Norton AntiVirus 2011: ochranář nebo informační nástroj?

Ve světě bezpečnostních produktů není Norton AntiVirus žádný nováček. Poté, co prošel dietou a přestal obtěžovat zpomalováním počítače, pustil se i do zobrazování nejrůznějších informací o tom, co se děje v systému. Co všechno vám nabídne?

Nedávno jsem na ExtraWindows.cz psal článek o Norton Internet Security 2011, kde jsem hned na začátku zmínil, že současné bezpečnostní produkty Symantecu již několik let nejsou těžkopádná monstra, která by po instalaci zpomalila počítač a více by obtěžovala, než pomáhala. Produkty Norton prošly před lety radikální omlazovací kúrou, jejíž součástí bylo především zaměření se na výkon aplikace.

Nejnovější Norton Internet Security 2011 i Norton AntiVirus 2011 se toho drží. Jejich instalace proběhne během chvíle a pak o nich prakticky nevíte. Snad jen s výjimkou informačních hlášení o stažených souborech. Co může dnes antivir nabídnout jiného, než klasickou ochranu počítače?

Zabezpečení s Norton AntiVirem 2011

Norton AntiVirus 2011 má v porovnání s předchozí verzí opět mírně pozměněné uživatelské rozhraní, hlavní funkce však zůstaly zachovány. Jako klasický antivir vás ochrání před viry a spywarem. Používá samozřejmě virové definice, heuristickou analýzu a svou specialitu představenou v předchozí verzi, technologii Norton Insight.

Norton AntiVirus 2011

Norton AntiVirus 2011

Vždy, když do počítače stáhnete nějaký soubor, je tento prověřen oproti databázi důvěryhodných souborů, která je plněna daty uživatelů bezpečnostních produktů Norton. Kontrola s využitím Norton Insight by měla být rychlejší než klasické skenování, zvlášť poznat je to u velkých souborů. V praxi se vám tak po stažení souboru objeví v pravém spodním rohu obrazovky plovoucí panel s informací, že stažený soubor je bezpečný. Anebo že není.

Informační hlášení pro zvědavé uživatele

Ve spodní části hlavního okna Norton AntiViru najdete mapu světa, na které lze rozkliknout jednotlivé kontinenty a podívat se, kolik bezpečnostních hrozeb je v nich momentálně produkty Symantecu nalezeno. Podle mého názoru mnohem užitečnější je funkce Výkon, která zobrazí graf s historií zatížení procesoru a operační paměti - podobně jako to umí i přímo Windows.

Norton AntiVirus 2011 a informace o výkonu

Norton AntiVirus 2011 a informace o výkonu

V rámci těchto informací o výkonu však probíhá sběr a vyhodnocování údajů o tom, které aplikace mohou za neobvyklé vytížení vašeho počítače. Již přímo za provozu těchto aplikací může naskočit varovné upozornění, že s nimi nemusí být něco v pořádku. Informace o těchto stavech Norton AntiVirus 2011 ukládá a může je zobrazit v pohledu do historie výkonu.

Norton AntiVirus 2011 a podrobnosti o zpomalujících aplikacích

Norton AntiVirus 2011 a podrobnosti o zpomalujících aplikacích

Když myší najedete nad jednotlivé symboly, dozvíte se, jaké soubory jste kdy stáhli z internetu, jaké aplikace jste instalovali, které hrozby Norton AntiVirus našel, nebo které aplikace způsobily problémy s výkonem. Přijde mi to vcelku praktické, zvláště když by se řešili nějaké problémy týkající se náhlého zpomalení počítače.

Kromě výše uvedeného se můžete podívat na aktuální stav databáze Norton Insight, kde se dozvíte, kolik obsahuje záznamů o důvěryhodných a nebezpečných souborech. Odkazem Úlohy Norton se přepnete do okna, kde je opět vidět zatížení počítače, ale v kontextu s tím, jaký vliv na to měl právě Norton AntiVirus.

Norton AntiVirus 2011 zobrazí, jak moc zatížil počítač

Norton AntiVirus 2011 zobrazí, jak moc zatížil počítač

Další zajímavou statistikou je Hodnocení aplikací. Při prvním spuštění trvá několik minut, než se nějaké informace vůbec objeví, při dalším je to již mnohem rychlejší. Norton AntiVirus zde zobrazuje všechny nalezené aplikace s informací, zda jsou v komunitě Nortonu považovány za důvěryhodné, kolik uživatelů je má taky na svém počítači, jak velký mají vliv na zatížení počítače a kdy si jich u vás Norton AntiVirus všiml.

Norton AntiVirus 2011 a hodnocení aplikací spouštěných po startu Windows

Norton AntiVirus 2011 a hodnocení aplikací spouštěných po startu Windows

Seznam můžete filtrovat pro momentálně spuštěné procesy, pro všechny aplikace nebo jen pro ty nedůvěryhodné, pro aplikace spouštěné po startu počítače a podobně.

Norton AntiVirus 2011 vs. Norton Internet Security 2011

Na tiskové konferenci představující nové produkty Norton padl názor, že v Česku v podstatě držíme trend a více nakupujeme řešení typu vše v jednom, jinými slovy antivir s firewallem, jako nabízí Norton Internet Security (plus řadu dalších funkcí). V Rumunsku a dalších zemích na východ od našich hranic se spíš drží samostatných antivirů, což jako by znamenalo, že jsou za světem pozadu.

Já nechci hodnotit současné trendy, ale přijde mi, že instalace samotného antiviru ještě nemusí být známkou brzdy pokroku. Naopak. Já se třeba plně spoléhám na firewall obsažený již ve Windows a nepotřebuji do systému instalovat něco, co je v něm již obsaženo. To nemluvím o nutnosti různých dodatečných nastavení. Chci kontrolu souborů pro jistotu. Vím, co dělám, ale občas si chci počítač prověřit. Z toho důvodu používám pouze antivir a myslím, že zdaleka nebudu sám. Nebo se pletu?

Norton AntiVirus 2011 v porovnání s Norton Internet Security 2011 neobsahuje funkce pro pokročilou ochranu webového prohlížeče, jako je ochrana před phishingem. Neobsahuje ani firewall, což si myslím může být řadou lidí i vítáno. Informační nástroje mají stejné, Norton AntiVirus si samozřejmě poradí i s kontrolou elektronické pošty.

Norton AntiVirus 2011 můžete pořídit za 1189 Kč pro jeden počítač s roční aktualizací. Dobrá zpráva pro stávající uživatele verze 2010 je ta, že mohou bezplatně upgradovat, aniž by museli hned prodlužovat licenci, která jim ještě třeba pár měsíců poběží.

Buďme ve spojení, přihlaste se k newsletteru

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracováním osobních údajů. 
Více informací v Ochrana osobních údajů.

Autor článku: Jan Polzer

Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal, WordPress a Symfony. Acquia Certified Developer & Site Builder. Autor několika knih o Drupalu.
Web Development Director v Lesensky.cz. Ve volných chvílích podnikám výlety na souši i po vodě. Více se dozvíte na polzer.cz a mém LinkedIn profilu.

Komentáře k článku

návštěvník

Norton Internet Security používám již dva roky. Před ním jsem používal Eset Smart Security a před ním NOD32. Jsem s ním spokojen až na jednu věc.

Tou věcí jsou pevně nastavené velikosti některých konfiguračních oken opatřebé scrollbary. Tahle věc mě dohání k šílenství. Promiňte, ale chtěl bych na vlastní oči spatřit toho deb .. ila, co tohle vymyslel. Naservírovat pevnou velikost okna v případech, kdy je zjevně nedostatečně velké pro obsažené informace a pak v tom malém okýnku rolujete posuvníkem jako o závod. A aby toho nebylo málo, pokud se rohodnete něco nastavit, otevře se občas, jediné štěstí, že né vždy, další podobně deb...ilní okno. Nejvíc mě to vytáčí při konfiguraci , respektive přehledu (nepřehledu:-) nadefinovaných pravidel firewallu.

 

 

Profile picture for user Jan Polzer

Souhlas, tohle mi taky vadí. Naštěstí nemusím do nastavení Nortona chodit moc často.

návštěvník

pouzivam ale myslim ze krapet zaspali dobu s licenci

nechapu proc to neprodavaj za tu cenu pro domactnost aspon pro dva pc

prece jen nezijem v devadesatych letech

Přidat komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Moje kniha o CMS Drupal

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Nové diskuze
Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru