guillemot, tedy nikdo menší než ředitel společnosti Ubisoft. Musíme ovšem podotknout, že stejně hovořili různí analytici i o PlayStation 4 a Xbox One, takže kdo ví... A co Nintendo? To se soupeření mezi Sony a Microsoftem tak úplně neúčastní. Jeho fanoušky může těšit skutečnost, že nová konzole by měla vyjít už v letošním roce. Navazovat přitom bude na Switch, opět tedy půjde o hybridní konstrukci, která by měla mít oproti svému předchůdci především lepší výkon.

Buďme ve spojení, přihlaste se k newsletteru

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracováním osobních údajů. 
Více informací v Ochrana osobních údajů.

Autor článku: placená inzerce

Články označené jako placená inzerce jsou obsah, za který zadavatel inzerce zaplatil provozovateli tohoto webu.

Komentáře k článku

Přidat komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Moje kniha o CMS Drupal

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Poslední komentáře
Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru