Lepší správa barevných profilů pro Windows XP

Jedním ze zajímavých doplňků pro Windows XP, které Microsoft na svých stránkách nabízí, je nový ovládací panel pro správu barevných profilů. Ocení jej zejména fotografové, grafici a další, kteří potřebují přesné nastavení barev. Pomůže vám to například k zachování stejných odstínů na obrazovce a na tiskárně. Ovládací panel Microsoft Color Control pracuje s ICC profily a je využitelný aplikacemi, které podporují Image Control Management (ICM) 2.0. 

Instalační balíček nového ovládacího panelu si stáhněte z webových stránek Microsoftu. Při stahování budete vyzváni k ověření pravosti své kopie systému Windows. Při instalaci vás možná nepříjemně překvapí automatické stažení a nainstalování .NET Frameworku 1.1. Po dokončení instalace vám v Ovládacích panelech přibude položka Color. Nový ovládací panel se také po dokončení instalace spustí. 

Najdete na něm tři záložky. Pod kartou Color se ukrývá natavení výchozího barevného profilu Windows. Pokud máte v systému nějaké další než jen standardní, měly by se zde zobrazit. Na záložce si dále můžete nastavit interval upozorňování na kalibraci monitoru. 

Microsoft Color Control

Správa a snadné přepínání výchozích barevných profilů 

Další barevné profily, které jsou k dispozici nejenom pro monitor, ale i pro tiskárny a další zařízení, kde nastavení barev přichází v úvahu, najdete pod záložkou Profiles. Z tohoto místa lze instalovat také další barevné profily (ze souborů ICM a ICC), případně ty stávající odebírat. 

Microsoft Color Control

Kompletní seznam barevných profilů v systému 

Po kliknutí na obrazec se škálou barev zobrazíte okno s možností měnit sytost barev při různých pohledech na barevný model. Nové nastavení můžete porovnávat s jiným barevným profilem. Respektive nic zde měnit nemusíte, abyste mohli vybraný barevný profil porovnat s jiným. 

Microsoft Color Control

Porovnávání barevných profilů 

Poslední částí ovládacího panelu je záložka Devices. Najdete na ní seznam ICM kompatibilních zařízení instalovaných ve svém počítači. Seznam je rozdělen na monitory, tiskárny a skenery, případně další hardware. U vybraného zařízení pak můžete měnit přiřazené barevné profily – přidávat další, stávající odebírat. 

Microsoft Color Control

Seznam ICM kompatibilních zařízení 

Ovládací panel Microsoft Color Control je jednou z mnoha drobností, o kterých řada uživatelů nemá ani potuchy a zbytečně instalují další nástroje třetích stran. Značnou nevýhodou je nicméně nutnost .NET Frameworku 1.1. Microsoft tuto pomůcku bohužel nepodporuje, v opačném případě by upravil instalátor a aplikaci tak, aby fungovaly s .NET Frameworkem 3.0 ve Vistách (který lze také doinstalovat pro Windows XP) nebo lépe s .NET Frameworkem 3.5. Ještě upozorňuji, že ovládací panel je určen pro Windows XP, ve Vistě jsem ho nezkoušel. Další informace najdete na stránce Better color management for Windows XP.

Buďme ve spojení, přihlaste se k newsletteru

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracováním osobních údajů. 
Více informací v Ochrana osobních údajů.

Autor článku: Jan Polzer

Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal, WordPress a Symfony. Acquia Certified Developer & Site Builder. Autor několika knih o Drupalu.
Web Development Director v Lesensky.cz. Ve volných chvílích podnikám výlety na souši i po vodě. Více se dozvíte na polzer.cz a mém LinkedIn profilu.

Komentáře k článku

Přidat komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Moje kniha o CMS Drupal

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Nové diskuze
Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru