Když se vývojáři okolo Drupalu pohádají

Kvůli různému pohledu na problematiku vývoje modulů došlo o víkendu k mírné hádce (nebo spíš k prudší výměně názorů) mezi některými vývojáři doplňkových modulů pro systém Drupal a administrátory z Drupal.org. Výsledkem bylo ohrožení dalšího vývoje některých modulů a zákaz přístupu do CVS pro jednoho z vývojářů.

Vývoj doplňkových modulů pro Drupal se řídí myšlenkou, že pokud se objeví dva moduly, které řeší jeden problém a přidávají podobnou funkcionalitu, pak je lepší tyto moduly spojit a pokračovat ve vývoji jen jednoho z nich. Bohužel takovéto myšlení se někdy může stát nebezpečným v rukách administrátorů a obrátit se proti uživatelům Drupalu.

V pátek odpoledne došlo k označení modulů Img package, Messenger, IP Locator, IP to Country a PicLens Lite jako duplicitních. Většinu z těchto modulů má na starosti vývojář s přezdívkou vrencianz. Tomu se takovýto zásah samozřejmě nelíbil a díky informaci o zablokování jeho přístupu k CVS repozitáři se všem dostalo také okamžité reakce od běžných uživatelů, kteří Drupal implementují na svých webech.

Chceme zpět modul Img package

Nejbouřlivější diskuze se strhla okolo modulu Img package. Ten byl označen jako duplicita k modulu Inline. Je pravda, že oba moduly řeší podobnou problematiku - vložení připojeného obrázku na určité místo v článku. V něm zadáte nějaký řetězec, který pak modul nahradí připojených souborem z přílohy článku.

Modul Inline však neexistuje pro Drupal 6, přestože se jedná o jeden z velmi praktických modulů a od vydání Drupalu 6 uběhlo již několik týdnů. Vrencianz se tedy rozhodl vzít kód z Inline, předělat jej pro Drupal 6 a pokračovat v jeho vývoji. Udělal obrovský kus práce a pravidelně tento modul aktualizoval. Docela tedy chápu jeho rozčarování z toho, že jeho služba komunitě Drupalu byla označena za duplicitní snahu něco kopírovat.

Vzhledem k tomu, že se administrátoři Drupalu pokusili vývoj Img package ukončit, narazili na nesouhlas uživatelů, kteří již tento modul na svých webech začali používat. Administrátoři totiž nedomysleli několik věcí. Nahradit jeden modul jiným na rozjetém webu není úplně snadná záležitost. Navíc jimi protlačovaný modul Inline pro Drupal 6 neexistuje. Zapomněli snad správci na nejnovější stabilní řadu Drupalu?

Díky velké podpoře uživatelů byl Vrencianzovi přístup opět odblokován a ve vývoji jeho modulů se může pokračovat.

Poučení pro příště

Z této situace by si všichni měli odnést jedno poučení. Správa drupalovských modulů by neměla být jednostrannou záležitostí vývojáře nebo správců. Pokud vývojář nevyslyší volání uživatelů po modulu kompatibilním s nejnovějším Drupalem, pak by měl správu modulu předat a najít pro něj někoho jiného. Je tu sice skutečnost, že kód modulu je většinou jeho dílem a měl by mít právo si s ním dělat, co uzná za vhodné, na druhou stranu by o tom měl přemýšlet před tím, než cokoli na Drupal.org umístí.

Správci by se zase měli zamyslet nad tím, jestli tvrdohlavé uplatňování pravidel bude mít pro komunitu užitek nebo jí spíše uškodí.

Nakonec, je zde i poučení pro majitele webů, kteří Drupal používají. Dobře si rozmyslete, jaké moduly na webu použijete. Můžete se totiž snadno dostat do pasti - stačí, aby se objevila nová verze Drupalu a modul, který používáte, pro ni nebyl upraven. Jak byste se zachovali? Zůstali byste navždy u několik let staré verze systému kvůli jedinému modulu? Hledali byste pro něj někoho, kdo jej upraví? Přestali byste modul používat a hledali byste náhradní řešení?

Buďme ve spojení, přihlaste se k newsletteru

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracováním osobních údajů. 
Více informací v Ochrana osobních údajů.

Autor článku: Jan Polzer

Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal, WordPress a Symfony. Acquia Certified Developer & Site Builder. Autor několika knih o Drupalu.
Web Development Director v Lesensky.cz. Ve volných chvílích podnikám výlety na souši i po vodě. Více se dozvíte na polzer.cz a mém LinkedIn profilu.

Komentáře k článku

Přidat komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Moje kniha o CMS Drupal

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Poslední komentáře
Nové diskuze
Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru